Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bhar.570/2009/9. számú határozata rablás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 277. §, 316. §, 321. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 398. §] Bírók: Belegi József, Horváth Ibolya, Szabó Péter

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bhar.I.570/2009/9.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, 2009. év november hó 24. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A rablás bűntette és más bűncselekmény miatt a vádlott és társa ellen folyamatban lévő büntetőügyben az I. rendű és a II. rendű vádlottak és védőik által benyújtott másodfellebbezést elbírálva a Fővárosi Ítélőtábla 1.Bf.128/2008/23. számú ítéletét megváltoztatja akként, hogy az I. rendű vádlottnak 1 rendbeli a Btk.321.§ (1) bekezdésébe ütköző rablás bűntettének értékelt cselekményét a Btk.316.§-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő lopás vétségének minősíti;

az I. rendű vádlottal szemben 342.630 (háromszáznegyvenkétezer-hatszázharminc) Ft, a II. rendű vádlottal szemben 333.980 (háromszázharmincháromezer-kilencszáznyolcvan) Ft összegben vagyonelkobzást rendel el.

Egyebekben a Fővárosi Ítélőtábla ítéletét helybenhagyja.

A harmadfokú eljárásban felmerült 13. 500 (tizenháromezer-ötszáz) Ft bűnügyi költségből az I. rendű vádlottat 7500 (hétezer-ötszáz), míg a II. rendű vádlottat 6000 (hatezer) Ft megfizetésére kötelezi.

I n d o k o l á s:

A Fővárosi Bíróság a 2008. január 25-én kihirdetett 18.B.477/2006/43. számú ítéletével bűnösnek mondotta ki az I. r. vádlottat 5 rb. társtettesként elkövetett rablás bűntettében (Btk.321.§ (1) bekezdése és (3) bekezdés c) pontja); a Btk.321.§-ának (1) bekezdésében meghatározott rablás bűntettében; 4 rb. - 3 esetben társtettesként elkövetett - készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségében (Btk.313/C.§ (7) bekezdése), és 19 rb. - 14 esetben társtettesként megvalósított - közokirattal visszaélés vétségében (Btk.277.§ (1) bekezdése); a II. r. vádlottat 5 rb. társtettesként elkövetett rablás bűntettében (Btk.321.§ (1) bekezdése és (3) bekezdés c) pontja), 3 rb. társtettesként elkövetett készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségében (Btk.313/C.§ (7) bekezdése), és 14 rb. társtettesként elkövetett közokirattal visszaélés vétségében.

Halmazati büntetésül az I. r. vádlottat 7 év börtönbüntetésre, és 9 év közügyektől eltiltásra, a II. r. vádlottat, mint többszörös visszaesőt, 8 év fegyházbüntetésre és 9 év közügyektől eltiltásra ítélte. A II. r. vádlottat a feltételes szabadságra bocsátásból kizárta. A vádlottak által előzetes fogvatartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámította. Bűnjelekről rendelkezett, és részben egyetemlegesen, részben külön-külön kötelezte a vádlottakat a felmerült bűnügyi költség viselésére. Ugyanakkor a vádlottakat további 1 rb. közokirattal visszaélés vétsége miatt emelt vád alól felmentette, míg az orgazdaság vétsége miatt ellenük indított büntetőeljárást megszüntette.

Az ítélet ellen - amelyet az ügyész mindkét vádlott vonatkozásában tudomásul vett - az I. r. vádlott, valamint a II. r. vádlott és védője fellebbezett a büntetés enyhítése érdekében.

A Fővárosi Ítélőtábla a 2009. május l9-én meghozott l.Bf.128/2008/23. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta.

Az I. r. vádlottat 10 rb. társtettesként elkövetett közokirattal visszaélés vétsége és 4 rb. - 3 esetben társtettesként elkövetett - készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétsége, a II. r. vádlottat 5 rb. társtettesként elkövetett közokirattal visszaélés vétsége és 3 rb. társtettesként elkövetett készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétsége miatt emelt vád alól felmentette.

A vádlottak bűnösségét 9 rb. társtettesként elkövetett közokirattal visszaélés vétségében megállapító rendelkezést hatályon kívül helyezte és a büntetőeljárást e vonatkozásban megszüntette.

Az I. és a II. r. vádlott 1 rb. társtettesként elkövetett rablás bűntettének (Btk.321.§ (1) bekezdése és (3) bekezdés c) pontja) értékelt cselekményét 1 rb. lopás bűntettének (Btk.316.§ (1) bekezdése, (5) bekezdés b) pontja) minősítette.

Az I. r. vádlott büntetését 5 év börtönbüntetésre és 6 év közügyektől eltiltásra, a II. r. vádlott büntetését 6 év fegyházbüntetésre és 7 év közügyektől eltiltásra enyhítette, míg egyebekben az ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú eljárásban felmerült bűnügyi költségből külön-külön 43.100 Ft, illetve 41.000 Ft megfizetésére kötelezte a vádlottakat, megállapítva, hogy további 51.796 Ft-ot az állam visel.

A Fővárosi Ítélőtábla másodfokú ítélete ellen kizárólag védelmi fellebbezéseket jelentettek be. A vádlottak és védőik fellebbezése a büntetés enyhítését célozta, amelyet a nyilvános ülésen is fenntartottak.

Az I. r. vádlott a fellebbezését kiegészítve a sértett sérelmére elkövetett - a III/1. tényállás pontbeli cselekmény tekintetében a tényállás megalapozatlanságára is hivatkozott. Az orvosszakértő ismételt meghallgatását, illetőleg más szakértő kirendelését indítványozta arra nézve, hogy a sértett kórházi kezelésére a saját maga által elfogyasztott alkohol és természetes betegség miatt került sor, miután szerinte a felkínált italban, amelyből a sértettnek csak néhány kortyot fogyasztott, altató nem volt.

Ezzel az előadással az I. r. vádlott eltérő tényállás megállapítására hivatkozva a rablásként értékelt cselekmény jogi minősítését támadta.

A legfőbb ügyész a módosított átiratában a megállapított tényállást irányadónak tekintve, mind a bűnösség megállapítása, mind a jogi minősítés és a büntetés kiszabása tekintetében a másodfokú bíróság ítéletének helybenhagyását indítványozta (BF.1657/2009. szám).

A nyilvános ülésen az I. r. vádlott védője a sértett sérelmére megvalósított cselekmény lopásként minősítését és a halmazati büntetés enyhítését kérte. A II. r. vádlott védője enyhítés iránti fellebbezését fenntartva, vitatta a vádlott által megvalósított rablások rendbeliségét. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok a rendbeliség megállapításából az I.r. vádlott által egyedül elkövetett cselekményt is beszámították a II.r. vádlott terhére.

A vádlottak, fellebbezésüket fenntartva arra is hivatkoztak, toxikológiai vizsgálat egyetlen sértettnél mutatott ki altatószer hatóanyagot. A tényállás III/2. és /3. pontja alatti cselekményeknél a sértetti altatószer-fogyasztás kétséges továbbra is. Azt állították, maguk sem tudják, hogy a sértettek egyáltalán ittak-e az altatóval kevert italból, mert náluk és a sértetteknél is volt más ital is, amelyből fogyasztottak.

A Legfőbb Ügyész képviselője átiratukkal egyezően mindkét vádlott vonatkozásában a másodfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a másodfellebbezések érdemi elbírálásának a Be. 386. § (1) bekezdésében írt feltételei teljesültek, tekintve, hogy az ítélőtábla- részben megváltoztatván az elsőfokú bíróság bűnösséget kimondó ítéleti rendelkezését- a vádlottakat többrendbeli közokirattal visszaélés vétségének, valamint készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétségének vádja alól felmentette, illetőleg a további közokirattal visszaélések tekintetében az elsőfokú bíróság ítéleti rendelkezését hatályon kívül helyezve a büntetőeljárást megszüntette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!