Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10039/2015/1. számú precedensképes határozata felmentés jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 164. §, 275. §, 1989. évi XXXII. törvény (Abtv.) 43. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.039/2015/4.

A Kúria a dr. Dutka József ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Urbán András jogtanácsos által képviselt alperes ellen felmentés jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 1.M.59/2014. szám alatt megindított és másodfokon a Debreceni Törvényszék 2.Mf.20.982/2014/4. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2015. október 21. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Debreceni Törvényszék 2.Mf.20.982/2014/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek - tizenöt nap alatt - 20.000 (húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárás illetéke az államot terheli.

I n d o k o l á s

A felperes 2004. január 15-étől helyszíni ellenőrként fennálló kormánytisztviselői jogviszonyát az alperes a 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján 2010. november 1-jei hatállyal indokolás nélküli felmentéssel 2010. augusztus 27-én kelt és 2010. augusztus 30-án közölt határozatával megszüntette.

A felperes keresetében hivatkozott arra, hogy a felmentés alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezést az Alkotmánybíróság alkotmányellenessé nyilvánította, így az függetlenül a pro futuro 2011. május 11-ével történő megsemmisítéstől már a felmentéskor is Alkotmányba ütköző volt.

Utalt az Európai Unió Alapjogi Chartájának 30. cikkére és arra, hogy a Ktjv. vitatott rendelkezése a jogorvoslathoz való jogától megfosztotta. Álláspontja szerint az alperes joggyakorlása rendeltetésellenes volt, mivel jogos érdekének csorbítására irányult, és a munkához való jogát, valamint a megélhetését is sértette. E körben hivatkozott arra is, hogy a felmentését követően szinte azonnal helyszíni ellenőrt vettek fel alpereshez, tehát a jogviszonya megszüntetésének munkaszervezési indoka nem lehetett. Amennyiben a munkájával probléma lett volna, úgy a jogkörgyakorló fegyelmi eljárást indíthatott volna ellene.

A felperes a perben vitatta az alperest képviselő ügyvédi iroda képviseleti jogosultságát, mert álláspontja szerint erre a jogtanácsosi és az igazgatási osztálynak lett volna jogköre. A szervezet vezetője e tevékenységet ügyvédi iroda részére nem szervezhette volna ki.

Minderre hivatkozással a felmentése jogellenességének a megállapításával és a köztisztviselőkről szóló 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 62. és 60. §-aiban foglalt átalánykártérítés megfizetésére kérte az alperes kötelezését, valamint igényt tartott cafeteria juttatásra is.

A Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.M.59/2014/8. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította, és a felperest az alperes perköltségének megfizetésére kötelezte.

A döntés indokolása szerint az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II.18.) AB határozatában (a továbbiakban: Abh.) 2011. május 31-ei hatállyal semmisítette meg, mint alkotmányellenes rendelkezést a Ktjv. 8. § (1) bekezdését. Hangsúlyozta, hogy a Ktjv. 8. §-ának (1) bekezdése sérti a határozat meghozatalakor hatályban volt, a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 2. § (1) bekezdésében szabályozott jogállamiság elvét, a 70/B. §-ának (1) bekezdésében szabályozott munkához való jogot, a 70. § (6) bekezdése szerinti közhivatal viseléshez való jogot, az 57. § (1) bekezdésében foglalt bírói jogvédelemhez való jogot, valamint az 54. § (1) bekezdésében szabályozott emberi méltósághoz való jogot. Az Abh. IV. pont 6. alpontjában megállapította, hogy a határozatlan idejű közszolgálati jogviszony indokolás nélküli felmentéssel való megszüntetése esetén a munkáltató esetleges önkényes döntésével szemben nem nyújt hatékony jogvédelmet az sem, hogy a köztisztviselő a munkáltatói döntést bíróság előtt támadhatja meg.

A felperes az Alkotmány 57. §-ának (1) bekezdéséből levezetve utalt az Alkotmánybíróság által a 39/1997. (VII.1.) AB határozatában tett, a hatékony bírói jogvédelem követelményének megfogalmazására: a jogi szabályozásnak olyan jogi környezetet kell biztosítani, hogy a perbe vitt jogok a bíróság által érdemben elbírálhatók legyenek.

Az Alkotmánybíróság az előtte folyamatban lévő ügyeket egyesítve 2012. július 16-án meghozott III/505/2012. számú határozatával a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvény alkotmányellenesnek nyilvánított, és 2011. május 31-ével megsemmisített 8. § (1) bekezdésének a Debreceni Munkaügyi Bíróság előtt folyamatban lévő ügyekben történő alkalmazásának kizárására irányuló indítványokat elutasította. Kiemelte, hogy az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II.18.) AB határozatában pro futuro hatállyal semmisítette meg a Ktjv. 8. §-ának (1) bekezdését, konkrét ügyekben nem rendelt el alkalmazási tilalmat.

Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 30. cikke az indokolatlan elbocsátással szembeni védelemmel kapcsolatosan kimondja, hogy az uniós joggal, valamint a nemzetközi jogszabályokkal és gyakorlattal összhangban minden munkavállalónak joga van az indokolatlan elbocsátással szembeni védelemhez. A Charta 51. cikkének (1) bekezdése szerint pedig a Charta rendelkezéseinek címzettjei - a szubszidiaritás elvének megfelelő figyelembe vétele mellett - az Unió intézményei, szervei és hivatalai, valamint a tagállamok annyiban, amennyiben az Unió jogát hajtják végre.

Az Európai Unió Bírósága a C-614/12., és a C-10/13. számú egyesített ügyekben 2014. január 16-án hozott végzésében azt állapította meg, hogy az előzetes döntéshozatali eljárásban előterjesztett kérdések megválaszolására nem rendelkezik hatáskörrel. A határozatban akként foglalt állást, hogy a Charta rendelkezéseinek a tagállamok csak annyiban címzettjei, amennyiben az Unió jogát hajtják végre. Ezen jogszabály nem terjeszti ki az Európai Uniónak a szerződésekben meghatározott hatásköreit. Erre tekintettel az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a jelen eljárásban a Charta 30. cikkében foglaltak közvetlenül nem hívhatóak fel.

A felperesnek a rendeltetésellenességre való azon hivatkozása, miszerint elláthatta volna indokolással a felmentést, nem alapos. A munkáltató a felmentés közlésének időpontjában hatályos jogszabály szerint eljárva szüntette meg a jogviszonyt, és nem terhelte indokolási kötelezettség. Az Alkotmánybíróság csak hónapokkal később nyilvánította alkotmányellenesnek a felmentésben felhívott törvényi rendelkezést.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítékok alapján megállapította, hogy a 2010. szeptember 1. és 2010. december 31. közötti időszakban az alperes a Megyei Kirendeltségén betöltetlen munkakörök terhére nevezett ki helyszíni ellenőrt, és így nőtt két fővel az e beosztásban foglalkoztatottak létszáma, azonban ez a tény önmagában nem támasztja alá a felperes állítását, miszerint az alperes joggyakorlása rendeltetésellenes volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!