Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.10.534 Ha az öröklési szerződésben a kötelezettség járadékban van meghatározva, a felek közötti személyes kapcsolatnak nincs olyan döntő jelentősége, mint a tartási szerződéseknél. A viszony megromlása tehát önmagában a szerződés megszüntetését nem eredményezheti [Ptk. 589. § (2) bek., 658. (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felek által 1987. november 3-án megkötött öröklési szerződést megszüntette. A megállapított tényállás szerint az egymással rokoni kapcsolatban álló felek között létrejött öröklési szerződésben az alperesek örökössé nevezésük ellenében havi 3500 forint életjáradék fizetésére vállaltak kötelezettséget. A megállapodást azonban szóban akként módosították, hogy az életjáradék fizetése helyett az alperesek a szükséges mértékben természetbeni gondoskodást, segítséget nyújtanak a felpereseknek. A felek között a kapcsolat 1992 végéig, 1993 elejéig zavartalan volt. 1994. január 21-én a felperesek levelet intéztek az alperesekhez, amelyben a viszony elhidegülésére hivatkoztak, sérelmezték, hogy az alperesek járadékot nem fizetnek, a gondoskodás pedig szinte megszűnt; az alperesek tehát szerződéses kötelezettségeiket megszegték. Utaltak arra is, hogy a kikötött járadék az inflációra tekintettel túl alacsony. Mindezekre figyelemmel felszólították az alpereseket, hogy a lejárt életjáradékot kamatokkal együtt - összesen 420 866 forintot - 1994. január 31-ig fizessenek meg; egyben az öröklési szerződésben kikötött járadékot havi 5000 forintra kívánták felemelni. A módosító szerződést csatoltan megküldték azzal, hogy azt az alperesek aláírva küldjék vissza. Az alperesek 1994. január 28-án kelt válaszlevelükben a szerződés módosítására tett javaslatot elfogadták; a lejárt járadéknak kamatokkal együtt történő megfizetését vállalták, kérték azonban, hogy a felperesek annak megfizetésére 1994. május 1-jéig adjanak haladékot. Egyben a szerződésmódosítást aláírva visszaküldték. A felperesek azonban a szerződésmódosítást nem írták alá, az alperesek által küldött havi 5000 forint járadékot, valamint az 1994. április 20-án megküldött 420 866 forintot nem fogadták el, hanem a szerződés megszüntetése iránt keresetlevelet nyújtottak be a bírósághoz.

Az elsőfokú bíróság a keresetet megalapozottnak találta. Bár megállapította, hogy a viszony megromlásának oka elsősorban a felperesek magatartására vezethető vissza, ennek ellenére az öröklési szerződés módosítására nem látott lehetőséget. "A felperesek közel 80 évesek, meglehetősen rossz egészségi állapotban vannak, ennek ellenére a ház körüli kisebb teendőket el tudják látni"; számítani lehet azonban arra, hogy "belátható időn belül egyikük vagy akár mindketten teljes körű ápolásra, gondozásra fognak szorulni". Az alperesektől a természetbeni szolgáltatást nem hajlandók elfogadni, az életjáradéki jellegű öröklési szerződés fenntartása pedig még megemelt összegű járadék mellett sem szolgálja a felperesek érdekét. Ezért a Ptk. 658. §-ának (1) bekezdése szerint alkalmazott 589. §-a értelmében az öröklési szerződés megszüntetésének volt helye. A megfelelő kielégítés kérdésében dönteni nem kellett, mert az alperesek ilyen igényt nem érvényesítettek.

A másodfokú bíróság ítéletével az első fokú ítéletet megváltoztatta, és a keresetet elutasította. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság a helyesen megállapított tényállásból téves jogi következtetésre jutott. Az alperesek a felperesek kívánságának megfelelő módosított tartalommal nyújtottak szolgáltatásokat, szerződésszegést tehát nem követtek el; a felperesek 1994. január 21-i szerződésmódosítás iránti igényének is eleget tettek, és a felperesek voltak azok, akik minden alapos ok és indok nélkül megtagadták az általuk megfelelő mértékűnek tartott szolgáltatás elfogadását. A szerződések körében a felek kötelesek együttműködni, és a jogosult egyoldalú visszautasító magatartása nem vezethet a szerződés megszüntetésére. A felperesek egészségi állapotuk miatt jelenleg gondozást nem igényelnek, a jövőben esetleg bekövetkező bizonytalan eseményre vagy körülményre tekintettel pedig az öröklési szerződést nem lehet megszüntetni.

A jogerős ítélet ellen a felperesek felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be, és a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezésével az első fokú ítélet helybenhagyását kérték. Előadták, hogy a szerződés megkötését követően a jó kapcsolat fenntartása érdekében nem kérték az életjáradékot, mert egyébként a gondoskodásra nem számíthattak volna. Ez azonban azt eredményezné, hogy az alperesek valójában ellenszolgáltatás nélkül szereznék meg a vagyonukat. Arra hivatkoztak, hogy idős koruk miatt már most is gondozásra szorulnak, ezért az életjáradéki jellegű öröklési szerződés fenntartása érdekeiknek nem felel meg.

Az alperesek ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult, álláspontjuk szerint a másodfokú bíróság döntése mindenben helytálló.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!