Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék P.21240/2014/26. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 152. §, 155. §, 221. §, 332. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 360. §, 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (Gyer.) 30. §] Bíró: Moróczné dr. Medgyasszay Júlia

íéSzékesfehérvári Törvényszék

27.P.21.240/2014/26. szám

A Székesfehérvári Törvényszék a személyesen eljárt felperesnek - a Hivatal által képviselt alperes ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása iránt indult perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

megállapítja, hogy az alperes a Bíróságon 38.Kpk.45.966/2013. szám alatt indult eljárásban megsértette a felperesnek az eljárás ésszerű időn belül történő befejezéséhez való jogát;

kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 100.000,-Ft-ot (azaz százezer forintot);

az ezt meghaladó keresetet elutasítja.

Az ítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 nap alatt a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, de a Székesfehérvári Törvényszéknél írásban, 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.

A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha ezt a felek közösen kérték, továbbá akkor, ha a fellebbezés a perköltségre vonatkozik, a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul. A felek ez utóbbi esetekben kérhetik tárgyalás tartását.

Felhívja a bíróság a felek figyelmét, hogy a fellebbező fél részére az ítélőtábla előtti eljárásban kötelező a jogi képviselet, a közreműködése nélkül eljáró fél nyilatkozata és perbeli cselekménye hatálytalan.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres felek előadása, a .... Bíróság Kpk.45.962/2013.,Kpk.45.966/2013.,Kpk.45.075/2014.Kpk.45.127/2014.

Szám alatti iratai, a kk. TT. kapcsolattartása ügyében keletkezett gyámhatósági ratok alapján a következő tényállást állapította meg:

A felperes és EA élettársi kapcsolatából 2007. október 24. napján született a kk.TT. utónevű gyermek A gyermeket a Városi Bíróság 8.P.21.351/2008/81. számú ítéletével - melyet a Megyei Bíróság 1.Pf.25.734/2010/15. számon helyben hagyott - a gyermeket az anyánál helyezte el.

Szabályozta a felperesnek mind a folyamatos, mind az időszakos kapcsolattartási jogát is. Eszerint: "Az alperest 2011. január 1. napjától kezdődően valamennyi intézményi szünet fele időtartamára rendkívüli kapcsolattartás illeti meg, amelynek pontos időpontjáról és esetleges beosztásáról a felek minden naptári év május 31. napjáig kötelesek megállapodni, ennek hiányában az időpont a szünetek első fele."

Az intézményi szünet fogalmát a két szülő eltérően értelmezte: a felperes álláspontja szerint az intézményi szünet az óvodákban is azonos az oktatási- nevelési intézmények működési rendjéről meghatározott jogszabályban írtakkal, nevezetesen a nyár eleji évzárótól a nyár végi - ősz eleji évnyitóig tartó időszak; míg a gondozó szülő értelmezése szerint óvoda esetén intézményi szüneten azt az időszakot kell érteni, amikor az óvoda ténylegesen zárva tart.

Ezen eltérő értelmezésből követően a szülők között több vita volt. A felperes az ítéletet hozó ... Városi Bíróságtól kérte ennek pontosítását, a bíróság álláspontja szerint az intézményi szünet fogalmát a szavak általánosan elfogadott értelme alapján kell megítélni.

A felperes a .... Szolgáltató Irodától szakértői véleményt szerzett be, mely szakértői vélemény megállapítása szerint a "valamennyi intézményi szünet" megjelölés az óvodákban egyértelműen nem értelmezhető. Hasonló megállapításra jutott a felperesi kérelemre válaszolva az ombudsman is.

Ennek az eltérő értelmezésnek volt a következménye, hogy a felperes a gyermeket 2012. december hónapban nem a gondozó szülő által értelmezettek szerint, azaz december 21. napjára vitte vissza, hanem csak december 27-én.

A gondozó szülő végrehajtási kérelme tárgyában a Gyámhivatala -15.C/001/185-23/2013., míg a felperes végrehajtási kérelme tárgyában -15.C/001/185-24/2013. számon 2013. március 4-én hozott határozatot. A határozatnak a lényegi megállapítása az volt, hogy az intézményi szünet fogalma az oktatási - nevelési intézményi intézmények szünetével nem azonosítható, a kérdéses időszakban a gyermek óvodájában nem volt intézményi szünet, következésképpen a kapcsolattartás szabályait a felperes szegte meg.

A határozatok elleni fellebbezés folytán Gyámhivatal járt el, aki a C/020/01186/23/2013. számú határozatával a két határozatot egy végzéssel bírálta el, a felperes végrehajtási kérelmét elutasította, a gondozó szülő végrehajtási kérelmének helyt adott és megállapította, hogy a felperes a kapcsolattartási joga gyakorlása során nem tett eleget a határozat rendelkezéseinek, ezért bírsággal sújtotta.

A határozat indokolásában a másodfokú gyámhivatal kitért arra, hogy a szülők között elsősorban értelmezési vita van, rögzítette, hogy a felperes fellebbezéséhez csatolta a szakértő által készített véleményt, és kérte annak az eljárásban való figyelembe vételét. A hatóság álláspontja szerint az, hogy önhiba fennáll-e, nem szakkérdés, hanem eldöntendő jogi kérdés. A kapcsolattartási időpontokkal összefüggésben csatolt szakértői irat nem tartalmaz releváns információkat, ezért a szakértői vélemények mérlegelését mellőzte. Úgy foglalt állást, hogy mivel a felek között abban az időszakban is per volt folyamatban, nem rendelkezik hatáskörrel arra, hogy az ítéletben nem szabályozott jogokat, kötelezettségeket írjon elő. Álláspontja szerint amennyiben a végrehajtás foganatosítás során nehézségek merülnek fel, úgy a felek együttműködése körében dönthető az el, illetőleg lehetőség van arra is, hogy a felek kérjék a kapcsolattartás újraszabályozását.

Leszögezte a másodfokú hatóság azt is, hogy a bírósági ítélet intézményi szünetben biztosít időszakos kapcsolattartás, nem pedig iskolai szünetben vagy foglalkozásmentes napokon. A gyermek óvodájában 2012. decemberében nem volt intézményi szünet, csak zárva tartás, ezért a felperes időszakos kapcsolattartásra nem volt jogosult (hivatkozott határozat 11. oldalának utolsó bekezdése).

A végzés ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt, melyben annak megváltoztatását, vagy hatályon kívül helyezését kérte. Indokolásában kifejtette, hogy a legkomolyabb problémát az intézményi szünet fogalmának értelmezése jelenti. Hivatkozott a ....... Törvényszék ítéletének indokolásában írtakra, az általa már korábban előadott szakértői véleményre. Kifogásolta, hogy amennyiben az intézményi szünet fogalma ennyire bizonytalan, akkor esetében az önhiba megállapítása jogszabálysértő, illetőleg kifogásolta, hogy a gyámhivatalok az általa benyújtott iratok tartalmát egyáltalán nem vették figyelembe.

Felülvizsgálati kérelme az elsőfokú gyámhatósághoz 2013. június 25-én érkezett. A következő napon, június 26-án a beadványát kiegészítette a Kormányhivatal C.020/01186/19/2013. és C.020/01186/20/2013. számú végzése elleni felülvizsgálati kérelmekkel, illetőleg azok indokaival.

A másodfokon eljáró közigazgatási hatóság a felperes mindkét beadványát, valamint az ügyben elfoglalt álláspontját tartalmazó kérelmezetti nyilatkozatot 2013. szeptemberben továbbította a .... Bíróságnak (a továbbiakban alperesi bíróság), amely oda szeptember 5-én érkezett 38.Kpk.45.962/2013. ügyszám alatt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!