Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kaposvári Törvényszék G.40077/2014/56. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 318. §, 339. §]

A törvényszék a felperes (felperes címe) felperesnek - alperes (alperes címe) alperes ellen 49.000.000,- Ft és járulékai kártérítés megfizetése iránt indított perében megtartott nyilvános tárgyalások alapján meghozta az alábbi

K Ö Z B E N S Ő É S R É S Z í t é l e t e t :

A bíróság m e g á l l a p í t j a , hogy a felek között a ....., .................. szám alatti, alperes vagyonkezelésében levő, AKB élelmiszerbolt üzemeltetésére 2006. július 27-én létrejött bérleti szerződés és a 2008-ban létrejött bérleti szerződés kiegészítés 2009. december 08-ai felmondása miatt az alperest a felperessel szemben a 2010. január-2010. szeptember hónapok közötti időszakra nézve kártérítési kötelezettség terheli.

Ezt meghaladóan a bíróság a felperes keresetét e l u t a s í t j a .

A közbenső és részítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye a .......i Ítélőtáblához. A fellebbezést a ........i Törvényszéknél, írásban, három példányban kell benyújtani.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költségek megfizetésére vonatkozik, csak az előzetes végrehajthatósággal, teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, az ítélet indokolása ellen irányul, vagy a felek ezt kérték.

Ha a felek a tárgyalás megtartását kérik, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson bírálja el.

I n d o k o l á s :

A ....., ........... szám alatti, az alperesi egyetem területén található AKB élelmiszerbolt, valamint a hozzá tartozó kiszolgálóhelyiségek a Magyar Állam tulajdonában, alperes vagyonkezelésében vannak.

2006. évben alperes az élelmiszerbolt hasznosítására pályázatot írt ki, melyet - a legmagasabb ajánlati árral - a felperes nyert meg.

A felek ez alapján 2006. július 07-én bérleti szerződést kötöttek, mellyel alperes 2006. szeptember hó 01. napjától kezdődően bérbe adta felperes részére a ....., ........ szám alatti, AKB élelmiszerboltot üzemeltetésre, diszkó, egyéb rendezvények, büfé, valamint élelmiszerüzlet céljára.

A szerződés 4. pontja szerint az üzletek működési engedélyének beszerzése a bérbeadó feladata volt.

A szerződés 5. pontjában a felek a bérleti díjat 150.000,- Ft/hó+20% ÁFA összegben, a szünidőben 75.000,- Ft/hó+20% ÁFA összegben állapították meg azzal, hogy minden év januárjában, először 2008-ban ezen bérleti díjat felülvizsgálják a KSH által kiadott inflációs rátára figyelemmel.

Ezen szerződési pontban megállapodtak a felek, hogy a bérlő jogosult az általa végzett és igazolt, valamint a bérbeadó által elfogadott beruházási költséget a bérleti díjba beszámítani, azonban a bérleti díj beszámításon túlmenően semmi nemű költségtérítésre nem tarthat igényt. Kimondta a szerződés, hogy a beruházás jelentős mértékére tekintettel a bérbeadó vállalja, hogy amennyiben a bérleti szerződés tartama alatt a bérlő nem tudja a beruházás teljes összegét a bérleti díjba és a működési költségekbe beszámítani, úgy a bérleti szerződést meghosszabbítják. Erről külön megállapodást kell kötni.

A szerződés 6. pontja szerint a bérlemény fenntartásával kapcsolatos rezsi költségek a bérlőt terhelték az ingatlan birtokbavételét követően.

A 7. pont szerint a bérlő a szerződés megkötésével egyidejűleg volt köteles 300.000,- Ft kauciót megfizetni a bérbeadó részére, valamint az általa a bérleményben elhelyezett berendezési tárgyak, eszközök is biztosítékul szolgáltak a bérlő szerződésszerű teljesítésére. A bérbeadó a kauciót a bérleti szerződés megszűnésekor volt köteles megfizetni a bérlő részére azzal, hogy az esetleges bérleti díj vagy rezsitartozást, illetve a bérlemény nem rendeltetésszerű használatából keletkezett károkat jogosult volt ezen kaucióból levonni.

A felek a szerződést a működési engedély kiadásától számított 60 hónap időtartamra kötötték meg, ezen belül egyik fél sem volt jogosult a szerződést felmondani, kivéve, ha a másik fél a jogszabályban vagy a szerződésben írt kötelezettségét, - különösen a bérlő a felújításra vonatkozó kötelezettségét - megszegi, mely esetben azonnali felmondási jog illette meg a szerződésszerűen teljesítő felet. Kimondta a szerződés, hogy a felek egy év elteltével felülvizsgálják a megállapodást, mely alapján bármelyik felet megilleti az egyszeri felmondás joga a másik félhez írt egyoldalú írásbeli nyilatkozattal, 90 napos felmondási határidő betartása mellett.

A szerződés 9. pontjában az alperes vállalta, hogy a határozott idő lejártakor a felperes részére előbérleti jogot biztosít.

A szerződés 12. pontja kimondta, hogy a bérlő köteles az üzletet úgy működtetni, hogy a bérbeadó hallgatóinak, dolgozóinak igényeit elvárható módon kielégítse. A nyitvatartási időt és az alkoholos italok árusítását a bérbeadóval volt köteles egyeztetni.

A szerződés 13. pontjában megállapodtak a felek, hogy a bérlő építészeti beavatkozást a bérleményben kizárólag bérbeadó előzetes hozzájárulásával végezhet, kivéve a bérlemény rendeltetésszerű használatával járó karbantartási és felújítási munkákat. A bérlő jogosult és köteles volt a pályázatban írtaknak megfelelően az AKBt felújítani, a tetőt szigetelni, meleg konyhát kialakítani, ruhatárat létesíteni, a hallgatók igényeinek megfelelően a klubot és a büfét tovább fejleszteni.

A szerződés ezen pontja rögzítette, hogy a tető felújítását a felek megállapodása alapján a bérlő sátortető építtetésével kívánja megvalósítani, melyhez a bérbe adó hozzájárul. Az így kialakult tetőteret a bérlő jogosult volt üzleti célra saját költségen kialakítani és azt saját hasznára a szerződés hatálya alatt működtetni.

A 16. pontban a felperes vállalta, hogy hétfő és szerdai napokon az egyetem hallgatói részére belépődíj ellenében diszkót tart, melyen az egyetem hallgatói, valamint velük egy fő kísérő vehet részt. Vállalta a bérlő, hogy a rendezvényeken minden esetben gondoskodik a biztonsági személyzet alkalmazásáról a rend megtartása érdekében.

A 17. pont értelmében a fenti kötelezettségén túlmenően a bérlő a hallgatói önkormányzat előzetesen egyeztetett igénye alapján díjazás (terembér) ellenében biztosítja a klub hallgatói önkormányzat részére rendelkezésre bocsátását a rendezvények szervezése céljából. A Hallgatói Önkormányzat kereskedelmi, vendéglátó tevékenységet ezen rendezvényeken sem folytathat, arra kizárólag a bérlő jogosult. Végül jogosult volt a bérlő a hallgatói önkormányzat által nem használt időpontokban egyéb rendezvényt szervezni, azonban a hallgatók rendezvényeit minden esetben előnyben kellett részesítenie.

A szerződés 18. pontjában a felek megállapodtak, hogy a Hallgatói Önkormányzat évente két alkalommal értékelést készít a hallgatói vélemények alapján a klub működéséről, melyet az egyetem vezetése a bérlő részére eljuttat. Amennyiben a tapasztalatok indokolt kifogásokat tartalmaznak a működéssel kapcsolatban, az egyetem vezetése intézkedéseket kezdeményezhet a bérlő felé. A bérlő jogosult volt a Hallgatói Önkormányzat értékelését véleményezni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!