Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2018.12.338 I. A házastársak utolsó közös lakásának az a lakóingatlan vagy annak egy része minősül, amelyet a házastársak ténylegesen lakás céljára használtak.

Kapcsolódó határozatok:

Budapesti XX. XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság., Fővárosi Törvényszék Pf.637347/2016/4., Kúria Pfv.21640/2017/7. (*BH 2018.12.338*)

***********

II. A házastársi utolsó közös lakás használatának újbóli rendezésére a Ptk. szerződésmódosításra vonatkozó rendelkezései az irányadóak, ha a felek egy korábbi perben egyezséggel rendezték az utolsó közös lakásuk használatát [2013. évi V. tv. (Ptk.) 4:85. § (1) bek., 6:192. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes és az alperes (a továbbiakban: a felek) házastársak voltak, házasságukat a bíróság a 2013. május 24. napján jogerős ítéletével felbontotta.

[2] A perbeli lakóház, udvar, gazdasági épület megnevezésű ingatlan 5/12 tulajdoni hányada a felperes, 5/12 tulajdoni hányada az alperes, 2/12 tulajdoni hányada a perben nem álló S. J. osztatlan közös tulajdonában áll. S. J. a tulajdonjogát ajándékozás jogcímén édesanyjától, a felperes testvérétől szerezte meg.

[3] Az ingatlanban két elkülönült lakrész van. A felek házassági életközösségének tartama alatt használt lakás (a továbbiakban: utcafronti lakás) három - egy 17,5 m², egy 22 m² és egy 12 m² alapterületű - szobából, valamint előszoba, étkező, konyha, fürdőszoba és kamra helyiségekből áll.

[4] A másik lakrész (a továbbiakban: hátsó lakás) a közös lakás folytatásaként épült, külön bejáratú, két szoba, előszoba, konyha, WC és mosdó helyiségekkel rendelkezik. A hátsó lakást a felek a házassági életközösség fennállása alatt nem használták, a felperes édesanyja nyáron egy-egy hónapig lakott benne. Ez a lakrész a felek házasságának felbontása időpontjában is lakhatatlan állapotban volt: a mennyezet lógott, a falak feláztak és megrepedtek, elavult a villanyhálózat, a gázt csak a szobában lehetett használni és a víz csak a kamrába volt bevezetve.

[5] A felek a házasság felbontása iránti perben megkötött és a bíróság végzésével jóváhagyott egyezségükben az utcafronti lakás használatáról állapodtak meg: a 17,5 m² alapterületű szoba a felperes; a 22 m² alapterületű szoba az alperes kizárólagos használatába került. Rögzítették, hogy az egyezség megkötésének időpontjában a 12 m² alapterületű szobát a felperes nagykorú gyermeke használja, aki 2013. július 30. napjáig az ingatlanból elköltözik, és ekkor a szoba a felperes kizárólagos használatába kerül. Az előszoba, étkező, konyha, fürdőszoba, WC és kamra helyiségek, valamint az udvar és a kert közös használatban maradtak. Az udvaron lévő garázs kizárólagos használatára az alperes lett jogosult.

[6] Az alperes 2013. július 3. napján megvásárolt egy lakásingatlant és elköltözött. Az utcafronti lakásban kizárólag a felperes lakik, a hátsó lakás üresen, használaton kívül áll.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[7] A felperes módosított keresetében azt kérte, hogy a bíróság a korábbi rendezés megváltoztatásával az utcafronti lakás kizárólagos használatára őt, a hátsó lakás kizárólagos használatára az alperest jogosítsa fel.

[8] Keresetét azzal indokolta, hogy az egyezségi rendezés óta a körülmények megváltoztak: az alperes elköltözött, beteg testvérét az ingatlanban gondozná, továbbá a jelenleg külföldön élő lánya is lakhatna az utcafronti lakrészben hazaköltözése esetén.

[9] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Nem vitatta, hogy az utcafronti lakásból elköltözött, de a használatára továbbra is igényt tartott. Arra hivatkozott, hogy a felajánlott hátsó lakás az állapota miatt a használatra alkalmatlan, már a házassági életközösség tartama alatt is lakhatatlan volt.

Az első- és másodfokú ítélet

[10] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 4:85. § (1) bekezdése alkalmazásával elutasította.

[11] A felperes az újrarendezést megalapozó törvényi feltételeket nem bizonyította: a rendezés alapjául szolgáló körülményekben bekövetkezett változás folytán a használat módjának változatlan fenntartása lényeges jogi érdekét sértené. Közös gyermek hiányában pedig a kiskorú gyermek érdekének sérelme fel sem merülhet.

[12] Az utcafronti lakásban a felperes egyedül él, sem testvére, sem nagykorú gyermeke nem lakik vele együtt; ilyen szándékukat csak állította, de nem bizonyította. Az alperes részére felajánlott hátsó lakás lakhatatlan, ezért méltánytalan lenne számára a megosztás kereset szerinti újraszabályozása. Utalt arra is az elsőfokú bíróság, hogy amennyiben a felperes előadásának megfelelően testvére vagy nagykorú gyermeke az ingatlanba szeretne költözni, a hátsó lakásban is megoldható az elhelyezésük, különösen arra tekintettel, hogy a felperes álláspontja szerint ez a lakás lakható állapotban van.

[13] A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[14] Rögzítette, hogy a felek a házassági bontóperben a házastársi együttélésük színhelyéül szolgáló lakás használatáról kötöttek egyezséget. A megállapodás nem terjedt ki és értelemszerűen nem is terjedhetett ki a hátsó lakásra, különösen azért nem, mert a feleken kívül harmadik személy is tulajdonosa az ingatlannak. Az egész ingatlan használata valamennyi tulajdonostárs perben állása nélkül nem rendezhető. Ebből következően a lakáshasználat újrarendezése során a felperes azon kérelme, ami a hátsó lakás használatának rendezésére vonatkozott, nem teljesíthető valamennyi tulajdonostárs perben állása nélkül.

[15] Az alperes elköltözése mint körülményváltozás nem eredményezi, hogy indokolt lenne megfosztani az alperest a tulajdonosi jogokból fakadó egyik részjogosítványtól, a használat jogától. Erre az sem ad alapot, hogy az alperes máshol megoldotta a lakhatását, illetve a felperes állítása szerint nem járul hozzá a lakásfenntartási költségekhez.

[16] Az alperes elköltözése a felperesnek semmilyen méltányolható érdeksérelmet nem jelent, annál is inkább, mert így nem kell osztoznia az alperessel az egyezség alapján közös használatban maradt helyiségeken.

[17] Megjegyezte azt is a másodfokú bíróság, hogy amennyiben a felperes alappal kérte volna a lakáshasználat újrarendezését és ennek keretei között az alperes lakáshasználati jogának megszüntetését, az alperes a Ptk. 5:22. §-a és 5:74. §-a értelmében többlethasználati díjra tarthatna igényt.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[18] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet megváltoztatásával a keresetének történő helytadást; másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

[19] A jogerős ítélet jogszabálysértő voltát a Ptk. 4:85. § (1) bekezdésének megsértésére alapította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!