Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Mfv.10545/2013/5. számú precedensképes határozata. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 191. §, 2006. évi IV. törvény (Gt.) 25. §] Bírók: Stark Marianna, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina, Tánczos Rita

Mfv.II.10.545/2013/5.szám

A Kúria dr. Papp János ügyvéd által képviselt felperesnek - a dr. Novák Gábor ügyvéd által képviselt alperes ellen versenytilalmi megállapodásból eredő követelés iránt a Tatabányai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 2.M.4/2013. szám alatt megindított és másodfokon a Tatabányai Törvényszék 2.Mf.20.340/2013/3. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2014. április 9-én megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t

A Kúria a Tatabányai Törvényszék 2.Mf.20.340/2013/3. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a Tatabányai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.4/2013/5. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 200.000,- Ft (kettőszázezer forint) és 54.000 ,- Ft (ötvennégyezer forint) áfa együttes másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget, valamint külön felhívásra a Magyar Államnak 1.457.840,- Ft (Egymillió-négyszázötvenhétezer-nyolcszáznegyven forint) másodfokú, valamint 1.822.300,- Ft (Egymillió-nyolcszázhuszonkétezer-háromszáz forint) felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a felperes 1992. december 1-jétől munkaviszonyban állt az alperessel, amely jogviszonyt 2010. április 19-én közös megegyezéssel szüntették meg. Ezen megállapodás 6. pontjában a felperes arra vállalt kötelezettséget, hogy 2011. április 20-ig nem létesít munkaviszonyt, vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt cseppfolyós propán-bután gáz (LPG) kereskedelemmel foglalkozó szervezetnél, vagy egyéb ilyen vállalkozásnál és ilyen tevékenységet saját maga sem végez, illetve a fenti tevékenységet ellátó gazdasági társaságban részesedést nem szerez. Ennek ellenében a munkáltató azt vállalta, hogy 2011. április 20-ig a munkavállaló számára egy éves átlagkeresetének megfelelő összeget fizet ki. A felperes felszólítására az alperes fizetési kötelezettségének nem tett eleget arra való hivatkozással, hogy a felperes megszegte a megállapodásban foglaltakat.

A felperes keresetet terjesztett elő, melyben 18.223.044,- Ft és késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes a kereset elutasítását kérte arra hivatkozva, hogy a felperes megszegte a megállapodást, ugyanis annak megkötését követően a S. Zártkörűen működő részvénytársaságot alapította meg 2010. július 21-én, amelynek a nyilatkozattételkor is vezető tisztségviselője és részvényese volt. A S. Zrt. az alperessel hasonló tevékenységet folytatott. Nyilatkozata szerint a felperes szavazati jogának mértéke meghaladta az 50 %-ot a S. & S. Kft-ben, mely társaság székhelye a felperes lakóhelyén volt, a társaság vezető tisztségviselője pedig a felperes közeli hozzátartozója. E kft. fő tevékenysége a gáz-üzemanyag kiskereskedelem, mely az alperesnek is az egyik fő üzletága.

A S. Zrt. 2011. június 6-tól 100 %-ot megtestesítő tagja a G. Korlátolt Felelősségű Társaságnak, amely tevékenységi körében szerepel a gázkereskedelmi tevékenység. A cégnyilvántartás adatai szerint a G. Korlátolt Felelősségű Társaság tagja volt 2006. június 14-től 2009. június 7-ig a felperes, majd 2009. április 7-től 2011. június 3-ig a S. S. L. G. Társaság és ezt követően 2011. június 3-től a S. Zártkörűen működő Részvénytársaság.

A Tatabányai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.4/2013/5. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a S. Zrt. vezető tisztségviselője és részvényese 2010. július 21-től a felperes volt. A S. Zrt. 100 %-ot megtestesítő tagja a G. Kft-nek, amely gazdasági társaság tevékenységében szerepel a gázkereskedelem, tehát az alperes alapgazdasági tevékenységével azonos tevékenységet folytat. Ebből következően olyan módon szegte meg a versenytilalmi megállapodást a felperes, hogy mint a S. Zrt. vezető tisztségviselője és részvényese közvetlen befolyással bírt a G. Kft. üzleti tevékenységére és működésére. A S. & S. Kft-vel összefüggésben azt állapította meg, hogy a tulajdonosai a felperes hozzátartozói, képviselője pedig a felperes házastársa. Ezen kft. alapításáról az alperes, mint volt munkáltató a munkaviszony fennállta alatt nem szerzett tudomást, amikor az igazgatóság elnöke erről tudomással bírt, maga szólította fel a felperest e tevékenység megszüntetésére. Mivel ennek nem tett eleget, e vonatkozásban is megszegte a versenytilalmi megállapodásban foglaltakat.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Tatabányai Törvényszék 2.Mf.20.340/2013/3.. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, s kötelezte az alperest 18.223.044,- Ft és késedelmi kamata, valamint 850.000,- Ft együttes első- és másodfokú perköltség megfizetésére, valamint az első- és másodfokú eljárási illeték megfizetésére. Indokolásában kifejtette, hogy a felek a közöttük 2010. április 19-én kötött megállapodás 6. pontjában rögzítették azon tevékenységi kört, amelynek végzését határozott ideig tilalmazták a felperes számára. A G. Kft. és a S. & S. Kft. folytatott a munkáltatóéval azonos, vagy ahhoz hasonló tevékenységet, melyet a cégkivonat adatai támasztották alá, a S. Zrt. azonban nem tartozott e körbe. A S. & S. Kft. tagjai és képviselői a felperes közeli hozzátartozói, házastársa és gyermekei voltak, annak azonban a felperes sem tagja, sem képviselője nem volt, a versenytilalmi megállapodás szempontjából így e cég nem bírt jelentőséggel. A G. Kft. vonatkozásában megállapította, hogy ebben a felperesnek a tagsági viszonya 2007. április 7-én megszűnt, 2009. szeptember 14-től a társaság ügyvezetője Weinber Zoltán volt, aki ugyan a felperes unokaöccse, de nem minősült közeli hozzátartozónak, a társaság tulajdonosa pedig a S. Társaság volt. A felperes által alapított S. Zrt. csak 2011. június 29-től, a versenytilalmi megállapodásban kikötött idő lejárta után lett a kft. tagja, így a felperes e körben sem szegte meg a versenytilalmi megállapodásban vállalt kötelezettségét. Ez alapján megállapította a másodfokú bíróság, hogy a felperes versenytilalmi megállapodásban megjelölt időtartam alatt a munkáltatóéval azonos tevékenységet sem munkaviszonyban, sem egyéb jogviszony keretében nem folytatott, ezért a megállapodásban foglaltakat nem szegte meg, így jogosult az abban kikötött ellenértékre.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte, hogy a Kúria a másodfokú bíróság ítéletét helyezze hatályon kívül és hozzon a jogszabályoknak megfelelő új határozatot. Arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság megszegte a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglaltakat, mivel a tényállást iratellenesen állapította meg, a feltárt bizonyítékokat tévesen értelmezte, illetve egyes bizonyítékokat figyelmen kívül hagyott, s nem volt tekintettel a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény 25. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra, továbbá a versenytilalmi megállapodás megkötése körülményeire, a felek szándékára. Kifejtette, hogy a cégnyilvántartás adatai szerint a versenytilalmi rendelkezés fennállta alatt (2009. április 7-től 2011. június 3.) így a S. Limited elnevezésű társaság a G. Kft. tagja volt, amelyet a felperes személyesen képviselt és nevében személyesen járt el és írt alá. A törvényszék ítélete indokolásában mellőzte ennek a bizonyítéknak az értékelését annak ellenére, hogy a felperes személyes meghallgatásakor elismerte a cég képviseletét. Hivatkozott továbbá arra, hogy a felperes nem jelentette be az alperesi társaság legfőbb szervénél e tevékenységét, így azt sem, hogy a S. Limited elnevezésű társaság nevében eljárva gyakorol tagi jogokat a tevékenységével megegyező tevékenységet folytató társaságban. Ugyancsak kifogásolta azt is, hogy a bíróság nem értékelte W. Z. tanú vallomását, mely szerint a felperes irányította valójában a G. Kft-t. Utalt arra, hogy a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 191. § (1) és (2) bekezdése, illetve a Gt. 25. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak szerint az alperes nem kötött és a legfőbb szerv jóváhagyása nélkül nem is köthetett volna a felperessel megállapodást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!