A Debreceni Törvényszék B.415/2006/31. számú határozata testi sértés bűntette (ÉLETVESZÉLYT okozó testi sértés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 16. §, 43. §, 53. §, 54. §, 55. §, 75. §, 77. §, 99. §, 155. §, 170. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 338. §]
HAJDÚ-BIHAR MEGYEI BÍRÓSÁG
5.B.415/2006/31. szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság, mint elsőfokú bíróság a Debrecenben 2007. június hó 27., szeptember hó 5. és október hó 3. napjain tartott nyilvános tárgyalások alapján meghozta a következő
í t é l e t e t :
A 2006. évi szeptember hó 7. napjától előzetes fogvatartásban lévő
... - aki ...-án született
anyja:
magyar állampolgár
... szám alatti lakos
személyazonosító száma: ...
v á d l o t t
b ű n ö s : 1 rb. életveszélyt okozó testi sértés bűntettében,
1 rb. életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletében.
Ezért a megyei bíróság halmazati büntetésül 5 (öt) évi börtönre, mint főbüntetésre és 5 (öt) évi közügyektől eltiltás mellékbüntetésre í t é l i .
A szabadságvesztésbe a 2006. évi szeptember hó 7. napjától a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt beszámítja.
Elrendeli a vádlott kényszergyógyítását.
A bűnjelként lefoglalt és a Bírósági Gazdasági Hivatalnál ... szám alatt kezelt bűnjelek közül a 2., 3., 4. alatti ruházat lefoglalását megszünteti és azt a sértett részére kiadja. Az 1. alatti 19 cm pengehosszúságú kést elkobozza.
A bűnjelként lefoglalt és a Bírósági Gazdasági Hivatalnál ... számú bűnjelek közül az 1., 2. alatti ruházat lefoglalását megszünteti és azt a vádlott részére kiadja. A 4. alatti kést elkobozza, a 3. alatti kés lefoglalását megszünteti és a vádlott részére kiadja. Az 5. alatti vérre gyanús szennyeződés lefoglalását megszünteti és azt megsemmisíteni rendeli.
Kötelezi a vádlottat az eljárás során felmerült 164.790.- (százhatvannégyezer-hétszázkilencven) Ft bűnügyi költség megfizetésére.
I n d o k o l á s :
A Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség B.11/2006. szám alatt életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete, míg B.3742/2006. szám alatt életveszélyt okozó testi sértés bűntette miatt nyújtott be vádiratot a vádlott ellen.
A megyei bíróság a bizonyítási eljárás alapján az alábbi tényállást állapította meg:
A vádlott magyar állampolgár és anyanyelvű, nős, három kiskorú és egy nagykorú gyermeke van. A kiskorú gyermekek lakásotthonban élnek, ... nevű gyermeke pedig házasságban. Az általános iskola 8 osztályát végezte el. Letartóztatása előtt közhasznú munkásként minimálbért keresett, felesége 34.000.- Ft szociális segélyben részesül. Vagyonnal nem rendelkezik, katonai szolgálatot nem teljesített. A vádlott három alkalommal volt büntetve. Utoljára a ... Városi Bíróság ítélte el jogtalan elsajátítás vétsége miatt 3 hónapi börtönbüntetésre a ... számú ítéletével. Ezt a büntetését 1992. november 10-én töltötte ki.
A vádlott nem kóros elmeállapotú személy, de akaratgyenge, megfelelő tartással nem rendelkezik. Érzelmileg színtelen és indulatlabilis személyiség, akit morális és jellembeli gyengeségek jellemzik. Alkoholista, akinek elvonó kezelése szükséges és indokolt.
A vádlott és a sértett 1989-ben kötött házasságot. Utolsó közös lakhelyük a vádlott szüleinek tulajdonában álló B., ... szám alatti családi ház egyik lakrésze volt. Házasságukból négy gyermek született.
A vádlott és a sértett házasságát az jellemezte, hogy mindketten italozó életmódot folytattak. Ilyen állapotban gyakran került sor közöttük nézeteltérésekre, veszekedésre. A gyermekeik gondozását nevelését elhanyagolták, ennek eredményeként 2000-ben mind a négy gyermeket védelembe vették, majd a B-i Polgármesteri Hivatal 2003. március 7-én mind a négy gyermeket a H-i Lakásotthonban helyezte el. A gyermekek közül jelenleg három tartózkodik az otthonban, a ... nevű gyermek pedig már családban él.
A vádlott és a sértett között kialakuló konfliktushelyzetek hosszú időn keresztül nem vezettek különösen súlyos, erőszakos bűncselekményhez, az előfordult, hogy a vádlott feleségét megpofozta.
2005. november 6-án a vádlott alkalmi munkavégzés közben alkoholt fogyasztott és már ittas állapotban érkezett haza. Felesége már otthon tartózkodott, ő maga is alkoholt fogyasztott napközben. Hazatérése után a vádlott és a sértett továbbra is alkoholt fogyasztott a náluk tartózkodó B.Á. nevű ismerősükkel. B.Á. eltávozása után ismételten vita alakult ki a két személy között, amelynek eredményeként a vádlott ideges felindult állapotba került és a sértettet az arcán megütötte, majd pedig felvett egy 19 cm összhosszúságú 9 cm pengehosszúságú kést és azzal közepes erővel a kés félkörívben mozgatva balról jobbra irányuló mozdulattal a sértett jobb mellkasa felé csapott. Ennek eredményeként a kés a mellkasba fúródott, a mellüreget megnyitotta és megsértette a szívburkot.
Ekkor érkezett haza kiskorú ..., aki látta, hogy a vádlott fekszik az ágyon, az anyja pedig vérzik, ezért értesítette az Országos Mentőszolgálatot, amelynek eredményeként a sértettet a Sebészeti Klinikára szállították.
A sértett a mellkasfél jobb oldalának szúrt sérülését és a szívburok szúrt sérülését szenvedte el, amelynek eredményeként a szívburokban vérgyülem keletkezett. Az ütés következtében pedig a járomcsont bevérzése és bal kötőhártya alatti bevérzés is létrejött.
A szúrás hátrafelé jobbról balra irányult, a szúrtcsatorna hossza kb. 10 cm volt. A sérülés gyógytartama 8 napon túli, ténylegesen 4-6 hét. A bevérzéses zúzódásos sérülések gyógytartama pedig 4-5 nap.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!