Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2003.7.336 Az üzletszabályzatnak a választottbírósági kikötést tartalmazó rendelkezése a szokásostól eltérő rendelkezés. Ezért ez a kikötés csak akkor válik a szerződés részévé, ha erről a szerződés megkötése előtt a másik szerződő felet tájékoztatják és a másik szerződő fél a választottbírósági kikötést az üzletszabályzatra mint ilyen kikötést tartalmazó okiratra utalással elfogadja [Ptk. 205. § (1)-(3) és (5) bek., 1994. évi LXXI. tv. (Vbt.) 3. §, 5. § (1), (2), (3) és (5) bek., 8. § (1) bek.].

A felperes a keresetében előadta, hogy 2000. július 24-én tőzsdei bizományi vételi szerződést kötött az alperessel. Ebben az alperest 13.890 db MÁK 2002/H. elnevezésű 10 000 Ft/db névértékű államkötvény vásárlásával bízta meg 10 803 Ft/db egységáron és az értékpapírok ellenértékét - 150 056 587 Ft-ot - még ezen a napon átutalta. Az alperest 2001. augusztus 27-én azzal bízta meg, hogy az értékpapír állományát transzferálja át a D. Bank Rt.-hez, míg a pénzkövetelését a P. Rt.-nél vezetett bankszámlájára kérte átutalni. Az alperes az értékpapírokat a megbízás szerint nem transzferálta a felperes által megjelölt bankhoz, ezzel az alperes megszegte a Ptk. 466. §-ában, valamint az 1996. évi CXI. tv. 100. és 101. §-aiban foglalt kötelezettségét. A felperes előadta, hogy sem az államkötvények, sem azok ellenértéke nem áll rendelkezésére, ezért 150 056 587 Ft tőke és ennek 2001. augusztus 27-től járó évi 20%-os kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetlevelét idézés kibocsátása nélkül elutasította. A felperes kereseti előadása, a tőzsdei bizományi vételi szerződés és a szerződésre irányadó üzletszabályzat alapján megállapította, hogy a felek között érvényes választottbírósági kikötés jött létre. Ezért a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. tv. 3. § (1) bekezdés c) pont és 5. § (2), (3) és (5) bekezdése értelmében bírósági eljárás helyett választottbírósági eljárásnak van helye.

A végzés ellen a felperes fellebbezett, annak hatályon kívül helyezését és az eljárás folytatásának az elrendelését kérte. Egyrészt arra hivatkozott, hogy a felperes keresete nem tőzsdei jogügylettel, hanem a felperes és az alperes közötti elszámolással, illetve a tőzsdén kívüli államkötvénnyel kapcsolatos követelésen alapul, ezért nem vonatkozik rá az üzletszabályzat 41. pontjában foglalt választottbírósági eljárásra vonatkozó rendelkezés. Másrészt az üzletszabályzatnak választottbírósággal kapcsolatos kikötése nem vált a szerződés részévé. A módosított Ptk. 205. §-ának (1), (3) és (5) bekezdése, továbbá a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. tv. 8. § (1) bekezdése értelmében a gazdálkodó szervezet üzletszabályzatának a választottbírósági kikötést tartalmazó rendelkezése a szokásostól eltérő rendelkezés, ezért az, mint általános szerződési feltétel, akkor vált volna a szerződés részévé, ha arra a felperes figyelmét az alperes külön felhívta volna és azt a felperes kifejezetten elfogadta volna. Az alperes a felperes figyelmét erre a szokástól eltérő rendelékezésre nem hívta fel, ezért az nem válhatott a szerződés részévé.

Az alperes fellebbezésre tett észrevételében előadta, hogy a felperes által hivatkozott üzletszabályzat már nincs hatályban, helyébe a 2001. május 20-án kelt és az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet által 2001. július 11-én jóváhagyott üzletszabályzat lépett. Ezen üzletszabályzat 34.1. pontja rendelkezik a választottbírósági eljárásról, a 34.2. pontja pedig a bírósági eljárásról. A felperest akkor illetné meg a választás joga, ha a követelés nem éri el az 5 millió forintot. Ebben az esetben a Budapesti Értéktőzsde és Árutőzsde Állandó Választottbíróságához, vagy a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz fordulhatna.

A fellebbezés alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!