Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.310/2010/32. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 24. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 5. §, 62. §, 93. §, 96. §, 100. §] Bírók: Karászi Gábor, Kisteleki Anna Mária, Mester Gyuláné

Székesfehérvári Munkaügyi Bíróság

6.M.310/2010/32.

A Székesfehérvári Munkaügyi Bíróság a Mozdonyvezetők Szakszervezete Jogsegélyszolgálata által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a dr. Kernács János ügyvéd (alperes címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen munkaviszony megszüntetése tárgyában indított munkaügyi perében a 2012. január 25. napján 10:15 órakor megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és nyilvánosan kihirdette az alábbi

í t é l e t e t :

a bíróság megállapítja, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, ezért az a jelen ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül a törvényes levonásokkal terhelten fizessen meg a felperes részére 4 832 164 (négymillió-nyolcszázharminckettőezer-százhatvannégy) forintot, nettó 2 918 512 (kettőmillió-kilencszáztizennyolcezer-ötszáztizenkettő) forintot, továbbá - amennyiben a jelen ítélet 2012. augusztus 11. napjáig nem emelkedik jogerőre - 2012. augusztus 12. napjától a jelen ítélet jogerőre emelkedése napjáig napi 16 582 (tizenhatezer-ötszáznyolcvankettő) forintot.

Ezt meghaladóan a bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 236 400 (kettőszázharminchatezer-négyszáz) forint illetéket, továbbá - a Székesfehérvári Törvényszék Gazdasági Hivatala külön felhívására - 6 431 (hatezer-négyszázharmincegy) forint költséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Székesfehérvári Törvényszékhez címzett, de jelen bíróságnál 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha az I. fokú bíróság ítéletét a Pp. 251. §-ában, illetve a 252. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére, vagy összegére vonatkozik, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, ha a felek a fellebbezési határidő lejárta előtt azt közösen kérik, illetve ha a II. fokú bíróság megítélése szerint az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

I n d o k o l á s :

A bíróság a peres felek írásbeli és személyes előadása, ... tanúk vallomása, ... tanúnak a jelen per anyagává tett 7.M.409/2010/9. sorszámú tárgyalási jegyzőkönyvben rögzített vallomása, a rendelkezésre álló okiratok, valamint a per egyéb adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg.

A felperes 1994-től kezdődően állt az alperes alkalmazásában, a szállítómű vontatási üzemben dolgozott, mozdonyvezető csoportvezető munkakörben. 2004-től kezdődően a Szállítómű Üzemi Tanácsának tagja volt, emellett pedig 2008. elejétől a Mozdonyvezetők Szakszervezete alperesnél működő tagcsoportjának vezetője volt.

A szállítómű vontatási üzemének vezetője, ... - aki a munkáltatói jogkört gyakorolta a felperes fölött - vizsgálatot kezdeményezett a felperes üzemi tanácstagi munkaidő-kedvezmény igénybevételével kapcsolatban. Ennek keretében a 2012. március 26. napján kelt levelével (1/F/3 sorszámú irat) megkereste a Szállítómű Üzemei Tanács elnökét, ...t, azon kérdés megválaszolása végett, hogy a felperes 2010. január 15. 18 órától január 16. 6 óráig, február 28. 18 órától február 29. 6 óráig, valamint március 28. 18 órától március 29. 6 óráig jogosan vette-e igénybe a munkaidő-kedvezményt, illetve a levélhez mellékelt dokumentumok (az előbbi három időtartamra szóló munkaidő-kedvezmény kikérők) alapján jogosult volt-e a munkaidő-kedvezmény igénybevételére. ... az ugyancsak 2010. március 26. napján kelt válaszlevelében (1/F/4 sorszámú irat) azt a tájékoztatást adta, hogy az addig kialakult ...en belüli szokásjogot figyelembe véve a tisztségviselők a munkaidő-kedvezményt az üzemi tanács ülések időtartamára veszik igénybe előzetes kiértesítés alapján, aktuális téma megjelölésével; a munkaidő-kedvezmény tehát célirányosan csak az üzemi tanács munkájával kapcsolatosan használható fel, nem a szabadidő növelése céljából. A válaszlevél szerint a megjelölt időpontokban üzemi tanács ülés nem volt, illetve március 28-ára annak összehívását az üzemi tanács elnöke nem tervezte (ez utóbbiról a felperesnek már 5 nappal korábban meg kellett volna kapnia az értesítést). ... közölte továbbá, hogy a felperes semmilyen formában nem tájékoztatta őt a munkaidő-kedvezmény felhasználásáról.

Az alperes a 2010. április 8. napján kelt rendkívüli felmondással a felperes munkaviszonyát az Mt. 96. § (1) bekezdésének a) pontja alapján megszüntette. A rendkívüli felmondás indokolásában az alperes ... fenti tájékoztatására hivatkozással megállapította, hogy a felperes az Mt. 62. §-a szerinti munkaidő-kedvezményt nem az üzemi tanácsi ügyek intézésével kapcsolatosan vette igénybe, hanem visszaélésszerűen a szabadidő, illetve a hétvégék meghosszabbítása érdekében. A rendkívüli felmondás súlyosító körülményként utalt rá, hogy a felperes a teljes 2009. évben is hasonló módon vette igénybe a munkaidő-kedvezményt.

Az alperes és a nála működő szakszervezetek 2010. június 23. napján közös állásfoglalást bocsátottak ki a választott tisztségviselőket megillető munkaidő-kedvezmény ... Társaságcsoportnál történő felhasználásáról. Ezen, 2010. június 23-án kelt közös állásfoglalást megelőzően azonban az alperesnél az üzemi tanács tagjait megillető munkaidő-kedvezmény felhasználása írásban nem volt rögzítve; csak a Központi Üzemi Tanáccsal kötött megállapodás rendelkezett az időkeretről, a munkaidő-kedvezmény felhasználásának módjára azonban ez a megállapodás sem terjedt ki.

A felperes munkaviszonyának megszüntetését követően 2010. június 17. és 2011. július 29. között a Mozdonyvezetők Szakszervezete alkalmazásában állt, tagcsoport vezető munkakörben, havi bruttó személyi alapbére 282 000 forint volt. 2011. augusztus 11. napja óta pedig határozott idejű, 2012. augusztus 11. napjáig tartó munkaviszonyban áll a ... Zrt-nél, mozdony felvigyázó munkakörben, havi bruttó személyi alapbére 258 200 forint.

A felperes módosított kereseti kérelmében a rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását kérte. Ennek alapján pedig az alperessel szemben - az alperes által közölt bruttó 364 814 forint havi átlagkeresetet alapul véve - a következő követeléseket támasztotta:

- az Mt. 100. § (6) bekezdése alapján a 2010. április 9-től 2011. augusztus 10. napjáig, valamint a 2012. augusztus 12-től az ítélet jogerőre emelkedése napjáig elmaradt munkabére, amelynek összegét az utóbbi időszak vonatkozásában napi bruttó 16 582 forintban jelölte meg;

- az Mt. 100. § (4) bekezdése értelmében 12 havi átlagkeresetének megfelelő, azaz 4 377 768 forint összegű sérelmi díj;

- az Mt. 100. § (7) bekezdése alapján 60 nap felmondási időre járó átlagkereset (729 628 forint), valamint - az alperesnél hatályban levő kollektív szerződés szerint - hat havi végkielégítés (2 188 884 forint).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!