Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40117/2013/7. számú határozata kártérítés tárgyában. Bírók: Felker László, Levek Istvánné, Tibold Ágnes

Fővárosi Ítélőtábla

10.Gf.40.117/2013/7.

A Fővárosi Ítélőtábla a ... Ügyvédi Iroda által képviselt ... felperesnek a Dr. ... Ügyvédi Iroda által képviselt ... I. rendű és a ... II. rendű alperes ellen kártérítés iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2012. december 11. napján kelt, 8.G. 41.332/2010/41. számú ítélete ellen az I. rendű alperes részéről benyújtott 42. sorszámú fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja;

kötelezi az I. rendű alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 400.000 (Négyszázezer) forint + áfa másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes egyetemlegesen kérte kötelezni az alpereseket 85.238,63 euró és annak 2010. május 23. napjától a kifizetésig járó évi 5 % késedelmi kamata megfizetésére. A keresetében előadta, hogy 108 bála rost ...országba történő vasúti fuvarozásával bízta meg a ... AG-t, amely a küldeményt 2009. július 8-án ...ban feladta; a fuvarozás tartama alatt értesítést, jegyzőkönyvet a feladó nem kapott, a vasút rendelkezést nem kért (CIM 20. cikk 2. §, 21. cikk 1. §); a küldemény kiszolgáltatására nem került sor, így az osztrák eladó az árut nem tudta a ... vevőnek leszállítani.A ... AG fuvarlevélbeli pozícióját engedményezte a felperesre, így feladóként érvényesíti a kárt a fuvarozóval szemben, a CIM 43. cikk 2. §-a és 3. §-a, valamint 44. cikk 1. §-a alapján. Álláspontja szerint a fuvarozó felel az áru elveszéséért, ha az az átvétel és a kiszolgáltatás között következett be; az árukár összegének alátámasztására áruszámlát csatolt, követelése jogalapjaként a CIM 23. cikkére, 25. cikkére, 29. cikkére és 37. cikkére hivatkozott.

A II. rendű alperessel szembeni követelés körében előadta, hogy a fuvarlevélen az I. rendű alperes pecsétje szerepelt, mégis felmerülhet, hogy a II. rendű alperes volt az első fuvarozó; az alperesek közötti jogviszony tisztázatlansága okán szükséges az egyetemleges marasztalásukra vonatkozó igény előterjesztése.

Hivatkozott a felperes másodlagosan arra is, hogy saját nevében harmadik személy javára történő kárrendezés keretében is eljárhat. E körben előadta, hogy a ... AT bízta meg a vasúti fuvarozással a teljes szakaszra, a jogviszony alátámasztására csatolta a fix összegű díjmegállapodást igazoló számlát, melynek alapján a kifizetés közöttük megtörtént, a felperes tehát átvételi díjtételes speditőrként járt el. Utóbbi az osztrák jogi szabályozás szerint fuvarozóként felel a megbízót ért kárért; a ... AT a felperest felelőssé is tette. A ... AT kárát a ... AG szállítmánybiztosító megtérítette, melynek következtében törvényes engedményessé vált, utóbbi is felelőssé tette a felperest, de vele szemben pert nem indított, várja jelen eljárás kimenetelét. Felperes tehát függetlenül attól, hogy még nem állt helyt a szállítmánybiztosító felé, az osztrák jog szerint károsulttá vált, ezen körülmény is megalapozza az I. rendű alperesekkel szembeni fellépését. ...ban és ...országban is bevett joggyakorlat harmadik személy kárának érvényesítése, azaz a szállítmányozó, illetve a főfuvarozó jogosult arra, hogy a tényleges fuvarozótól követelje a kárt magának vagy megbízójának akkor is, ha a megbízójának még nem fizetett, utóbbi jelen esetben a törvényes engedményes szállítmánybiztosító. Ezen jogintézmény alátámasztására külföldi ítéletet csatolt, utalva arra, az, hogy a felperesnek saját országa joga szerint nem kell előre fizetnie és utána az alperesek felé fordulnia, magyar bíróság ezt nem írhatja felül.

Álláspontja szerint a pernek a tárgya, hogy az egyébként két oldalról is legitimált felperest - a feladói pozíció engedményezése, valamint a harmadik személy kárának érvényesíthetősége - megilleti-e kártérítés az alperesektől vagy sem, több irányú igényérvényesítés az alperessel szemben kizárt, a pozíció egy kézbe vonása okán.

Az I. rendű alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Elismerte a perbeli rakomány 2009. július 8-i fuvarozásra feladását, nem vitatta, hogy az végig a vasút őrizetében állt. Előadta, hogy a bálák 2009. július 14-én érkeztek meg ... állomásra, miközben vasúti komphajóra vártak, tűz keletkezett, az oltás későbbi következményeként ismét kigyulladtak, de a rakomány egésze nem semmisült meg; az áru közel 20 %-át kitevő, megmaradt bálák tekintetében azonban rendelkezés, utasítás nem érkezett, az utóbb raktárban elhelyezett áru pedig árvízben semmisült meg. A CIM 23. cikk 2. §-a, 23. cikk 3. § d) pontja alapján mentesülésére hivatkozott, e körben azt állítva, a tűz okát sem a helyszínen lévő tűzoltóság, sem a perben kirendelt szakértő nem tudta megállapítani; a rendeltetési állomáson rögzítettek szerint a tűz keletkezésekor valamennyi vagonon talált zár ép és sértetlen volt, így az áruhoz külsőleg nem lehetett hozzáférni; gyújtogatásnak nem volt nyoma; a tűz a kocsi belsejében keletkezett, mely a fuvarozói kárfelelősséget kizárja.

Hivatkozott arra is, hogy a küldeményben bekövetkezett kárt a tulajdonos részére a szállítmánybiztosítója megtérítette, a felperesnek a perbeli fuvarozásból eredően nincsen kifizetett kára; a fuvarozóval szemben regressz útján kizárólag a kártalanító fél érvényesíthet kártérítési igényt. Tekintettel arra, hogy a felperes a kárigényt Magyarországon érvényesíti, a magyar jog szabályai szerint kell elbírálni a követelését; a kereset elutasítására kell, hogy vezessen az, hogy nem állnak fenn a kártérítés Ptk. 339. §-a szerinti feltételei.

Az áruszámla szerinti 85.238,63 euró rakományértéket nem tette vitássá, ugyanakkor utalt arra, hogy a biztosító kárrendezése ettől eltérően, 83.889,58 euró kifizetésével zárult.

II. rendű alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, hivatkozva arra, hogy vele szemben a CIM 43. cikk 1. §-a és 45. cikk 1. §-a értelmében igény nem támasztható. A perbeli fuvarlevélből egyértelmű, hogy a fuvarozó az I. rendű alperes volt, a fuvarozási szerződéssel kapcsolatos igényeket neki kell címezni, és vele szemben kell pert indítani.

Az elsőfokú bíróság 2012. december 11. napján kelt 8.G.41.332/2010/41. számú ítéletével kötelezte az I. rendű alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 85.238,63 eurót és annak 2010. május 23. napjától a kifizetésig járó évi 5 % kamatát, valamint 2.063.450 forint perköltséget. A felperes keresetét a II. rendű alperessel szemben elutasította és kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg a II. rendű alperesnek 1.163.450 forint perköltséget.

Az ítélet indokolásában kifejtette az elsőfokú bíróság, hogy a felperesi jogelőd és az I. rendű alperes között nemzetközi vasúti árufuvarozási szerződés jött létre, a szerződéses kötelezettségekre alkalmazandó jogról szóló 593/2008/EK rendelet 5. cikk 1. pontja szerint a magyar jog alkalmazandó; a Ptk. 506. § (1) bekezdésén keresztül irányadónak vette az 1980. május 9-én aláírt Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezmény (COTIF) B függelékét képező, a Nemzetközi Vasúti Árufuvarozási Szerződésre vonatkozó Egységes Szabályokat (CIM), melyek az 1986. évi 2. számú tvr.-rel kerültek kihirdetésre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!