Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.8.387 I. A megbízási szerződésnek nem lényeges eleme a díjban való megállapodás. A díj ugyanis nem csak akkor jár a megbízottnak, ha kikötötték, hanem akkor is, ha nem lehet feltenni, hogy a rábízott ügy ellátására ingyenesen vállalkozott [Ptk. 205. § (1) és (2) bek., 474. § (1) bek., 478. § (1) és (3) bek., Pp. 164. § (1) bek.].

II. A megbízás ingyenességének vagy visszterhességének megállapítása körében vizsgálandó szempontok [Ptk. 478. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság rész- és közbenső ítéletében megállapította, hogy a felperes megbízási díj iránti követelésének a jogalapja 1995. október 5-e és 1996. szeptember 6-a közötti időtartamra fennáll. Az ítélet indokolása szerint a felperes céget 1995. augusztus 15-én az L. A. Kft., I.-B. Kft. és a H. M. E. Rt. alapította. Az alperes 1995. október 5-én kelt levelében felhatalmazta a felperest, hogy az alperes tulajdonában lévő - külön jegyzékben átadott - olajtározók részvénytársaságba való beviteléről szervező, előkészítő tárgyalásokat folytasson, és az alperes folyamatos tájékoztatása mellett előkészületeket hajtson végre. A felperes 1996. augusztusában adta át az alperesnek a központi olajtározóinak gazdaságos hasznosítására elkészített "elgondolás"-nak nevezett megvalósíthatósági tanulmányt, amely magába foglalta a K. O. Rt. alapítására és üzleti tervére vonatkozó elgondolásokat is (csatolva 17/A/1. sz. alatt). Az alperes ezután 1996. szeptember 6-án kelt levelében arról értesítette a felperest, hogy az olajtározók privatizációjáról szóló előterjesztést a kollégium elfogadta, ezért a felhatalmazás alapján a felperes által végzett feladatokat teljesítettnek tekintette, a felhatalmazást ezennel visszavonta, és kérte a felhatalmazáshoz kapcsolódó költségek felmérését és összesítését. A felperes előbb 1996. decemberben mintegy 20 millió forintos részszámlát nyújtott be. Az alperes 1997. januárban a felperes számláját nem fogadta el, és arról tájékoztatta a felperest, hogy a további együttműködést a vonatkozó jogszabályok - államháztartási, közbeszerzési, költségvetési törvény stb. - keretei között kívánják megvalósítani. Ezután a felperes - az 1997. május 22-én kelt levele szerint - a 20 millió forintos költségelszámolást sztornírozta, és az általa elkészített tanulmány összköltsége megjelöléssel 674 millió forint összegű számlát küldött az alperesnek, amelyet az alperes mint alaptalant a felperesnek visszaküldött.

Az előbbi tények alapján az elsőfokú bíróságnak az volt a jogi álláspontja - s azt az alperes sem vitatta -, hogy a peres felek között 1995. október 5. napjával megbízási jogviszony jött létre (Ptk. 474. §). A felperes ennek alapján az alperes folyamatos tájékoztatása mellett és utasítása szerint (1996. június 4-én és július 2-án kelt alperesi levelek) teljesítette a megbízást. A peres felek között ez a megbízási jogviszony 1996. szeptember 6-án megszűnt, ettől kezdve a felperes a saját kockázatára folytatta a tevékenységét. Az elsőfokú bíróság nem fogadta el azt az alperesi érvelést, hogy a megbízás ingyenes volt. A peres felek ugyan megbízási díj fizetésében nem állapodtak meg, de a megállapodás hiányában a megbízási jogviszony akkor minősülhet ingyenesnek, ha az alacsony vagyoni értékre irányul és kevés időráfordítást igényel [Ptk. 478. § (1) bekezdés]. A perbeli esetben ezek egyike sem állott fenn. A felek közötti jogviszony jellege - közös érdekeltség - a díj mértékének a megállapításánál veendő figyelembe.

E rész- és közbenső ítélet ellen az alperes fellebbezett, annak megváltoztatását és a felperes keresetének elutasítását kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján helytelen következtetésre jutott. A peres felek sem a megbízás létrejöttekor, sem a jogviszony fennállása alatt megbízási díjról nem tárgyaltak, mert a felperes munkájának az ellenértéke a közös gazdasági tevékenységből realizálódott volna. Mind a két fél tisztában volt azzal, hogy a felperes tevékenységéért ellenérték akkor jár, ha a döntéshozó a felperes javaslatát elfogadja, és ennek alapján a közös gazdasági tevékenység beindul. Ezt támasztja alá, hogy a felperes 1995. október 5-e és 1996. szeptember 6-a között egyetlen alkalommal sem terjesztett elő díj- vagy költségigényt, ezzel csak a szerződés megszűnése után állt elő. A megbízási szerződésnek a megbízási díj lényeges eleme, ezért a felperesnek közölnie kellett volna, hogy a megbízási díjra akkor is igényt tart, ha nem az ő megvalósítási tervét fogadja el a döntéshozó. Az eset összes körülménye alapján megállapítható, hogy a felperes a perbeli munkát nem megbízási díj, hanem kedvező döntés esetén a megvalósuló gazdasági tevékenységből fakadó előnyök reményében vállalta. A peres felek a díjfizetésben ezért nem állapodtak meg, s a felperes nem bizonyította, hogy a megbízás teljesítése az alperes terhére díjfizetési kötelezettséggel járt volna. A fellebbezése kiegészítésében arra is hivatkozott, hogy a Ptk. 205. §-ának (1) és (2) bekezdésére figyelemmel a lényeges kérdésekben való megállapodás hiányában díjfizetési kötelezettséggel járó megbízási jogviszony a felek között nem is jöhetett létre.

A felperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú bíróság rész- és közbenső ítéletének helybenhagyására irányult. Az ellenkérelmében kiemelte: feltételezett partneri kapcsolatban sem fogadható el, hogy a veszteségeket csak az egyik fél viselje. Ingyenes munkavégzésről nem állapodtak meg, ezért a Ptk. 478. §-a (1) bekezdésének utolsó fordulata nem alkalmazható.

A fellebbezés nem alapos.

Helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság - és ezt az elsőfokú eljárásban még az alperes sem vitatta -, hogy a felek között megbízási jogviszony állt fenn. Alaptalanul hivatkozott az alperes a fellebbezése kiegészítésében a szerződés hiányára. A Ptk. 474. §-ának (1) bekezdéséből megállapíthatóan a megbízási szerződésnek nem lényeges feltétele a díjban való megállapodás. A díj ugyanis nemcsak akkor jár a megbízottnak, ha kikötötték, hanem akkor is, ha nem lehet feltenni, hogy a rábízott ügy ellátására ingyenesen vállalkozott. Ilyen esetben a díjra a megbízási piacon kialakult szokásos díjazás az irányadó. A díj a Ptk. 478. §-ának (3) bekezdése szerint a szerződés megszűnésekor esedékes, ezért az alperes állításával szemben nincs jelentősége annak, hogy a felperes a díjazását korábban nem igényelte.

A Ptk. 478. §-ának (1) bekezdése értelmében a megbízó díj fizetésére köteles, kivéve, ha az ügy természetétől, illetőleg a felek közötti viszonyból arra lehet következtetni, hogy a megbízott az ügy ellátását ingyenesen vállalta. A törvény szövegéből következően, tehát ha a felek a szerződésben a díjazásról nem állapodtak meg, a vélelem a megbízás visszterhessége mellett szól. Ha az ellenkezőjét nem sikerül bizonyítani, a bizonyíthatatlanság következményét a Ptk. 164. §-ának (1) bekezdése alapján a megbízónak kell viselnie.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!