BH 2009.8.238 A határőrségnek a rendőrségbe beolvadása miatt bekövetkezett jogszabályi változások nem eredményezik a katonai tanácsok előtt a korábban határőrök ellen indult - folyamatban levő - büntetőügyek más bíróságokhoz történő áttételét.
A Be. hatálybalépésére vonatkozó szabályai abban az esetben is irányadók, ha a hatálybalépését követően bármikor sor kerül az eljárási törvény újabb módosítására, és a jogalkotó a módosítás kapcsán az eddigiektől eltérő hatályba léptető rendelkezés meghozatalát nem tartja szükségesnek [Btk. 122. §, Be. 470. §, 19. §, 17. §, 605. § (3) bek.].
P. J. határőr zászlós, és négy határőr tiszthelyettes, egy pénzügyőr főtörzsőrmester és hat polgári személy társa ellen hivatalos személy által, bűnszervezetben, kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmény miatt indult a megyei bíróság katonai tanácsa előtt büntetőeljárás.
A katonai tanács az ügyben 2004. november 9-én és 10-én tárgyalást tartott, majd az utóbbi napon meghozott - 38. sorsz. végzésével az Alkotmánybíróság 14/2004. számú határozatára figyelemmel az eljárást felfüggesztette.
Ezt követően az ügy újként iktatására nem került sor.
A 2008. január 14-én meghozott és valamennyi vádlott tekintetében első fokon jogerőre emelkedett végzésével a katonai tanács - a Btk. 122. §-a (1) bekezdésének és a Be. 470. § (1) bekezdés c) pontjának 2008. január 1-jétől történt módosítására figyelemmel - miután a Határőrség a Rendőrségbe beolvadt, ekként a határőrök rendőri állományba kerültek, a rendőrök ellen pedig a katonai büntetőeljárásnak kizárólag katonai bűncselekmény (Btk. XX. Fejezete) miatt van helye, a vád tárgyát azonban nem katonai bűncselekmények képezik, hatáskörének hiányát állapította meg és a "felfüggesztett büntetőügyet" a megyei bírósághoz tette át.
A megyei bíróság a 2008. március 28-án meghozott, és 2008. június 6-án jogerőre emelkedett végzésével megállapította, hogy az eljárás lefolytatására nem illetékes, majd az iratokat az eljáró bíróság kijelölése végett az ítélőtábla útján a Legfelsőbb Bírósághoz felterjesztette.
Álláspontja szerint a Be. 605. §-ának (3) bekezdésére figyelemmel az ügyben az eljárást a megyei bíróság katonai tanácsának kell lefolytatnia miután a vádirat a katonai tanácshoz 2008. január 1-je előtt érkezett.
A Katonai Főügyészség a katonai tanács kijelölését indítványozta.
A Legfelsőbb Bíróság - a megyei bíróság és a katonai főügyészség jogi álláspontjával egyetértve - az eljárásra a megyei bíróság katonai tanácsának kijelölését találta indokoltnak.
Azt helytállóan rögzítette az elsőfokon eljáró katonai tanács, hogy a Btk. 122. § (1) bekezdésének és a Be. 470. § (1) bekezdés c) pontjának módosítására [az alapvetően az 1994. évi XXXIV. törvényt, de a Be.-t is módosító 2007. évi XC. tv. 21. § (1) bekezdésének a) és k) pontja] figyelemmel a 2008. január 1-jétől a Határőrség beolvadása miatt rendőri állományba került határőrök tekintetében a katonai tanácsok hatásköre a rendőrökre vonatkozó - szűkebb - szabályozás szerint alakul.
A megelőző jogi helyzetben ugyanis katonai büntetőeljárásnak volt helye a Határőrség hivatásos és szerződéses állományú tagjai által a szolgálati helyen vagy a szolgálattal összefüggésben elkövetett más bűncselekmény miatt is.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!