Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

53. BK vélemény

Előzetes letartóztatás és házi őrizet beszámításának értelmezése végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés és pénzbüntetés kiszabása esetén

Végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés és pénzbüntetés kiszabása esetén az előzetes fogvatartásban és a házi őrizetben töltött időt elsősorban a szabadságvesztésbe kell beszámítani, e büntetés végrehajtásának esetére; a pénzbüntetésbe történő beszámításnak csak akkor van helye, ha az előzetes fogvatartás, a házi őrizet meghaladja a felfüggesztett szabadságvesztés tartamát.

A 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 92. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezés szerint az előzetes fogvatartás és a házi őrizet teljes idejét be kell számítani a kiszabott szabadságvesztésbe, elzárásba, közérdekű munkába és pénzbüntetésbe.

Az ítélkezési gyakorlatban felmerült a kérdés: olyan esetben, amikor a bíróság a kiszabott szabadságvesztés végrehajtását felfüggeszti, és pénzbüntetést szab ki, az előzetes fogvatartásban és a házi őrizetben töltött időt az esetleg utóbb elrendelésre kerülő szabadságvesztésbe, avagy a ténylegesen végrehajtandó pénzbüntetésbe kell-e beszámítani.

A Btk. 92. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezés lényegében megfelel a korábban hatályban volt büntető törvény rendelkezéseinek azon kivétellel, hogy a törvény már nem ismeri a pénzmellékbüntetést, hanem a pénzbüntetés kiszabását teszi lehetővé más büntetés mellett. Erre figyelemmel a korábbi jogszabály alapján kialakult ítélkezési gyakorlat megváltoztatása nem indokolt.

A Btk. 92. §-ának (1) bekezdése nem tesz különbséget végrehajtandó és felfüggesztett szabadságvesztés között, amiből következik, hogy az előzetes fogvatartást és a házi őrizetet - attól függetlenül, hogy alkalmazta-e a bíróság a Btk. 85. §-ában foglalt rendelkezést - elsősorban a szabadságvesztésbe kell beszámítani.

A Btk. 92. § (1) bekezdésében felsorolt büntetési nemek egyben a beszámítás sorrendiségét is meghatározzák, vagyis az előzetes fogvatartást és a házi őrizetet mindenekelőtt a törvényben megjelölt legsúlyosabb büntetési nembe - a szabadságvesztésbe - kell beszámítani, akár felfüggesztették annak végrehajtását, akár nem.

A felfüggesztett szabadságvesztés mellett kiszabott pénzbüntetést viszont akkor lehet az előzetes fogvatartás és a házi őrizet tartamával - egészben vagy részben - lerovottnak tekinteni, ha az előzetes fogvatartás és a házi őrizet időtartama meghaladja a kiszabott szabadságvesztés tartamát.

Méltánytalan helyzetet eredményezne, ha a beszámítás nem a végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztésbe, hanem a pénzbüntetésbe történne. Amennyiben ugyanis utóbb a felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását elrendelik, figyelmen kívül maradna az előzetes fogvatartásban és a házi őrizetben töltött idő, mely korábban a pénzbüntetés összegének csökkentéseként került értékelésre.