Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.7.362 Az elsőfokú államigazgatási határozatnak a másodfokú eljárásban a bizonyítás kiegészítése céljából történt hatályon kívül helyezése, majd az újabb eljárás eredményeként a szabálysértési eljárás bizonyíték hiányában történt megszüntetése nem kártérítési alap: a bizonyítékok bizonyító erejének eltérő mérlegelése ugyanis nem minősül jogellenes magatartásnak [Ptk. 349. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában megállapította, hogy 1993. március 9-én H. főúton az esti órákban a H.-i Rendőrkapitányság közrendvédelmi és közlekedési osztályának rendőrei közúti ellenőrzést végeztek, és ennek során a személygépkocsival közlekedő felperesnél alkoholszonda-vizsgálatot tartottak. Az alkoholszonda-vizsgálatról készített nyilatkozatban az intézkedő rendőrök feljegyezték, hogy a szonda 0,4 ezrelékig színeződött el. A felperes ezt a nyilatkozatot aláírta, amelyben elismerte azt is, hogy megszegte a KRESZ 4. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglalt szabályt. A meghozott elsőfokú szabálysértési határozat megállapította, hogy a felperes az ittas vezetés szabálysértését elkövette, ezért 3000 forint pénzbírságot szabott ki, vezetői engedélyét három hónapra visszavonta, és annak visszaadását utánképzés sikeres elvégzéséhez kötötte. A felperes kifogására az elsőfokú szabálysértési hatóság módosította határozatát, és a vezetői engedély visszavonásától eltekintett. A felperes fellebbezésére a másodfokú szabálysértési hatóság az első fokú határozatot hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte, mert a tényállást nem találta kellően tisztázottnak. Az újabb eljárásban meghozott határozatával az elsőfokú szabálysértési hatóság az eljárást bizonyíték hiányában megszüntette, egyben intézkedett a már kifizetett pénzbírság visszautalása iránt.

E tényállás alapján a felperesnek a szabálysértési eljárással összefüggésben érvényesített kártérítési igényével kapcsolatban az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése szerint a felperes kártérítésre akkor tarthatna igényt, ha bizonyítja, hogy a szabálysértési hatóságok intézkedésüknél, határozataik meghozatalánál jogellenesen jártak el. A felperes azonban az ellenőrzés alkalmával az alkoholfogyasztás tényét és a KRESZ szabályainak megszegését elismerte, az ezt tartalmazó nyilatkozatot aláírta. Az ellenőrzést az eljáró rendőrök szabályszerűen végezték és a nyilatkozatra tekintettel megalapozottan indult szabálysértési eljárás a felperessel szemben. Az a körülmény, hogy végül is a szabálysértési hatóság a szabálysértés minden kétséget kizáró bizonyításához nem találta elégségesnek az alkoholszonda-vizsgálatot, és a véralkohol-vizsgálat elmaradása miatt a szabálysértési eljárást bizonyíték hiányában megszüntette, a kártérítési felelősség megállapítására alapul nem szolgálhat. A szabálysértési hatóság bizonyítékok mérlegelésével meghozott határozata ugyanis nem tekinthető jogellenesnek, a bizonyíték bizonyító erejének eltérő mérlegelése nem minősül károkozó magatartásnak.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, és annak megváltoztatásával az alperest 116 000 forint kártérítés megfizetésére kérte kötelezni. Álláspontja szerint minthogy nem nyert bizonyítást, hogy szabálysértést követett el, nem volt jogszerű a vezetői engedély elvonása és a pénzbírság kiszabása; a véralkohol-vizsgálat elmulasztása pedig az alperesnek róható fel. Mindez megalapozza az alperes kártérítő felelősségét.

Az alperes ellenkérelme az első fokú ítélet helybenhagyására irányult, azt mindenben helytállónak tartotta.

A fellebbezés nem megalapozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!