Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.9.505 A Legfelsőbb Bíróságot mint felülvizsgálati bíróságot a jogerős ítéletben helytállóan és okszerűen megállapított tényállás köti [Pp. 275. § (1) bek.].

A felperes 1978 óta állt az alperesi részvénytársaság, illetőleg jogelődje alkalmazásában, 1994. február 1-jétől kezdődően az ellenőrzési osztályon dolgozott mint ellenőr. A felperes 1994. augusztus 25. napján a h.-i 359-es számú üzletben végzett ellenőrzést. Előbb a boltvezető-helyettes, majd az időközben megérkező boltvezető figyelmét felhívta arra, hogy a bolt által előállított zsemlemorzsa szabálytalanul van kitéve az árusítandó áru közé, és kérte, hogy azt vigyék ki az üzletből, mert abból D.-ben már probléma adódott.

A felperes távozását követően, rövid időn belül az alperes igazgatósági elnöke végzett ellenőrzést az üzletben, aki észlelte a házilag előállított zsemlemorzsát. A boltvezető ekkor közölte az igazgatósági elnökkel, hogy azt már az előtte ott járt felperes is kifogásolta. Az elnök ekkor utasította a bolt vezetőjét a zsemlemorzsa forgalomból való azonnali kivonására és annak megsemmisítésére.

Az észlelt hiányosságokról az elnök jegyzőkönyvet vett fel, és ezzel értesítette az alperes vezérigazgatóját, aki az 1994. augusztus 26-án kelt határozatával a felperes munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntette. A határozatát azzal indokolta, hogy a felperes az ellenőrzése során észlelte, hogy a zsemlemorzsát a boltban visszamaradt kenyérből és egyéb pékáruból a bolt dolgozói saját gépükkel ledarálták, és azt az eladótérben árusítják, megszegve ezzel a közegészségügyi előírásokat. A felperes a szabálytalanság észlelése ellenére azonban a jegyzőkönyvben ezt a tényt nem rögzítette, és nem várta meg a 72 csomag forgalomból történő kivonását sem.

A felperes a munkaügyi bírósághoz benyújtott keresetlevelében a rendkívüli felmondás jogellenessége megállapítását kérte azzal, hogy a munkaviszony helyreállítása helyett a végkielégítés kétszeres összegének a megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Előadta, hogy az augusztus 25-i ellenőrzéskor valóban csak a jegyzőkönyv lezárása után észlelte az üzletben lévő zsemlemorzsát, és bár ő utasítást adott a zsemlemorzsa forgalomból történő kivonására, csak a jegyzőkönyvet nem nyitotta meg újból. A szabálytalanságot azonban másnap jelezni kívánta az ellenőrzési osztály vezetőjének, melyre azért nem került sor, mert a meghallgatásáról szóló értesítés hamarabb eljutott hozzá, mint ahogy a tájékoztatási kötelezettségének eleget tehetett volna. A felperes álláspontja szerint a szóbeli utasítását is végre kellett volna hajtania a bolt vezetőjének, és összességében a saját mulasztását nem ítélte olyannak, amely miatt a boltot a Köjál bezárathatta volna.

Az alperes kérte a kereset elutasítását. Egyebek között arra hivatkozott, hogy teljes alappal alkalmazta a rendkívüli felmondást, mivel a felperes tevékenységében a bizalom megingott, hiszen feladata nemcsak a hiányosságok feltárása és az intézkedés volt, hanem az alperesi vezetőknek az észleltekről történő értesítése is avégett, hogy a szükséges intézkedéseket a szabálytalanságokat elkövetőkkel szemben megtehessék. Az alperes nagy gondot fordított a jó hírnevének megteremtésére, és egy-egy ilyen szabálytalanság akár a bolt Köjál által történő bezárását, illetve a vásárlóknak az üzletláncolatba vetett bizalma megingását is eredményezhette volna.

A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét, és a felperest perköltségben marasztalta. A munkaügyi bíróság ítéletének indokolásában rámutatott arra, hogy az alperes a felperest bizalmi munkakörben foglalkoztatta, így a rendkívüli felmondásban meghatározott mulasztása alkalmas volt a felperesbe vetett bizalomnak a megingatására, ami a törvény indokolása szerint is alapul szolgálhat a rendkívüli felmondásra. A munkaügyi bíróság a felperes védekezését nem fogadta el. Az észlelt hiányosságot mindenképpen jegyzőkönyvben kellett volna rögzítenie azért, hogy a kötelezettségszegés tényéről az intézkedésre jogosultak tudomást szerezzenek, a termék megsemmisítésére pedig határozott utasítást kellett volna adnia.

Az első fokú ítélet ellen a felperes fellebbezést terjesztett elő, amelyben az első fokú ítélet megváltoztatását és az alperesnek a kereseti kérelemben foglaltaknak megfelelő marasztalását kérte.

A megyei bíróságjogerős ítéletében alaposnak találta a fellebbezést. Ezért a munkaügyi bíróság ítéletét a Pp. 213. §-a alapján közbenső ítéletnek tekintette, azt a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján megváltoztatta, és megállapította, hogy az 1994. augusztus 26-i keltű rendkívüli felmondás jogellenes volt, és erre tekintettel mellőzte a felperes perköltségben való marasztalását. A Munka Törvénykönyve 100. §-ának (5) bekezdése alapján pedig kimondta, hogy a felperes munkaviszonya az alperesnél 1995. július 4. napjával tekintendő megszűntnek. A felperesi követelés összegszerűségének megállapítása érdekében a Pp. 253. §-ának (4) bekezdése alapján elrendelte az iratok megküldését a munkaügyi bírósághoz.

A megyei bíróság jogerős ítéletének indokolásában rámutatott arra, hogy a munkaügyi bíróság a tényállást helytállóan állapította meg, az abból levont jogi következtetéseivel azonban a megyei bíróság nem értett egyet. Álláspontja szerint a Munka Törvénykönyve nem határozza meg taxatív módon a rendkívüli felmondási okokat, ezek mérlegelése, eldöntése csakis kizárólag konkrét esetben, a konkrét körülmények figyelembevételével történhet. A törvényben meghatározott feltételek konjuktívak, tehát egyszerre kell a kötelezettségszegésnek lényegesnek, illetve jelentős mértékűnek lennie, továbbá szükséges az is, hogy a munkavállaló, illetve a munkáltató szándékosan vagy súlyos gondatlansággal járjon el. Annak elbírálásakor, hogy egy adott rendkívüli felmondás jogszerű-e vagy jogellenes, a felmondásban megfogalmazott indokokból kell kiindulni, és kell állást foglalni abban a kérdésben, hogy a konkrét felmondási okok valóságuk esetén kimerítik-e a Munka Törvénykönyve 96. §-a (1) bekezdésének a), illetve b) pontjában írt törvényi tényállást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!