Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.35639/2006/25. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1989. évi III. törvény (Gyt.) 2. §, 3. §, 6. §, 14. §, 1994. évi XXXIV. törvény (Rtv.) 19. §] Bíró: Hajdú Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.35639/2006/25.*, Kúria Kfv.37690/2009/7.

***********

Fővárosi Bíróság

24.K.35.639/2006/25.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság

A ... hozzátartozó (cím.) által képviselt felperes (cím.) a dr. Rizmann Anikó jogtanácsos által képviselt Budapesti Rendőr-főkapitányság (cím.) ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg a Magyar Államnak 16.500.- (tizenhatezer-ötszáz) Ft eljárási illetéket.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az ítélet kézbesítésétől számított 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 30.000.- (harmincezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A bíróság a rendelkezésre álló közigazgatási és peres iratok, valamint a felek személyes meghallgatása és a tanúk vallomása alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A rendőrség 2006. október 23-án hajnali 3.00 órától kezdődően feloszlatta a ... 2006. szeptember 27-e óta tartó tüntetést. A ... kiürítése után Budapest Rendőrfőkapitánya ún. személy- és létesítménybiztosítási intézkedést rendelt el, amelynek részeként a ... egy része a nyilvánosság elől lezárásra került. 2006. október hó 23. napján a Budapest, ... 8.00 óra és 9.25 között mintegy 50-80 főnyire duzzadt tömeg gyülekezett. A gyülekezők a kordon emelése miatt szabad véleménynyilvánítási jogukat gyakorolták, nemtetszésüknek adtak hangot és kiabáltak. A tömeg egy része a ... - ... felállított kordont rángatta az elzárt területre való behatolás szándékával, és a rendőrség többszöri felszólítására sem hagyta abba e tevékenységét. A rendőrség elrendelte a rendezvény feloszlatását, tekintettel arra, hogy a demonstráció nem volt bejelentve, és békés jellegét elvesztette. A tömeg kiszorítása 9.26 perckor kezdődött meg.

A felperes keresetet terjesztett elő a feloszlatás ellen. Keresetében előadta, hogy 2006. október hó 23. napján a ...re indult a meghirdetett állami ünnepségre. 9.30 óra körül érkezett a .... A ... a ... hátsó frontjánál le volt zárva rendőrkordonnal, a ... utca és a ... között. Körülbelül 50-80-an lehettek ott, és megdöbbenve tapasztalták azt az erődemonstrációt, amit a rendőrség tanúsított, mert több rendőr volt ott, mint ácsorgó állampolgár. Az ünnepre érkezők szabad vélemény-nyilvánítási jogukat gyakorolták, nemtetszésüknek adtak hangot, és - köztük a felperes is - kiabáltak. Egyéb atrocitás, dobálás vagy tettlegesség nem történt a gyülekezők részéről.

A rendőrség felszólította az ott lévőket, hogy hagyják el a környéket, oszoljanak, és ezzel egy időben elkezdték kiszorítani az embereket a ... utcából a ... épületének sarkáig, a ... déli oldalára. Az emberek békésen viselkedtek, folyamatosan hátráltak, a véleménynyilvánítás folytatódott. A felperes ekkor arra lett figyelmes, hogy a rendőrök elkapnak egy nőt, és kb. nyolcan ütik a földön. A nő idősebb volt, odament hozzá a férje, hogy segítsen neki, őt fejbe verték gumibottal, vérzett a feje. A tér déli részén az oszlatás továbbfolytatódott, végül mindenki elhagyta a teret.

Mindezek alapján a felperes kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy a feloszlatás jogellenes volt, az beleütközik a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény (a továbbiakban: Gytv.) 14. § (1) bekezdésébe. A felperes hangsúlyozta, hogy az állam által szervezett nemzeti ünnepségeken, amelyet közterületen rendeznek, az állampolgároknak joguk van részt venni, és nem sértik a gyülekezésről szóló jogszabályt. A megtiltást legkésőbb 24 órával a rendezvény előtt közölnie kell az alperesnek, azonban semmilyen felhívás nem volt, sőt az is köztudomású, hogy október 22-én az alperes közölte, hogy a ... hetek óta tüntetők maradhatnak, nem lesz erőszak, nem kell elhagyniuk a teret. Mindebből az következik, hogy a jogszerű ...i tüntetéshez is csatlakozhattak volna, akkor sem követtek volna el jogsértést.

A felperes keresetéhez mellékelte Budapest térképének vonatkozó részét, melyben bejelölte a kordon elhelyezkedését és az oszlatás irányát.

Az alperes ellenkérelmében előadta, hogy a perbeli napon került sor a ... a 2006. szeptember 27-e óta zajló demonstráció feloszlatására. Ezt követően a ... környékén kisebb-nagyobb csoportok kezdtek el demonstrálni anélkül, hogy azt előzetesen bejelentették volna.

A feloszlatással kapcsolatban két tényezőt emelt ki. Egyrészről, hogy a felperesi cselekmény nem volt békésnek nevezhető, mert a rendőröket megszurkáló, megdobáló tömeg távolról sem nevezhető békésnek. Másodsorban arra hivatkozott, hogy a gyülekezésnek alapvető feltétele, hogy a megkezdését megelőzően legalább három nappal bejelentésre kerüljön az illetékes rendőrhatóságnál. A gyülekezés be nem jelentésével kapcsolatban utalt az 55/2001. (XI. 29.) AB határozatban foglaltakra, amelyben az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a "szabad" jelző használata olyan következtetésre, mely szerint a gyülekezéshez való jog korlátozhatatlan volna, nem ad alapot. A Gytv. ilyen korlátként nevesíti a rendezvény előzetes bejelentésének a kötelezettségét, és az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a bejelentési kötelezettség - mint a gyülekezés jogának a korlátja - szükséges és arányos. A fentiek alapján az alperesi álláspont szerint nem lehet kétségbe vonni azt, hogy a jogszerű gyülekezésnek a békés jellegén túlmenően további követelménye az is, hogy az adott rendezvény törvényes határidőben bejelentésre kerüljön.

Az alperes a Gytv. 14. § (1) bekezdésére való hivatkozással hangsúlyozta, hogy e szakasz jogkövetkezményt fűz ahhoz, ha valaki előzetes bejelentés nélkül kíván közterületen rendezvényt tartani, ez esetben a rendőrség a rendezvényt feloszlatja. Rámutatott arra is, hogy a törvény nem lehetőségként, hanem kötelezően alkalmazandó jogkövetkezményként határozza meg a bejelentés nélküli rendezvény feloszlatását.

Álláspontja szerint pusztán az a tény is, hogy a ...i rendezvény feloszlatását követően a résztvevők előzetes bejelentés nélkül újabb helyszíneken kezdtek demonstrálni - utalva arra a közismert tényre, hogy egy rendőr szúrt sérülést szenvedett és a tüntetők egy működőképes harckocsit is eszközként használtak - megalapozottá és jogszerűvé teszi e rendezvények feloszlatását, ezért kérte a bíróságot, hogy a felperes keresetét utasítsa el.

A felperes 3. sorszámú beadványában előadta, hogy keresetében pontosan megjelölte, hogy a jogsértés helye a Budapest, ..., a ... épületének hátsó frontja; ideje 2006. október hó 23. de. 9.30 óra; tárgya a ...i állami ünnepségre tartó felperes gyülekezési jogának jogellenes akadályozása.

Ehhez képest érthetetlennek tartotta, hogy az alperes igyekszik a fenti tényállással a napi eseménysorozatot összemosni. Jelen pernek nem tárgya a délután történt esetleges rendzavarás, és a felperesnek érintőlegesen sem volt köze a harckocsi elmozdításához vagy bántalmazáshoz, amit természetesen az alperes sem állítja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!