Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21123/2016/4. számú határozata határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [2012. évi XLI. törvény (Személyszállítási tv.) 2. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:64. §, 6:142. §, 6:183. §, 6:256. §] Bírók: Benedek Szabolcs, Czukorné dr. Farsang Judit, Sághy Levente

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.21.123/2016/4/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a ... jogtanácsos által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a dr. Kispál Edit ügyvéd által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen határozat hatályon kívül helyezése iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2016. június 2. napján meghozott 62.P.25.046/2015/8. számú ítélete ellen a felperes részéről 10. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 15.000 (tizenötezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében az alperes .... számú ajánlásának hatályon kívül helyezését kérte a bíróságtól.

Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy az ajánlás, melyben a felperest 1670 forint összeg megfizetésére kötelezték S. Á. fogyasztó részére azért jogszabálysértő, mert 2015. május 16. napján 05 óra 05 perckor a 18-as viszonylatszámú villamospótló járatra a megállóban szabályosan várakozó nevezett személy valóban azért nem tudott felszállni, mert a felperesi járat ott nem állt meg. A felperesi mulasztás miatt személyszállítási szerződés sem jött létre, így a panaszos fogyasztónak nem tekinthető.

Ennek ismeretében a kifogásolt eljárás nem minősülhetett a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban Fgytv.) 2. § f) pont szerinti fogyasztói jogvitának, ezért az alperesnek nem volt hatásköre az előbbiekből származó igény elintézésére. Az ajánlás hatályon kívül helyezése elsődlegesen a Fgytv. 34. § (3) bekezdése b) pontja és 18. § (1) bekezdése alapján indokolt.

Másodlagosan arra utalt, hogy a közlekedés résztvevői között létrejövő személyszállítási közszolgáltatásnak a személyszállítási szerződés mellett része a hálózat rendelkezésre bocsátási megállapodás is, ezért a fogyasztói jogvitában utóbbi szerződés kötelezettjének, a B. Zrt.-nek is részt kellett vonna vennie. Ennek hiányában a Fgytv. 34. § (3) bekezdése a) pontjában foglaltak miatt szükséges az ajánlás hatályon kívül helyezése.

Kereseti kérelmét harmadlagosan a Fgytv. 34. § (4) bekezdésére hivatkozással arra alapította, hogy a fogyasztó az eljárásban becsatolt nyugtával nem bizonyította kárát és annak összegszerűségét, azaz hogy a megjelölt időpontban a felperes hibájából taxiszolgáltatást kellett igénybe vennie úticélja elérésre érdekében.

Keresetében az ajánlás végrehajtásának Fgytv. 34. § (6) bekezdése szerinti felfüggesztését is kérte.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és költségei megtérítését kérte a bíróságtól.

Utalt arra, hogy a perrel érintett eset egy szolgáltatás létrejöttével, teljesítésével kapcsolatos vitás helyzetből fakad, az alperesnek volt tehát hatásköre a jogvita elbírálására. Emellett hasonló helyzetben életszerűtlen lenne, ha az utasok azért hivatkozhatnának eredménytelenül káraik felmerülésére, mert személyszállítási szerződés valójában nem jött létre a felperessel - jogvitájuk a szerződésszegő felperesi magatartás alapján bírálandó el.

A felperes a fogyasztóvédelmi eljárásban nem csatolta üzletszabályzatát, csupán azt hangsúlyozta, hogy a becsatolt nyugta nem alkalmas a felperesi károk igazolására. Jelen peres eljárásban nem nyílhat mód új bizonyíték értékelésére, csak az alapul fekvő eljárás anyaga értékelhető. A panaszos ugyanakkor eleget tett az újonnan felhívott üzletszabályzatban foglaltaknak is, mert taxival utolérve a buszjáratot, azonnal jelezte a vezetőnek a mulasztást és annak következményeit.

Az alperesi testületnek a Fgytv. 28. § (1) bekezdésére figyelemmel arra van hatásköre, hogy egy adott szolgáltatóval szemben előterjesztett panaszt megvizsgáljon, a B. Zrt. így nem lehetett az alapul fekvő eljárás résztvevője.

A fogyasztó által becsatolt taxiszámla az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 173. § (1) bekezdésére is figyelemmel valamennyi kötelező tartalmi elemmel bírt, így alkalmas volt arra, hogy a fogyasztó oldalán felmerült károk felmerülését és összegszerűségét bizonyítsa.

Az alperes ellenkérelmében utalt arra is, hogy a Fgytv. 34. § (6) bekezdése alapján kizárt az ajánlások végrehajtásának felfüggesztése.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és felperest a ... Kereskedelmi és Iparkamara részére 30.000 forint perköltség megfizetésére kötelezte.

Ítélete indokolása szerint a felperes a perben maga tett utalást arra, hogy amennyiben egy utas a megállóban várakozik, úgy a felperest a személyszállítás tekintetében szerződéskötési kötelezettség teheli. A vitatott esetből fakadó bejelentés elintézése így a Fgytv. 2. § s) pontjában meghatározott fogyasztói jogvita, melynek elbírálására az alperes hatáskörrel rendelkezett. A fogyasztói eljárásban a felperes egyebekben hatásköri kifogást nem terjesztett elő, erre csak jelen peres eljárás során hivatkozott először.

A fogyasztói jogvitában csak a megjelölt vállalkozással, szolgáltatóval szemben előterjesztett igény alaposságáról lehet dönteni, így a tömegközlekedési hálózatot rendelkezésre bocsátó jogi személy eljárásbeli részvétele nem merülhetett fel.

Az alperes támadott eljárásában a rendelkezésére álló adatokat - így többek között a fogyasztó által csatolt nyugta bizonyító erejét - okszerűen és logikusan értékelte, ennél fogva az ajánlás tartalma nem jogszabálysértő, a Fgytv. 34. § (4) bekezdése szerint eredménnyel nem kérhető annak hatályon kívül helyezése.

Az elsőfokú bíróság ítélete arra is utalt, hogy a végrehajtás felfüggesztésére csak alperesi határozat meghozatala esetén nyílhat mód, ajánlás esetében nem.

Az alperes a jogképességgel bíró ... Kereskedelmi és Iparkamara mellett működik, ezért a mérlegeléssel megállapított perköltség jogosultja csak ez utóbbi jogi személy lehetett.

Az elsőfokú bíróság az ajánlás végrehajtásának felfüggesztésére irányuló kérelmet 9. sorszámú, nem fellebbezhető végzésével utasította el.

A felperes fellebbezésében az ítélet megváltoztatását és a perrel érintett ajánlás hatályon kívül helyezését kérte.

Fellebbezése szerint a peresített esetben az utas nem szállt fel a járműre, csupán a megállóhelyen várakozott. Ebből a magatartásból kifolyólag sem a B. Zrt.-vel, sem a felperessel nem jött létre jogviszony. Ennek hiányában a felperes szerződésszegő magatartást sem tanúsíthatott, ezért téves az alperes, illetőleg elsőfokú ítélet azon álláspontja, mely szerint fogyasztói jogvitáról lett volna szó a pert megelőző eljárásban.

Az alperes számára a támadott eljárásában ismeretessé vált, hogy a panaszos a B. Zrt.-vel is levelezést folytatott, ezért anélkül, hogy a felperesnek erre fel kellett volna hívnia az alperes figyelmét, az alperes köteles lett volna arra az álláspontra helyezkedni, hogy a közlekedésszervező nélkül az eljárás nem folytatható le szabályszerűen. Nem vitatható az az ítéletben foglalt kitétel, mely szerint a fogyasztói eljárás a panaszos kérelme alapján indul, de a B. Zrt. részvételének hiányában az alperesnek a Fgytv. 29. § (4) bekezdése b) pontja alapján meg kellett volna szüntetnie az eljárást. A felperessel szembeni fogyasztói eljárásra tulajdonképpen a B. Zrt. igényérvényesítés címzettjére vonatkozó téves tájékoztatás adott alapot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!