32000D0604[1]
A Tanács határozata (2000. szeptember 29.) a Gazdaságpolitikai Bizottság összetételéről és alapszabályáról
A TANÁCS HATÁROZATA
(2000. szeptember 29.)
a Gazdaságpolitikai Bizottság összetételéről és alapszabályáról
(2000/604/EK)
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 209. cikkére,
tekintettel a Bizottság véleményére,
(1)
A 74/122/EGK tanácsi határozattal ( 1 ) létrejött a Gazdaságpolitikai Bizottság (a továbbiakban: a bizottság).
(2)
A bizottság gyakorolja a tagállamok konjunktúrapolitikáinak összehangolásáról szóló, 1960. március 9-i tanácsi határozattal ( 2 ) létrehozott Rövid Távú Gazdaságpolitikai Bizottság, a tagállamok illetékes kormányhivatalai között a költségvetési politika területén megvalósuló együttműködésről szóló, 1964. május 8-i tanácsi határozattal ( 3 ) létrehozott Költségvetés-politikai Bizottság és a középtávú gazdaságpolitikai bizottságot létrehozó, 1964. április 15-i tanácsi határozattal ( 4 ) megalakuló Középtávú Gazdaságpolitikai Bizottság részére az alábbiakban átruházott összes feladatkört.
(3)
A bizottságról a Szerződés 272. cikke rendelkezik.
(4)
A bizottság alapokmányának tükröznie kell a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszába történő belépéssel létrehozott új intézményi környezetet; ajánlott a bizottság alapvető struktúrájának fenntartása, a működésének javítása érdekében szükséges módosítások végrehajtása és feladatainak pontosabb körülírása mellett.
(5)
A bizottságra átruházott feladat nem sértheti a Bizottság jogát, hogy javaslatokat tegyen vagy véleményt nyilvánítson a Szerződésben tárgyalt ügyekről.
(6)
Az euró bevezetése megerősíti a gazdaságpolitikák szoros összehangolásának és a tagállamok gazdasági teljesítményei fenntartható konvergenciájának szükségességét; az Európai Tanácsnak a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszában a gazdaságpolitikák összehangolásáról szóló 1997. december 13-i állásfoglalása ( 5 ) szerint a gazdaságpolitikák magasabb szintű összehangolásának magában kell foglalnia a tagállamok makrogazdasági fejleményeinek és a tagállamok strukturális politikáinak a munkaerő, a termékek és a szolgáltatások piacán történő szorosabb figyelemmel kísérését, valamint a költség- és ártendenciákat, különösen abból a szempontból, hogy azok miként hatnak a fenntartható inflációmentes növekedés és munkahelyteremtés elérésének esélyeire.
(7)
A gazdaságpolitikák összehangolásának középpontjában a Szerződés 99. cikkében meghatározott átfogó gazdaságpolitikai irányelvek és a többoldalú felügyeleti eljárás áll; a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság feladatainak sérelme nélkül a bizottságnak támogatnia kell az irányelvek kialakítását és hozzá kell járulnia a többoldalú felügyeleti eljáráshoz az ezen határozatban említett területeken.
(8)
Az Európai Tanács 1998. június 16-i cardiffi ülésén üdvözölte az Ecofin tanács és az abban részt vevő miniszterek 1998. május 1-i határozatát ( 6 ) a gazdasági reform nyomon követésére irányuló egyszerűsített eljárás létrehozásáról, a szubszidiaritás elvének teljes körű tiszteletben tartása mellett.
(9)
Az Európai Tanács 1999. június 3-i és 4-i állásfoglalása közösségi szintű makrogazdasági párbeszéd folyamatát indította el. Ez a makrogazdasági párbeszéd a bérfejlesztés és a makrogazdasági politikák kölcsönhatásának a továbbfejlesztését célozza. Az Európai Tanács úgy határozott, hogy a szakértői szintű makrogazdasági párbeszédnek a Foglalkoztatási és Munkaerő-piaci Bizottsággal együttműködésben, a bizottság keretein belül mindkét bizottság (ideértve az Európai Központi Bankot is), az Európai Bizottság, valamint a szociális párbeszéd makrogazdasági csoportja képviselőinek részvételével létrehozott munkacsoport keretein belül kell megvalósulnia. Ezen a szinten a bizottságnak különösen a kormányképviselők párbeszédhez való hozzájárulását kell biztosítania.
(10)
A növekedésről és foglalkoztatásról szóló 1997. június 16-i európai tanácsi állásfoglalás ( 7 ) a gazdaságpolitikák jobb összehangolását írta elő, hogy a Szerződés új foglalkoztatási címe alatt tervezett eljárást kiegészíthessék, és arra hívott fel, hogy a Foglalkoztatási Bizottság szorosan dolgozzon együtt a bizottsággal.
(11)
A Szerződés rendelkezik a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság létrehozásáról. A Gazdasági és Pénzügyi Bizottság feladatait a Szerződés 114. cikk (2) bekezdése tartalmazza. A Gazdasági és Pénzügyi Bizottság alapszabályát az 1998. december 31-i tanácsi határozattal ( 8 ) fogadták el. A bizottságnak szorosan együtt kell dolgoznia a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal a Tanács munkájának segítése során.
(12)
A Szerződés megköveteli a Foglalkoztatási Bizottság létrehozását. Ugyancsak előírja a szoros együttműködést ezzel a bizottsággal is.
(13)
A bizottság feladatainak meghatározása nem sértheti a Szerződés 99. cikk (5) bekezdésében meghatározott többoldalú felügyeleti eljárásra vonatkozó bármely jövőbeli másodlagos joganyagot.
(14)
A bizottságban a tagállamoknak, a Bizottságnak és az Európai Központi Banknak megfelelő képviselettel kell rendelkeznie. Valamennyien két-két tagot jelölnek.
(15)
A bizottság tagjainak kinevezése személyre szóló, feladataik elvégzése során tevékenységüket a Közösség általános érdekei irányítják.
(16)
A bizottság elnökét kétéves időtartamra választják. Ez az időtartam általában nem megújítható. Az időtartam meghosszabbítható, amennyiben nincs más elnökjelölt.
(17)
Az Európai Központi Bank és a nemzeti központi bankok tisztségviselőiből álló bizottsági tagság nem sértheti a Szerződés 108. cikkét,
A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:
1. cikk
A Szerződés 272. cikkében meghatározott Gazdaságpolitikai Bizottság (a továbbiakban: a bizottság) alapszabályát elfogadták.
Az alapszabály szövegét e melléklethez csatolták.
2. cikk
A 74/122/EGK határozat hatályát veszti.
3. cikk
Ez a határozat a kihirdetésének napját követő napon lép hatályba.
MELLÉKLET
A GAZDASÁGPOLITIKAI BIZOTTSÁG ALAPSZABÁLYA
I. RÉSZ
A BIZOTTSÁG FELADATAI
(1) A Szerződés 114. és 207. cikkének sérelme nélkül, a gazdaságpolitikai bizottság (a továbbiakban: a bizottság) hozzájárul a Tanács tagállamok és a Közösség gazdaságpolitikáját összehangoló munkájának előkészítéséhez, és tanácsadást végez a Bizottság és a Tanács részére.
(2) A bizottság a Tanács munkájának előkészítéséhez gazdasági elemzésekkel, módszertani véleményekkel és a gazdaságpolitikai ajánlások tervezeteivel járul hozzá, különösen a közösségi növekedési potenciál és a foglalkoztatottság javítását célzó strukturális politikák területén. Ebben az összefüggésben különösen az alábbiakra fordít figyelmet:
a) az áru-, a tőke-, a szolgáltatás- és a munkaerőpiacok működése, beleértve a bérek, a termelékenység, a foglalkoztatottság és a versenyképesség terén elért fejlődést,
b) az állami szektor szerepe és hatékonysága, az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága,
c) az egyes, úgymint a környezettel, kutatás-fejlesztéssel és a társadalmi kohézióval kapcsolatos politikák gazdaság egészére kiterjedő hatásai.
(3) A fent említett területeken, a Szerződés 114. és 207. cikkeinek sérelme nélkül, a bizottság támogatja a Tanács munkáját, különösen az átfogó gazdaságpolitikai irányelvek kialakításában, és hozzájárul a Szerződés 99. cikkének (3) bekezdésében említett többoldalú felügyeleti eljáráshoz. Ebben az összefüggésben a bizottság rendszeres, különösen a tagállamok strukturális reformjaira összpontosító országelemzéseket végez.
(4) A Szerződés 130. és 207. cikkeinek sérelme nélkül, a bizottság hozzájárul a Tanácsnak a Szerződés foglalkoztatásról szóló címe alatt meghatározott munkájához.
(5) A bizottság támogatást nyújt a Gazdasági és Pénzügyi Bizottságnak, különösen a tagállamokban és a Közösségben végbemenő rövid- és középtávú makrogazdasági folyamatok felügyeletében, úgy, hogy elemzéseket és véleményeket készít elsősorban módszertani kérdésekről a strukturális és makrogazdasági politikák kölcsönhatásainak vonatkozásában, valamint a keresetek alakulását illetően a tagállamokban és a Közösségben.
(6) A bizottság keretet biztosít a makrogazdasági kérdésekről folytatott szakmai szintű párbeszédhez a bizottság (beleértve az Európai Központi Bankot), a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság, a Foglalkoztatási Bizottság, a Bizottság és a szociális partnerek képviselői között.
(7) A bizottság a Szerződés 272. cikkében meghatározottak szerint konzultál a Bizottsággal az Európai Unió általános költségvetésében a nem kötelező jellegű kiadások növelésének legnagyobb mértékéről.
A bizottság a Tanács, a Bizottság, a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság kérésére vagy saját kezdeményezésére nyilvánít véleményt.
A bizottság feladatai teljesítése során a Tanács részére beterjesztendő jelentések kidolgozásában szorosan együttműködik a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal. Az átfogó gazdaságpolitikai irányelvek előkészítéséhez történő hozzájárulásként a bizottság jelentést készít a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság részére. Munkáját összehangolja a Foglalkoztatási Bizottsággal és más olyan bizottságokkal és munkacsoportokkal, amelyek előkészítik a Tanács munkáját azon területeken, amelyeken e bizottságok és munkacsoportok illetékesek.
II. RÉSZ
ÖSSZETÉTEL
4. cikk
(1) A tagállamok, a Bizottság és az Európai Központi Bank egyaránt két-két tagot jelöl a bizottságba.
(2) A bizottság tagjait a gazdasági és strukturális politika meghatározása területén kiemelkedő szakértelemmel rendelkező vezető tisztségviselők közül kell kiválasztani.
5. cikk
Feladataik ellátása során a bizottság tagjait a Közösség általános érdekei szerint járnak el.
III. RÉSZ
ELNÖK ÉS TITKÁRSÁG
6. cikk
(1) A bizottság tagjai közül egyszerű többséggel két éves időszakra elnököt és legfeljebb három alelnököt választ. A kétéves időszak rendszerint nem újítható meg.
(2) Az elnök a szavazati jogát küldöttségének egy másik tagjára ruházza át.
7. cikk
Ha az elnök feladatai ellátásában akadályozva van, az elnököt a bizottság egyik alelnöke helyettesíti.
8. cikk
(1) A bizottság munkáját a titkár által irányított titkárság segíti. A Bizottság gondoskodik a titkárról és a titkárság feladatainak ellátásához szükséges személyi feltételekről. A titkárt a bizottsággal történt konzultációt követően a Bizottság jelöli ki. A bizottság által megszabott feladatokat a titkár és a titkárság a bizottság útmutatásai alapján látja el.
(2) A bizottság kiadásait a Bizottság költségvetési előirányzatai tartalmazzák.
IV. RÉSZ
ELJÁRÁSOK
9. cikk
A bizottság egyszerű többséggel fogadja el a véleményeket vagy beszámolókat, amennyiben azok szavazást igényelnek. A bizottság minden egyes tagja egy szavazattal rendelkezik. Ha azonban olyan ügyekben kell tanácsot adni vagy véleményt nyilvánítani, amelyekben később tanácsi határozathozatalra kerülhet sor, a nemzeti központi bankokat képviselő tagok és a Bizottság képviselői teljes tanácskozási jogkörrel vehetnek részt a vitákban, de szavazati joggal nem rendelkeznek. A bizottság beszámol a vita során kifejtett kisebbségi vagy eltérő véleményekről is.
10. cikk
A bizottság ülésein általában csak a tagok szólalhatnak fel. Kivételes körülmények esetén az elnök hozzájárulhat ettől eltérő megoldások alkalmazásához.
11. cikk
A bizottság egyes kérdések vizsgálatával albizottságokat vagy munkacsoportokat bízhat meg. Ilyen esetekben az elnöki feladatokat a bizottság által kijelölt bizottsági tag látja el.
12. cikk
A bizottság, az albizottságok vagy munkacsoportok, szakértőket is segítségül hívhatnak.
13. cikk
A bizottságot az elnök saját kezdeményezésére vagy a Tanács, a Bizottság vagy legalább öt bizottsági tag kérésére hívja össze.
14. cikk
(1) A bizottságot általában az elnök képviseli; így különösen a bizottság felhatalmazhatja az elnököt, hogy a bizottsági megbeszélésekről tájékoztatást adjon és szóban magyarázatot fűzzön a bizottság által kidolgozott véleményekhez és közleményekhez.
(2) A bizottság elnökének feladata a kapcsolattartás a bizottság és az Európai Parlament között, amelyet szükség szerint tájékoztat a bizottság munkájáról.
15. cikk
(1) Ha a bizottság másként nem határoz, a bizottság tevékenysége nem nyilvános. Ugyanezt a szabályt kell alkalmazni az albizottságok és a munkacsoportok tevékenységére is.
(2) A bizottság által készített beszámolókat és véleményeket a címzett részére történő továbbításukat követően a nyilvánosság számára hozzáférhetővé kell tenni, kivéve, ha a további titoktartást nyomós okok indokolják.
16. cikk
A bizottság eljárási szabályzatát maga állapítja meg.
( 1 ) HL L 63., 1974.3.5., 21. o.
( 2 ) HL 31., 1960.5.9., 764/60. o.
( 3 ) HL 77., 1964.5.21., 1205/64. o.
( 4 ) HL 64., 1964.4.22., 1031/64. o.
( 5 ) HL C 35., 1998.2.2., 1. o.
( 6 ) HL L 139., 1998.5.11., 28. o.
( 7 ) HL C 236., 1997.8.2., 3. o.
( 8 ) HL L 5., 1999.1.9., 71. o.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000D0604 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000D0604&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02000D0604-20030701 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02000D0604-20030701&locale=hu