Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2015.11.488 Jogszabályban megállapított általános jogutódlás esetén a jogutódlást megelőzően megszűnt kormánytisztviselői jogviszonyból eredő gépjármű költségtérítéssel kapcsolatos igény tekintetében a jogutód helytállási kötelezettsége azzal az indokkal nem zárható ki, hogy a kormánytisztviselői jogviszony a jogutódlás előtt megszűnt [288/2010. (XII. 21.) Korm. rend. 28. § (1) bek.].

A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a felperes 2007. augusztus 1-jétől határozatlan idejű közszolgálati jogviszonyban állt hatósági állatorvos munkakörben.

A felperest 2010. október 3-án lezajlott helyhatósági választáson polgármesterré választották, amelyről a munkáltatóját írásban tájékoztatta. A felperes az igazgatói felhívásra az összeférhetetlenséget nem szüntette meg, ezért 2010. november 16-án kelt okirattal a munkáltatói jogkör gyakorlója tájékoztatta őt a kormánytisztviselői jogviszonya megszűnéséről.

A felperes munkáltatója a Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-Biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága 2010. december 31-én összeolvadással megszűnt, általános jogutódja az alperes Megyei Közigazgatási Hivatal lett.

A felperes az alperesnél 2011. július 6-án érkezett kérelmében - figyelemmel arra, hogy a polgármesteri jogviszonya 2011. június 19-ei helyi időközi választással megszűnt - korábbi jogviszonya helyreállítását kérte. Erre tekintettel a felek 2011. augusztus 1. napján kelt kinevezéssel a hatósági állatorvos munkakörre jogviszonyt létesítettek, amelyben a Köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. tv. (a továbbiakban: Ktv.) 11/B. § alapján 2012. február 1. napjáig próbaidő kikötésére került sor, majd az alperes 2012. január 16-án kelt okirattal a felperes közszolgálati jogviszonyát a Ktv. 15. § (2) bekezdés e) pontjára hivatkozással, azonnali hatállyal megszüntette.

A felperes és az alperesi jogelőd 2008-2010. évekre a felperes tulajdonát képező Suzuki Ignis típusú gépkocsira, a munkakörével kapcsolatos belföldi kiküldetésekre gépjárműhasználati megállapodást kötött. A megállapodás tartalmazta az elszámolás pénzügyi részletszabályait, továbbá azt, hogy a felperes havonta kiküldetési rendelvényen számol el, amelyet felettese igazol, az okiratot a tárgyhónapot követő hónap 8-ig köteles leadni a gépjármű gazdálkodási feladatokkal megbízott szervezeti egységhez. Az elszámolásról rendelkező szabályzat a kiküldetési rendelvény le nem adása vagy határidőn túli leadása elmulasztása jogkövetkezményét nem szabályozta.

A felperes a kereseti kérelmében vitatta a 2012. január 18-án történő próbaidő alatti azonnali hatállyal való jogviszony megszüntetést, továbbá a 2011. augusztus 1. napjától történő kinevezés kapcsán alkalmazott 10% illetménykiegészítés mértékét. 2008. áprilistól 2010. szeptember hónapig terjedően 221 826 forint + 232 700 forint + 68 323 forint gépjárműhasználati költség megfizetésére kérte az alperest kötelezni, az összegek középarányos időtől járó kamatával együtt.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes 2008. április és 2010. szeptember hónapok közötti időszakra gépjármű költségtérítési fizetési kötelezettséggel tartozik a felperes felé, a tulajdonát képező gépjármű használatával kapcsolatban.

Az elsőfokú bíróság a közbenső ítélete indokolásában megállapította, hogy a felperes a kereseti kérelmét az alperessel szemben a 288/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés 3-17. pontjai és a 28. § (1) bekezdése alapján - mint általános jogutóddal szemben - érvényesíthette. A bíróság megállapította, hogy a felperes a 2008-2010. évekre rendelkezett érvényes és hatályos megállapodással a saját gépjárműhasználat költségelszámolása tekintetében, keresetének anyagi jogi alapját ez képezte, nem a felperes által havonta benyújtott költségelszámolás. Álláspontja szerint mivel a megállapodás a havi költségelszámolás elmulasztása esetére nem írt elő jogkövetkezményt, az alperes alappal nem hivatkozhat arra, hogy a felperes igazolt költségeit nem köteles megfizetni. A felperes korábbi munkáltatója részére 2010. április 9-én közölt írásbeli igényérvényesítése az elévülést megszakította.

Az alperes fellebbezése alapján eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét rész-közbenső ítéletnek minősítette, azt megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította a felperesi tulajdont képező gépjárműre vonatkozó költségtérítési igény vonatkozásában.

A törvényszék ítéletének indokolásában megállapította, hogy a felperes korábbi köztisztviselői (kormánytisztviselői) jogviszonya 2010. november 16-án összeférhetetlenség okán megszűnt. Az alperesi oldalon a jogutódlás ezt követően, 2011. január 1-jén történt. A felperes ismételt kormánytisztviselői kinevezést 2011. augusztus 11-én kapott.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint mivel a felperes kormánytisztviselői jogviszonya még az alperesi oldalon bekövetkezett jogutódlást megelőzően megszűnt, ezért az alperes a felperesi követelés tárgyában nem jogutód. A jogutódlás körében a felperesi követelés semmilyen módon nem szerepel, ezen igényét a felperes csupán a második kormánytisztviselői jogviszony jogellenes megszüntetése kapcsán indított perben terjesztette elő. Ebből következően bár az alperes általános jogutódja a korábbi szakigazgatási szervnek, a felperes vonatkozásában ezen jogutódlás nem állapítható meg.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását, és a felperes keresetének helyt adó ítélet meghozatalával a költségtérítés jogalapja fennállásának megállapítását kérte.

Érvelése szerint formailag azért törvénysértő a jogerős ítélet, mert a törvényszék jogszabályi hivatkozással nem indokolta azt, hogy az alperes miért nem jogutód, ezért megsértette a Pp. 221. §-ában foglaltakat.

A felperes tartalmilag azt kifogásolta, hogy a törvényszék a jogutódlást azon kormánytisztviselőkre szűkítette le, akiknek a jogviszonya a jogutódlás időpontjában, vagyis 2011. január 1-jén fennállt. Ez az értelmezés azonban nem vesz tudomást az olyan igényekről, amelyek a jogutódlás időpontjában még nem voltak ismertek, de a jogutódlást megelőző időszakban keletkeztek, mint a felperesi követelés.

A felperes álláspontja szerint a 288/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet 28-31. §-ában foglaltak megerősítik, hogy a kormányhivatal, vagyis az alperes általános jogutódja a korábbi szakigazgatási szervnek, amely jogutódlás minden aktívára és passzívára vonatkozik, szemben a különös jogutódlással. Ezen a tényen az sem változtat, hogy a jogelőd és a jogutód a rendelet szerint megállapodással rögzítette az egymás között átadott jogokat és kötelezettségeket, hiszen általános elv, hogy az esetlegesen kimaradó vagy még nem ismert igények rögzítésének hiánya, illetve a munkavállaló tájékoztatásának elmaradása a munkavállaló jogait nem érintheti. Érvelése szerint elfogadhatatlan jogi értelmezés lenne a közszférában, ha a jogutódlás időpontját megelőzően keletkezett igények érvényesítésétől azon foglalkoztatottak akiknek a jogviszonya a jogutódlás időpontja előtt megszűnt, el lennének zárva.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!