Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bhar.104/2015/1. számú határozata rablás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 173. §, 231. §, 351. §, 373. §, 388. §, 397. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 92. §, 222. §, 365. §, 459. §] Bírók: Halász Irén, Máziné dr. Szepesi Erzsébet, Zólyominé dr. Törő Erzsébet

Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság

5.Bhar.104/2015 /10. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság Budapesten, a 2016. év április hó 22. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

V É G Z É S T:

A rablás bűntette és más bűncselekmény miatt vádlott ellen indított büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság 27.Bf.X.13.263/2014/8. számú ítéletét helybenhagyja.

A vádlott által a másodfokú ítélet kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja.

A végzés ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S

A vádlottat a Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2014. szeptember 26. napján kelt 8.B.X.14.519/2013/55. számú ítéletével bűnösnek mondta ki felfegyverkezve elkövetett rablás bűntettében (Btk. 365. § (1) bekezdés a) pont, (3) bekezdés b) pont) és 2 rendbeli személy elleni erőszakos cselekménnyel fenyegetve elkövetett zaklatás vétségében (Btk. 222. § (2) bekezdés a) pont).

Ezért őt, mint többszörös és különös visszaesőt 10 év szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztés végrehajtási fokozatát fegyházban állapította meg, és megállapította azt is, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható. Rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról és kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére is.

Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész súlyosításért jelentett be fellebbezést, míg a vádlott enyhítésért, védője felmentésért fellebbezett.

A Fővárosi Törvényszék a 2015. február 24. napján kelt 27.Bf.X.13.263/2014/8. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a vádlottal szemben a 2 rendbeli zaklatás vétsége (Btk. 222. § (2) bekezdés a) pont) tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az eljárást megszüntette. A fennmaradó cselekmény megnevezését rablás bűntettére módosította, a vádlott különös visszaesői minőségének, valamint a büntetés halmazati jellegének feltüntetését pedig mellőzte.

A vádlottal szemben kiszabott büntetést 7 év szabadságvesztésre és 7 év közügyektől eltiltásra enyhítette, egyebekben pedig az elsőfokú ítéletet helybenhagyta azzal, hogy az elsőfokú ítélet kihirdetésétől eltelt fogvatartásban töltött időt beszámítani rendelte, és kötelezte a vádlottat a másodfokú eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

A másodfokú határozat ellen az ügyész a vádlott terhére jelentett be fellebbezést, a büntetés súlyosítása végett, továbbá a 2 rendbeli zaklatás vétsége miatti hatályon kívül helyezés és az eljárás megszüntetése miatt, míg a vádlott és védője felmentésért fellebbezett.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a bejelentett ügyészi fellebbezést módosítva, kizárólag a büntetés súlyosítása végett tartotta fenn.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.295/2015/2. számú átiratában megállapította, hogy az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás az iratok tartalma alapján a vádlott személyi körülményeit illetően kiegészítésre, illetve pontosításra szorul, melyet a másodfokú bíróság észlelt és végrehajtott, így a másodfokú bíróság által megállapított tényállás irányadó a másodfokú eljárásban.

A Fővárosi Törvényszék a pontosított tényállásból megalapozottan vont le következtetést a vádlott bűnösségére, és a cselekmények minősítése is törvényes.

Helyesen foglalt állást a zaklatás vétsége vonatkozásában is.

Ugyanakkor a kiszabott büntetés enyhítésekor tévedett, hiszen a nagyszámú súlyosító körülményre, a vádlott eddigi életvezetésére és a cselekmény kiemelkedő tárgyi súlyára tekintettel a kiszabott büntetés enyhítése indokolatlan.

Összességében a Fellebbviteli Főügyészség azt indítványozta, hogy az ítélőtábla mint harmadfokú bíróság a Fővárosi Törvényszék ítéletét változtassa meg és a vádlottal szemben kiszabott fő- és mellékbüntetést is súlyosítsa, egyebekben pedig a másodfokú ítéletet a Be. 397. §-a alapján hagyja helyben.

A harmadfokú nyilvános ülésen a Fellebbviteli Főügyészség képviselője az írásban bejelentett fellebbezését változatlanul fenntartotta. Ismét utalt a vádlott eddigi életvitelére, előéletére és az elkövetés konkrét körülményeire, kiemelve, hogy mindezek alapján a vádlottal szemben súlyosabb büntetés kiszabása indokolt.

A vádlott védője a harmadfokú nyilvános ülésen a felmentés érdekében bejelentett fellebbezését módosította és a perorvoslatot a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése végett, másodlagosan pedig enyhítésért tartotta fenn.

Álláspontja szerint ítéleti bizonyossággal csak azt lehetett az eljárás során megállapítani, hogy valaki elvette fiatalkorú a sértett1 kerékpárját. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a rablás megállapításához lenyűgöző erőszak vagy élet elleni fenyegetés szükséges, amely azonban a jelen esetben nem állapítható meg.

Ezzel kapcsolatban nyomatékosan kiemelte, hogy fiatalkorú sértett1 az eljárás során gyakran változtatta meg a vallomásait, majd az ellentmondások tisztázása során végül mindig a nyomozati vallomását tartotta fenn. Az első- és a másodfokú bíróság is ezeket a nyilatkozatait fogadta el a tényállás megállapításakor, figyelmen kívül hagyva, hogy a gyakran váltogatott vallomások hátterében nyilván a család sértettre gyakorolt befolyásolása állott.

Ezzel szemben a vádlott az eljárás során a cselekmény elkövetését mindvégig következetesen tagadta, azt állítva, hogy ennek a cselekménynek az elkövetését csak ráfogták, a vád hátterében korábbi nézeteltérés áll.

A védő érvelése szerint alapvető követelmény, hogy az eljáró bíróságnak a vádlott védekezését ellenőriznie kell, ez azonban a jelen eljárásban nem történt meg.

Ennek ellenére az elsőfokú bíróság egyértelműen elvetette a vádlott védekezését, és nem fogadta el a helyszínen való tartózkodásának indokait sem arra hivatkozva, hogy a vádlotti nyilatkozatok bizonytalanok voltak.

Ezt az álláspontját azonban kellő részletességgel az elsőfokú bíróság nem indokolta meg, ezzel pedig a törvény erejénél fogva kötelező indokolási kötelezettségét sértette meg.

Kiemelte a védő, hogy a sértett zárt tárgyaláson történő meghallgatása a közvetlenség elvét sértette, hiszen a sértett1 úgy nyilatkozott, hogy nem fél a vádlottól és annak családjától. A bíróság ennek ellenére úgy értékelte, hogy a sértettet zavarta a vallomástételben a vádlott jelenléte, ez azonban azért aggályos eljárás, mert sem a sértetti, sem a vádlotti közvetlen reakció észlelésére és értékelésére a bíróságnak nem volt módja. Rögzíthető, hogy az elsőfokú bíróság csak a vádat alátámasztó bizonyítékokat elemezte és értékelte az eljárás során.

Továbbmenően a védő érvelése szerint a megállapított tényállás megalapozatlan, mivel helytelen ténybeli következtetéseket tartalmaz, ezen túlmenően pedig felderítetlen is, és az elsőfokú bíróság vonatkozásában az indokolási kötelezettség is sérelmet szenvedett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!