Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1987.11.411 A bíróság nem háríthatja át a szakértőre a per eldöntéséhez szükséges tények és körülmények felderítésének feladatát, és nem engedheti át a szakértőnek a bizonyítékok mérlegelésére vonatkozó jogkörét [Pp. 3. § (1) bek., 163. § (1) bek., 166. § (1) bek., 177. § (1) bek., 206. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 818 460 Ft-ot és ennek 1985. november hó 1-jétől a kifizetésig számított kamatait, az ezt meghaladó keresetet elutasította.

Megállapította, hogy a felperes 24 ha szőlőművelésű ágú ültetvényén az őzek folyamatosan kárt okoztak. A területen az alperes jogosult a vadászatra. Az előzetes bizonyítás soránál járt szakértő 1 444 716 Ft kárösszeget állapított meg, de az alperes a perenkívüli megegyezés elől elzárkózott. A kereset jogalapját elismerte, az összeget azonban vitatta, mert figyelemmel a perbeli terület rossz termőhelyi adottságaira, annak mértékét túlzottnak tartotta.

Az elsőfokú bíróság a per során igazságügyi szakértőt rendelt ki, aki a helyszínen vizsgálatot tartott, majd többször módosított szakvéleményében 909 400 Ft kártérítés megállapítását javasolta. Szakvéleményében előadta, hogy a perben érintett terület egy részét jég- és fagykár is érte, amelyet szakvéleménye kialakításakor figyelembe vett. Figyelemmel az ültetvény állapotáról 1983-ban felvett NÖMI jegyzőkönyvre, annak függvényében az általa javasolt kárösszegtől le- és felfelé is lehetségesnek tartott 10 %-os eltérést. Pontosabb megállapításokat azért nem tudott tenni, mert a felperes az ültetvény állapotáról nem tudott további hiteltérdemlő bizonyítékot bemutatni.

A bíróság a szakértő által javasolt összeget 10 %-kal csökkentette, és ennek megfelelően rendelkezett az alperest terhelő kártérítés összegéről.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, és kérte annak részbeni megváltoztatását, a kereset 200 000 Ft-ot meghaladó részének elutasítását. Hangsúlyozottan sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság nem vizsgálta, hogy a felperes kárenyhítési kötelezettségének egyáltalán eleget tett-e. Támadta a szakvéleménynek azt a megállapítását, hogy a károsodott terület közepes termőhelyi adottságokkal rendelkeznék. Álláspontja szerint a felperes szőlőültetvénye kimondottan gyenge termőhelyi adottságokkal rendelkező terület, amelyre a szőlő telepítése elhibázott és gazdaságtalan volt. Sem a bíróság, sem a szakértő nem vizsgálta ezt a körülményt, amely a felperest ért kár mértékét jelentősen befolyásolja. Sérelmezte, hogy a szakértő újratelepítési és tőkepótlási költséget is figyelembe vett a kártérítés összegének kidolgozásakor, erre nézve azonban megfelelő indokolást sem a szakvélemény, sem a bíróság ítélete nem tartalmaz.

Hivatkozott arra, hogy a perbeli területet a vadkárosítás évében, illetve azt megelőzően is - a felperes által sem vitatottan - jelentős fagy- és jégkár érte. Emiatt mind az Állami Biztosító, mind a megyei tanács fizetett a felperesnek kártalanítást. Ezzel kapcsolatban azonban az elsőfokú bíróság bizonyítást nem folytatott le, így nincs tisztázva a károsodás mértéke, sem pedig az, hogy jég- és fagykár címén a felperes a perbeli területet is érintően milyen összeget vett fel. Álláspontja szerint a felperest az alperes vadászati tevékenységével okozati összefüggésben legfeljebb 200 000 Ft kár érte.

A fellebbezés annyiban alapos, hogy az elsőfokú bíróság ítélete a tényállás felderítetlensége miatt megalapozatlan, ezért felülbírálatra alkalmatlan.

Az elsőfokú bíróság a per során folyamatosan figyelmen kívül hagyta a bizonyítás általános szabályait, és nem végezte el a per eldöntéséhez alapvetően szükséges tények felderítését.

A Pp. 3. §-a (1) bekezdésének első fordulata értelmében a bíróságnak az a feladata, hogy a jelen törvény céljának megfelelően az igazság kiderítésére törekedjék. Ennek során a Pp. 163. §-ának (1) bekezdése szerint a per eldöntéséhez szükséges tények megállapítása végett bizonyítást rendelt el. A Pp. 166. §-ának (1) bekezdése alapján bizonyítási eszközök különösen a tanúvallomások, a szakértői vélemények, a szemlék, az okiratok és egyéb tárgyi bizonyítékok. Szakértőt a bíróság a Pp. 177. §-ának (1) bekezdése alapján akkor rendel ki, ha a perben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához vagy megítéléséhez olyan különleges szakértelem szükséges, amellyel a bíróság nem rendelkezik.

A Pp. 206. §-ának (1) bekezdése szerint a tényállást a bíróság a felek előadásának és a bizonyítási eljárás során felmerült bizonyítékoknak egybevetése alapján állapítja meg; a bizonyítékokat a maguk összességében értékeli, és meggyőződése szerint bírálja el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!