53. BK vélemény
Előzetes letartóztatás és házi őrizet beszámításának értelmezése végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés és pénzbüntetés kiszabása esetén
Végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés és pénzbüntetés kiszabása esetén az előzetes fogvatartásban és a házi őrizetben töltött időt elsősorban a szabadságvesztésbe kell beszámítani, e büntetés végrehajtásának esetére; a pénzbüntetésbe történő beszámításnak csak akkor van helye, ha az előzetes fogvatartás, a házi őrizet meghaladja a felfüggesztett szabadságvesztés tartamát.
A 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 92. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezés szerint az előzetes fogvatartás és a házi őrizet teljes idejét be kell számítani a kiszabott szabadságvesztésbe, elzárásba, közérdekű munkába és pénzbüntetésbe.
Az ítélkezési gyakorlatban felmerült a kérdés: olyan esetben, amikor a bíróság a kiszabott szabadságvesztés végrehajtását felfüggeszti, és pénzbüntetést szab ki, az előzetes fogvatartásban és a házi őrizetben töltött időt az esetleg utóbb elrendelésre kerülő szabadságvesztésbe, avagy a ténylegesen végrehajtandó pénzbüntetésbe kell-e beszámítani.
A Btk. 92. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezés lényegében megfelel a korábban hatályban volt büntető törvény rendelkezéseinek azon kivétellel, hogy a törvény már nem ismeri a pénzmellékbüntetést, hanem a pénzbüntetés kiszabását teszi lehetővé más büntetés mellett. Erre figyelemmel a korábbi jogszabály alapján kialakult ítélkezési gyakorlat megváltoztatása nem indokolt.
A Btk. 92. §-ának (1) bekezdése nem tesz különbséget végrehajtandó és felfüggesztett szabadságvesztés között, amiből következik, hogy az előzetes fogvatartást és a házi őrizetet - attól függetlenül, hogy alkalmazta-e a bíróság a Btk. 85. §-ában foglalt rendelkezést - elsősorban a szabadságvesztésbe kell beszámítani.
A Btk. 92. § (1) bekezdésében felsorolt büntetési nemek egyben a beszámítás sorrendiségét is meghatározzák, vagyis az előzetes fogvatartást és a házi őrizetet mindenekelőtt a törvényben megjelölt legsúlyosabb büntetési nembe - a szabadságvesztésbe - kell beszámítani, akár felfüggesztették annak végrehajtását, akár nem.
A felfüggesztett szabadságvesztés mellett kiszabott pénzbüntetést viszont akkor lehet az előzetes fogvatartás és a házi őrizet tartamával - egészben vagy részben - lerovottnak tekinteni, ha az előzetes fogvatartás és a házi őrizet időtartama meghaladja a kiszabott szabadságvesztés tartamát.
Méltánytalan helyzetet eredményezne, ha a beszámítás nem a végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztésbe, hanem a pénzbüntetésbe történne. Amennyiben ugyanis utóbb a felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását elrendelik, figyelmen kívül maradna az előzetes fogvatartásban és a házi őrizetben töltött idő, mely korábban a pénzbüntetés összegének csökkentéseként került értékelésre.