Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.25046/2015/8. számú határozata határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 67. §, 78. §, 233. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 2. §, 18. §, 28. §, 32. §, 34. §, 36. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Borsodi Zoltán

Fővárosi Törvényszék

...P.../2015/8.

A jogtanácsos neve jogtanácsos által képviselt

felperes neve(felperes címe) felperesnek

-

a jogi előadó neve jogi előadó által képviselt

alperes neve (alperes címe) alperes ellen

határozat hatályon kívül helyezése miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék meghozta az alábbi

Í T É L E T E T:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a Iparkamara megnevezése (alperes címe) - amely mellett az alperes működik - részére 30.000,- (harmincezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül jelen bíróságnál 3 példányban benyújtandó, de a Fővárosi Ítélőtáblához címzett fellebbezésnek van helye.

A Fővárosi Ítélőtábla előtt a fellebbezési eljárásban a jogi képviselet kötelező.

A fellebbezési határidő lejárta előtt a peres felek kérhetik, hogy a fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el. Ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére, összegére, az előzetesen le nem rótt eljárási illeték viselésére vonatkozik, a teljesítési határidővel kapcsolatos, továbbá ha az csupán az ítélet indokolása ellen irányul, akkor azt a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül is elbírálhatja, kivéve ha a fellebbező a fellebbezésében, vagy a másik fél a másodfokú bíróság felhívására tárgyalás tartását kéri.

I N D O K O L Á S:

Az alperes a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) szerint a Iparkamara megnevezése mellett működő olyan független testület, melynek hatáskörébe tartozik a fogyasztói jogvita bírósági eljáráson kívüli rendezése. A békéltető testület feladata, hogy megkísérelje a fogyasztói jogvita rendezése céljából egyezség létrehozását a felek között, ennek eredménytelensége esetén az ügyben döntést hoz a fogyasztói jogok egyszerű, gyors, hatékony és költségkímélő érvényesítésének biztosítása érdekében. A békéltető testület a fogyasztó vagy a vállalkozás kérésére tanácsot ad a fogyasztót megillető jogokkal és a fogyasztót terhelő kötelezettségekkel kapcsolatban. (Fgytv. 18. § (1)-(2) bekezdés).

Alperes 2015. szeptember 24. napján kelt BBT/2327/2015. számon az alábbi "Ajánlást" tette S. Á. (fogyasztó) és a felperes (vállalkozás) közötti fogyasztói jogvitában: "Vállalkozás az ajánlás kézhezvételétől számított 15 napon belül fizessen meg a fogyasztó részére 1.670,- Ft-ot." Az alperes "Ajánlásának" indokolása szerint a fogyasztó írásbeli kérelmében előadta, hogy 2015. május 16-án reggel 5:05.perckor a 18-as villamospótló autóbusz nem állt meg a kijelölt megállóban a utca megnevezése utcában és őt nem vette fel. A fogyasztó egy város megnevezése utazás miatt egy autóbuszhoz igyekezett, de muszáj volt taxiba ülnie, hogy ne késse le a magánbusz járatot. A felperes neve felé kérelmet terjesztett elő, de a felperes elutasította a taxiszámla kifizetését. A fogyasztó ezután fordult az alperesi békéltető testülethez; beadványához csatolta a taxi költségről szóló nyugtát. A felperes az alapeljárásban elismerte, hogy az érintett járművezető hibájából nem állt meg a járművezető a kérdéses helyszínen és időpontban. A fogyasztó nyugdíjas korúnak minősül, tehát ingyenes utazási jogosultsággal rendelkezik. Az alperes az "Ajánlásában" alaposnak találta a fogyasztó kérelmét. Leírta, hogy fogyasztói jogviszony volt a felek között, hiszen a fogyasztó a buszmegállóban azért állt, mert utazni kívánt. A buszsofőr elismerte, hogy nem állt meg a megállóban, így a hibás teljesítés megvalósult. A fogyasztó igazolta a hibás teljesítésből eredően felmerült költségeit. Az alperes a felperes Üzletszabályzatára (II, II.1. és X. 1. pontjaira), valamint a Ptk. 6:137. §, illetve 6:142. §-a, valamint a 6:174 §-aira hivatkozott.

A felperes keresetében alperes fent hivatkozott "Ajánlásának" hatályon kívül helyezését kérte. Elsődlegesen az Fgytv. 34. § (3) b) pont alapján, illetve a 18. § (1) bekezdése alapján, mert - fogyasztói jogvita hiányában - hatáskörrel nem rendelkezett a vitás ügyben. Amennyiben ezzel a bíróság nem ért egyet, akkor másodlagosan azért kérte a hatályon kívül helyezést az Fgytv. 34. § (3) a) alapján, mert nem volt megfelelő alperes eljárása tekintettel arra, hogy a fogyasztói jogvitában vállalkozásként mint szerződő félként a cég I. megnevezése.-nek is eljárás alá vontnak kellett volna lennie. Amennyiben a bíróság a második indokkal sem értene egyet, harmadlagosan azért kérte a hatályon kívül helyezést az Fgytv. 34. § (4) alapján, mert az alperes azt egyetlen nyugta bizonyítékára támaszkodva hozta meg, amely nem alkalmas a polgári jogi értelembe vett kár fogyasztó oldalán történő felmerülésének igazolására. A felperes kérte továbbá a bíróságtól, hogy kötelezze az alperest a perköltsége megfizetésére is.

Az alperes a felperes keresetének elutasítását és felperes perköltségben való marasztalását kérte. Előadta, hogy a fogyasztó a békéltető testülethez fordult és kérelméhez csatolta a cég I. megnevezése. ügyfélszolgálatával folytatott levelezést, valamint a nyugtát a taxi útról és kérte ez utóbbi ellenértékének megtérítését. A felperes neve Zrt. a alperes neve nek a fogyasztói panaszra küldött válasziratában fenntartotta korábbi álláspontját, megküldte azt az állásfoglalásukat, amit a cég I. megnevezése. Ügyfélszolgálatának küldtek az adott ügyben, valamint csatolta az érintett járművezető írásos nyilatkozatát. A meghallgatáson mind a fogyasztó, mind a vállalkozás képviselői megjelentek. A fogyasztóról a meghallgatáson kiderült, hogy nyugdíjas korú, így jegy nélkül tud közlekedni. A rendelkezésre álló adatok alapján az alperes eljáró tanácsa alaposnak ítélte a fogyasztó kérelmét.

Az alperes ellenkérelmében hivatkozott arra is, hogy a felperes olyan új bizonyítékot csatol és jelöl meg a bíróság előtt, amelyet korábban nem csatolt be az alperes előtti eljárásában. Mindez teljes mértékben szembemegy az Fgytv. 18. §-ban rögzített feladattal és céllal. Az alperes maradéktalanul teljesítette a Fgytv. 29. § (8) bekezdésében meghatározott kötelezettségét, amikor eljárása során felszólította a felperest, hogy a fogyasztó igényének jogosságára és az ügy körülményeire vonatkozóan fejtse ki álláspontját és valamennyi bizonyítékát küldje meg írásban. A felperesnek tehát valamennyi érvét elő kell adnia a békéltető testületi eljárásban, ez alapján nem hivatkozhat új eljárásban új érvekre. Az alperes eljáró tanácsának elnöke betartotta a Fgytv. eljárási rendelkezéseit, mivel az eljárásban rendelkezésre álló, felek által szolgáltatott bizonyítékok alapján a fogyasztó kérelme megalapozottnak bizonyult, ennek eredményeként pedig ajánlás született az ügyben.

Az alperes előadta, hogy a felperes neve Zrt. Személyszállítási Üzletszabályzatának X. pontja is rögzíti, hogy a felperes neve Zrt. minden olyan esetben vállalja a keletkezett károk megtérítését, mely ügyekben a káresemény bekövetkezése és a felperes neve Zrt. felelőssége egyértelműen bizonyítást nyer. A felperes neve Zrt. működésével kapcsolatba hozható eseményeket azonnal be kell jelenteni a felperes neve Zrt. legközelebbi illetékesének (pl. járművezető, metró ügyeletes, stb.), ennek a bejelentési kötelezettségnek a fogyasztó eleget is tett, amikor a taxiból az megálló I. megnevezése megállóban, közvetlenül a busz mögött szállt ki, és számon kérte a buszsofőrt, ahogyan ezt a május 17-i elektronikus üzenetében írta, valamint szóban előadta a békéltető testületi meghallgatáson, illetve ezt igazolja a szintén korábban hivatkozott járművezetői jelentés is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!