Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10483/2014/5. számú precedensképes határozata társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 182. §, 183. §, 206. §, 221. §] Bírók: Farkas Katalin, Magyarfalvi Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

Amennyiben a bíróság eljárása az 1952. évi III. tv. 206. §, 336/A. §, 182. § (3) bekezdés és 183. § (2) bekezdés rendelkezéseit nem sérti, a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésének nincs helye. 1952. III. Tv. 3. §, 1952. III. Tv. 182. § (3), 1952. III. Tv. 183. § (2), 1952. III. Tv. 206. § (1), 1952. III. Tv. 221. § (1), 1952. III. Tv. 336/A. § (2)

***********

Mfv.III.10.483/2014/5.szám

A Kúria a dr. Petrássy Miklós ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt Kormányhivatala Nyugdíjbiztosítási Igazgatósága alperes ellen - mely perbe a főosztályvezető jogtanácsos által képviselt Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal az alperes pernyertessége érdekében beavatkozott - társadalombiztosítási határozat bírósági felülvizsgálata iránt a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 9.M.3.1047/2011. szám alatt indított és a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 9.M.3.1047/2011/53. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 9.M.3.1047/2011/53. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárás illetékét a Magyar Állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes részére 1996. március 14. napjától 2005. október 31. napjáig II. csoportos, majd 2005. november 1. napjától III. csoportos rokkantsági nyugellátás került folyósításra. A felperes soros felülvizsgálatát követően a másodfokú hatóság az első fokon eljárt társadalombiztosítási szerv határozatát helyben hagyta, megállapítva, hogy a felperes össz-szervezeti egészségkárosodása 45%, így nem éri el a rokkantsághoz szükséges, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (továbbiakban Tny.) 36/A. § szerinti mértéket. A felperes rokkantsági nyugdíja folyósítását alperes 2011. május 1. napjától megszüntette [Tny. 36/D. § (1) bekezdés a) pont].

A felperes pontosított kereseti kérelmében kérte a társadalombiztosítási szervek határozatainak hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárás lefolytatására kötelezését. A felperes előzetes bizonyítás keretében kérte szakérő kirendelését arra, hogy az össz-szervezeti egészségkárosodásának mértéke meghaladja az 50%-ot. Hivatkozott a felperes arra, hogy az alperes nem tett eleget megfelelően a tényállás-tisztázási kötelezettségének a felperes egészségi állapotának megállapításakor, ezzel megsértette a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban Ket.) 50. §-a rendelkezését. A társadalombiztosítási szervek határozatai nem kellően indokoltak, így azok sértik a Ket. 72. § (1) bekezdés e) pontjában írtakat is.

Hivatkozott továbbá arra a felperes, hogy az eljáró orvosi bizottságok nem értékelték megfelelően az össz-szervezeti egészségkárosodását, tévesen állapították meg állapotjavulását, a Nemzeti Rehabilitációs Szociális Hivatal (NRSZH) szakvéleményei nem felelnek meg az "Irányelvekben" foglaltaknak, a felperes leleteivel és állapotával részben ellentétesek és megalapozatlanok. Az alperes és az alperesi beavatkozó ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte jogszabálysértés hiányára hivatkozva.

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az ítéleti érvelés szerint a tényállás-tisztázási kötelezettség az alperest terhelte a közigazgatási eljárásban [Ket. 50. § (1) bekezdés], azonban a peres eljárásban a felperesnek kellett bizonyítania, hogy a társadalombiztosítási szervek határozatai jogszabályba ütköznek (Pp. 164. §). A bíróság a perben igazságügyi szakértőt rendelt ki, aki szakvéleményében a felperes össz-szervezeti egészségkárosodását 50%-osnak értékelte az I-II. fokú Orvosi Bizottság vizsgálatának időpontjában. A bíróság - mivel alperesi beavatkozó vitatta a szakvélemény megállapításait - a közigazgatási eljárásban készült szakvélemények és a perben kirendelt szakértői szakvélemény közötti ellentmondást a Szakértő Testületének (SZT) kirendelésével kísérelte meg feloldani. A bíróság megállapította, hogy az SZT szakvéleménye és kiegészítő szakvéleménye kellően megindokolt, továbbá a tárgyaláson meghallgatott dr. H.Gy. és dr. J. Gy. szakértők személyes meghallgatása következtében az SZT szakvéleményét értékelte aggálytalannak és fogadta el ítélkezése alapjául. A bíróság ítéletében rögzítette, hogy a felperes össz-szervezeti egészségkárosodásának a mértéke az eseti bizottság vizsgálatának időpontjában (2012. szeptember 26.) 45%-os mértékű volt, amely egészségkárosodás az I. és II. fokú Orvosi Bizottság vizsgálatának idején is fennállt. Ezen össz-szervezeti egészségkárosodás mérték a II. fokú vizsgálat időpontjában sem érte el a Tny. 36/A. § (1) bekezdés ab) pontjában foglalt rokkantsági nyugdíj megállapításához szükséges 50%-os mértéket, ezért a felperes keresetét elutasította.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezését és elsődlegesen az alperes új eljárás lefolytatására kötelezését, másodlagosan a munkaügyi bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte a Pp. 182. § (3) bekezdése, 183. § (2) bekezdése, 177. § (1) bekezdése, 3. § (3) bekezdése, 339. § (1) bekezdése, 339/A. §-a, 336/B. §-a és a 221. § (1) bekezdése, valamint a Tny. 36/A. § (1) bekezdése megsértését állítva. Súlyos eljárási szabályszegésként hivatkozott arra, hogy a bíróság a bizonyítási terhet tévesen, a felperesre hátrányosan osztotta ki, ezzel sérült a Pp. 3. § (3) bekezdése, a 164. §-a és a 336/A. § (2) bekezdése. A közigazgatási eljárás hivatalból indult, ezért a közigazgatási szerv kötelessége lett volna határozata alapjául szolgáló tényállás valóságának bizonyítása annak felperesi vitatása esetén. A felperes sérelmezte, hogy a bíróság törvénysértően mérlegelte a rendelkezésre álló szakvéleményeket, az ítélet nem tartalmazott indokolást arra nézve, hogy a bíróság miért az SZT szakvéleményét fogadta el az Egyetem Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézete (továbbiakban E) dr. H. Gy. szakvéleménye helyett. Ezzel sérült a Pp. 221. § (1) bekezdése rendelkezése.

A felperes álláspontja szerint a bíróság a Pp.183. § (2) bekezdésével ellentétesen értékelte "magasabb"rendűnek az SZT szakvéleményét a dr. H. Gy. igazságügyi szakértő szakvéleményénél. Dr. H. Gy. és dr. J. Gy. igazságügyi szakértők szakvéleménye között érdemi ellentmondás állt fenn, amely ellentmondást a bíróság nem oldotta fel, szakértelem hiányában a Pp. 182. § (3) bekezdése és a 171. § (1) bekezdése sérelmével döntött.

Kifogásolta a felperes, hogy a bíróság az SZT-t a Pp. 183. § (2) bekezdésében rögzített feltételek hiányában, jogellenesen rendelte ki, mivel nem volt két egymástól független szakértői szakvélemény, amely közötti ellentmondás feloldására az SZT, mint testület kirendelhető lett volna. A szakvélemények ütköztetése során a bíróság nem a testületet idézte, hanem csupán annak egy tagját, aki a testület által adott szakvélemény megerősítésére nem volt jogosult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!