Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1105/2000. (XII. 8.) Korm. határozat

a hallgatói hitelrendszer elveiről és a bevezetés érdekében elvégzendő feladatokról

A Kormány a társadalmi és az egyéni felemelkedés elősegítése céljából, a felsőoktatáshoz való hozzáférés esélyének növelése érdekében hallgatói hitelrendszert alakít ki.

A Kormány az alábbiakban határozza meg a hallgatói hitelrendszer legfontosabb elveit:

1. A hallgatói hitel (a továbbiakban: hitel) először a 2001/2002. tanévtől, egy alkalommal, minden beiratkozott, akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben, főiskolai és egyetemi szintű alapképzésben részt vevő, magyar állampolgárságú hallgató számára hitelbírálat nélkül általánosan felvehető.

2. a) A hitelt félévenként 5 hónapon keresztül, legfeljebb az első beiratkozás szerinti szakiránynak megfelelő legmagasabb képzési szintet jelentő szak képesítési követelményében meghatározott képzési időre lehet felvenni (a továbbiakban: jogosultsági idő). A hallgató az aktuális kamatmérték ismeretében, minden félévben a beiratkozáskor dönthet a hitelfelvétel folytatásáról.

b) A felvehető hitel legmagasabb összege a bevezetés évének megfelelő tanévben 210 000 Ft, azt követően mértékét évente jogszabályban kell meghatározni.

3. a) A hitel visszafizetése jövedelemarányosan történik, azaz a törlesztési kötelezettség mértéke a hallgatók mindenkori, aktuális, személyi jövedelemadó köteles jövedelmének azonos és vállalhatóan alacsony, mintegy 6-7 százalékában kerül megállapításra e határozat 4. b) pontjában foglaltakkal összhangban.

b) A hitel változó kamatozású, amely mindenkor igazodik a forrásköltséghez, valamint tartalmazza a hitelek aktuális kockázati prémiumát és a rendszer adminisztratív költségeit. A hitel kamatai rendszeresen tőkésítésre kerülnek.

c) Az adott tanévben nyújtott hitel kamatában lévő kockázati prémium a hallgatók egységes kockázatközösségének nyújtott hitelek meg nem fizetési kockázatához igazodik.

4. a) A hitelt felvevők jogszabályban meghatározott átmeneti törlesztőképtelenséggel járó esetekben célzott kamattámogatásban, míg végleges törlesztőképtelenség esetén tartozás elengedésben részesülhetnek. Amennyiben a célzott kamattámogatásra, illetve tartozáselengedésre az állam által jogszabályban meghatározott szociálpolitikai, illetve egyéb társadalompolitikai megfontolások miatt van szükség, akkor ennek költségei az államot terhelik (az adott tárca költségvetésében tervezve). A vissza nem fizetés költségeit a hallgatók egységes kockázati közössége fedezi a kockázati prémiumon keresztül.

b) Amennyiben a hitel felvevőjének a törlesztés alapját képező jövedelme nem mutatható ki, vagy nem éri el a minimálbért, ugyanakkor célzott kamattámogatásra vagy hiteltartozás elengedésére feljogosító körülmények nem állnak fenn, akkor a hitelfelvevő köteles legalább a mindenkori minimálbér alapján törlesztési kötelezettségének eleget tenni.

c) Nem mentesül a hitel-visszafizetés alól az a hitelfelvevő, aki külföldön munkát vállal, illetve tartósan külföldön tartózkodik. A külföldi tartózkodás idejére törlesztési kötelezettségét fix összegű törlesztőrészletekben kell megállapítani.

5. a) A törlesztési kötelezettség nem megfelelő mértékű teljesítése esetén az APEH a hátralékot behajtja.

b) A hitelfelvevőnek joga van hiteltartozását bármely időpontban, az aktuális törlesztési kötelezettséget meghaladó mértékű törlesztőrészletekkel előtörleszteni közvetlenül a Diákhitel Központnak.

6. a) A hallgatói hitelrendszert a Diákhitel Központ működteti. A Diákhitel Központot olyan szakosított pénzintézetként kell létrehozni, amely a legjobb feltételek elérése érdekében a pénz- és tőkepiaci szereplők versenyeztetésével forrásokat von be a pénz- és tőkepiacról a hallgatóknak nyújtott hitelek finanszírozására, valamint hallgatói hiteleket helyez ki. A Diákhitel Központ egyéb üzletszerű gazdasági tevékenységet nem folytat.

b) Az állam garanciát vállal a hitelrendszer finanszírozása érdekében a Diákhitel Központ által bevont források visszafizetésére.

c) A jogosult hallgatóknak a hitelt a Diákhitel Központ nyújtja a fent említett feltételek mellett.

d) A törlesztést a volt diákok munkáltatójukon keresztül, illetve közvetlenül a Diákhitel Központnak teljesítik. A volt diák jövedelmére vonatkozóan az állami adóhatóság - a hitelszerződésben őt erre külön is felhatalmazva - adatot szolgáltat a Diákhitel Központ felé.

e) A hitelrendszerben kell a hallgatóknak nyújtott hitelek megfelelő mértékű kamatának előírásával és a finanszírozási konstrukció kidolgozásával a likviditási kockázatot és az állami garancia beváltásának kockázatát minimálisra csökkenteni és a működési költségek fedezetét megteremteni.

II.

A Kormány felhívja az oktatási minisztert és a pénzügyminisztert, hogy az e határozat I. fejezetében meghatározott elvek és feltételek figyelembevételével dolgozza ki a hallgatói hitelrendszer bevezetésének jogszabályi, szervezeti, finanszírozási, adminisztratív és technikai részleteit, és terjessze a Kormány elé a bevezetéshez szükséges jogszabályokat.

Felelős: oktatási miniszter

pénzügyminiszter

Határidő: 2001. február 28.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök