Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szekszárdi Törvényszék Pf.20006/2016/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 345. §] Bírók: Imre Zita, Szöllősi Gáborné dr. Lencsés Mária, Veszpréminé dr. Marsai Ágnes

Szekszárdi Törvényszék,

mint másodfokú bíróság

10.Pf.20.006/2016/4. szám

A Szekszárdi Törvényszék a dr. Darvasi Csilla ügyvéd (fél címe 2) által képviselt felp. neve felp. címe szám alatti felperesnek - a dr. Csapó Péter ügyvéd (alp. képv. címe) által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen kártérítés tárgyú perében a Dombóvári Járásbíróság 4.P.20.025/2015/36. számú ítélete ellen az alperes 40. sorszámú fellebbezése alapján meghozta a következő

í t é l e t e t:

A törvényszék a járásbíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 38.100,- (azaz harmincnyolcezer-egyszáz) forint fellebbezési perköltséget,

az államnak az illetékügyekben eljáró adóhatóság felhívására 219.000,- (azaz kettőszáztizenkilencezer) forint feljegyzett fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

A járásbíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 1.704.682,- forint vagyoni kárt, valamint 1.038.030,- forint nem vagyoni kárt, és ezen összegek után 2013. július 27. napjától a kifizetésig esedékes késedelmi kamatot, valamint 562.720,- forint perköltséget, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Kötelezte az alperest, hogy a törvényszék gazdasági hivatalának külön felhívására fizessen meg az államnak 84.712,- forint tolmácsdíjat, mint perköltséget.

A járásbíróság által megállapított tényállás szerint 2013. július 26. napján a holland állampolgárságú és hollandiai lakosú felperes testvérével és annak barátnőjével az alperes üzemeltetésében álló G fürdőben járt, ahol a felperes a fekete zárt vízicsúszdán lecsúszva hanyatt fekvő testhelyzetben a kezeit a combjára szorította, lefelé haladása irányíthatatlanná vált, beütötte a fejét a csúszda felső részébe, ennek következében két foga frontoldalon, a felső állkapcsából kitört valamint eltört az arccsontja is és egy kitört fogcsonkot a későbbiekben kellett eltávolítani állkapcsából. A felperest a csúszda medencéjéből testvére és annak barátnője segítették ki, az esetről jegyzőkönyv nem készült. A fürdőmester mentőt hívott, az a dombóvári kórházba, majd a kaposvári kórházba szállította a felperest, ahol ellátták. Ezt követően hazautazott Hollandiába, ahol fogorvosi kezelésben részesült. A baleset időpontjában üzletvezető helyettesi pozíciót töltött be egy ruházati boltban, ahol napi kapcsolatban volt az ügyfelekkel, a baleset 10 napos keresetkiesést vont maga után, munkabére havi nettó 1.066,- eurónak megfelelő bruttó 1.555,- euró volt, Hollandiában 150,- euró röntgenköltsége, 316,- euró + 86,39,- euró orvosi kezelés költsége, összességében 5.672,- euró vagyoni kára keletkezett, és ide tartozóan a kaposvári kórházi kezeléssel 18.480,- forint és 4.000,- forint röntgen költsége merült fel.

A fürdőben a vízicsúszdáknál a lábmosónál, továbbá fent a zárt fekete és a mellette lévő nyitott csúszda között piktogrammon pálcika emberke jelzi, hogy milyen testhelyzetben lehet a csúszdákban csúszni. A csúszdáknál toronyőrök tevékenykednek a csúszás felügyeletére, a zárt csúszdában a csúszást a toronyőr engedélyével lehet megkezdeni, akinek alá kell íratnia a csúszó személlyel megelőzően egy nyilatkozatot, arról, hogy az óriás csúszda használatát ismeri, a csúszdát saját felelősségére veszi igénybe, baleset esetén a G Zrt-vel szemben kártérítési igénye nincs. A taktilis jeleket tartalmazó táblákon szerepel az is, hogy a csúszdákat mindenki saját felelősségére használhatja, a kezelő személyzet utasítását köteles betartani, a csúszdák az engedélyezett testhelyzetnek megfelelően használhatóak. A tájékoztatás magyar és német nyelven szerepel a táblákon, az úszómester által aláírattandó nyilatkozat magyar nyelvű.

2013. július 26. napján sok vendég kívánta igénybe venni a vízicsúszdát, a csúszdatoronyban e napon DD látta el az úszómesteri feladatot diákmunkában, az úszómesternek nem volt ideje a felperessel és annak testvérével aláíratni az írásbeli felelősségi nyilatkozatot, illetve nem volt ideje arra, hogy vizuálisan megmutassa, milyen testhelyzetben lehet csúszni.

A felperes balesetét követően a csúszdát kikapcsolták, átvizsgálták, rendellenességet nem tapasztaltak.

A csúszdák II. veszélyességi osztályúnak minősülnek, 2 évente vizsgálja azokat az ÉMI-TÜV SÜD Kft.

A felperes keresetében 5.911,92 eurónak megfelelő a kifizetéskor érvényes deviza középárfolyamon számított forint és 102.088,- forint vagyoni kár, valamint 3.500,- eurónak megfelelő forint, mint nem vagyoni kártérítési igényt érvényesített az alperessel szemben kamatteherrel és a perköltség megtérítésére irányuló kérelemmel.

Álláspontja szerint a vízicsúszda veszélyes üzem, az alperes kártérítési felelőssége e szabályok szerint áll fenn.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult, vitatta a vízicsúszda veszélyes üzem jellegét.

A járásbíróság ítélete indokolásában úgy foglalt állást, hogy a felperesi igény elbírálására a régi Ptk. 345. §-a szerinti veszélyes üzem kártérítési felelősség szabályait kell alkalmazni. A felperes bizonyította, hogy kára a csúszdán lecsúszásból fakadt, az alperes akkor mentesül a kártérítési felelősség alól, ha a kárt elháríthatatlan külső ok idézte elő és ez a veszélyes üzemi tevékenység körén kívül esik. Az alperes védekezése azon alapult, hogy a felperes engedély nélkül csúszott le a csúszdán, a személyzetnek nem volt lehetősége az oktatásra, a kárfelelősségi nyilatkozat aláíratására. Az alperestől azonban elvárható volt, hogy a forgalom nagyságára figyelemmel több úszómestert alkalmazzon, ez esetben elkerülhető lett volna felügyelet nélkül beszállni a csúszdákba és a kárfelelősségi nyilatkozatot is alá tudták volna íratni az úszómesterek. Az alperes a baleset elhárítása érdekében nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben elvárható, ezért saját felróható magatartására előnyök szerzése végett nem hivatkozhat. A piktogramokból nem volt megállapítható, hogy a zárt csúszdán a csúszást tarkóra tett kézzel kell kivitelezni. A csúszda területen arról szóló tájékoztatás sincs, hogy a csúszda tetején lévő szenzorok, zöld és piros jelzése mire szolgál, a jelzések elsősorban nem a lecsúszó személyeknek, hanem a csúszdaőröknek szólnak. SZK és BR, az alperes alkalmazottjainak tanúvallomásából megállapítható, hogy nem történhetett volna meg a baleset, ha oktatták volna a felperest és aláírattatták volna vele a nyilatkozatot.

Az összegszerűség körében a felperes által csatolt és magyar nyelvre lefordított számlák adatait fogadta el. Ezek igazolják a felperes által igénybe vett orvosi kezelések összegét és a felperes bérezési adatait. Ehhez járul 22.480,- forint kaposvári gyógykezelés költsége. Az így kapott összeg a felperesnek járó vagyoni kártérítés összege.

A nem vagyoni kártérítés körében elfogadhatónak találta a járásbíróság a felperesi igényt annak figyelembevételével, hogy a felperes a baleset időpontjában 23 éves korának megfelelő fogazattal rendelkezett, amely jelentősen sérült azzal, hogy három frontfogát vesztette el, amelyeket implantációval kellett pótolni, amíg az nem készült el, a társadalmi életben érte jelentős hátrány. Jelenleg pedig a rezgő, ütő mozgás, sport gyakorlása során szem előtt kell tartania a magasabb kockázatot., az étkezést is át kell gondolnia a jövőben. Maradandó egészségkárosodást szenvedett, az implantátumok az idő múlásával cserére szorulhatnak, ennek során az ép fogak is károsodhatnak. A felperes által indokoltan megjelölt 3.500,- euró 1.038.030,- forintnak megfelelő összeg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!