Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1981.6.218 Ha az anya az újszülöttet a kellő ellátás szándékos elmulasztásával megöli, a büntetés kiszabása során a cselekmény tárgyi súlya, a bűnösség jellege és foka, valamint a súlyosító körülmények jelentős nyomatéka folytán nincs alapja az enyhítő rendelkezés alkalmazásának [Btk. 83. §, 87. § (1) bek., 166. § (1) bek.].

A megyei bíróság a vádlottat bűnösnek mondta ki emberölés bűntettében, ezért 3 évi - börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre és 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott 3 éve együtt élt egy férfivel. A vádlott évek óta rendszeresen és mértéktelenül alkoholizál, a szellemi gyengeség enyhébb fokában (debilitásban) is szenved, ez az állapota, valamint a szüléssel együttjáró rendkívüli testi és lelki körülmények enyhe fokban korlátozták a cselekménye következményeinek a felismerésében és e felismerésnek megfelelő magatartás tanúsításában.

A vádlott észrevette, hogy teherbe esett, a terhességét azonban eltitkolta, orvossal nem vizsgáltatta meg magát, tanácsadásra sem járt. Amikor elérkezett a szülés ideje, hajnali fél három körüli időben az élettársa orvost akart hívni, de a vádlott azt mondta, hogy nincs szüksége orvosra, ezért élettársa a hajnali órákban dolgozni ment.

A vádlott egyedül maradt otthon és hajnalban az ágyban fekve, 8 hónapos terhességi állapotnak megfelelő, 42 cm hosszú fiú gyermeket szült. A csecsemő 1800 gr súlyú, koraszülött volt, de nem volt nála semmiféle olyan elváltozás, fejlődési rendellenesség, amely miatt életképtelen lett volna. A gyermek a megszületése után sírt, a vádlott azonban nem tett semmit a csecsemő ellátása érdekében. A lakásban fűtés nem volt. A vádlott tudta, hogy a gyermek elvérzés és testének kihűlése következtében meghalhat. Ennek az eredménynek a bekövetkezését kívánta is. Ezért a gyermeket nem hagyta önmaga mellett az ágyban, nem takarta be a dunnájával, hanem élettársának egy kapcarongyába csavarta, az orrát és száját is eltakarta és áttette a másik ágy tetejére. A vádlott ezután rendbehozta magát és továbbra is az ágyban maradt. Amikor a vádlott élettársa hazatért, a gyermeket kihült állapotban halva találta. A gyermek halálát a köldökzsinór el nem szorítása következtében keletkezett elvérzés, az orr és a szájnyílásnak a ronggyal való eltakarása, az ezeknek nyomán fellépő légzési és vérkeringési elégtelenség, valamint az a körülmény okozta, hogy a fűtetlen lakásban kihült.

Az első fokú bíróság a tényállást a történeti eseményeket illetően megalapozottan állapította meg, a Legfelsőbb Bíróság azonban a vádlott beszámítási képességére vonatkozó részében a tényállást annyiban helyesbíti, hogy a vádlottat debilitása nem az adott üggyel összefüggésben, hanem általánosságban korlátozta enyhe fokban a cselekményei következményeinek a felismerésében és a felismerésnek megfelelő magatartás tanúsításában. Téves ténybeli következtetésen alapul az első fokú bíróságnak az a megállapítása, hogy a vádlottat a szüléssel együttjáró rendkívüli testi és lelki állapota, a magárahagyatottság, a segítség nélküli szülés is korlátozta. A vádlott ugyanis nem a szülés alatt, illetve nem a szülés után közvetlenül ölte meg a gyermekét, hanem a gyermek halála a vádlott sorozatos mulasztásai folytán jóval később, több óra múlva következett be.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!