Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20396/2012/6. számú határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 366. §, 374. §, 375. §, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 62. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Hőbl Katalin, Magosi Szilvia

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.41855/2010/35., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20396/2012/6.*, Kúria Pfv.21560/2012/9. (BH 2014.8.245)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.396/2012/6.

A Fővárosi Ítélőtábla a Neumann és Nyuli Ügyvédi Iroda által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Sátori és Lutter Ügyvédi Iroda által képviselt I. rendű alperes neve (I. rendű alperes címe) I. rendű, a jogtanácsos által képviselt II. rendű alperes neve (II. rendű alperes címe) II. rendű és a Sátori és Lutter Ügyvédi Iroda által képviselt III. rendű alperes neve (III. rendű alperes címe) III. rendű alperes ellen tulajdonjog megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2011. december 6. napján kelt 7.G.41.855/2010/35. számú - a 7.G.41.855/2010/38. számú végzéssel kijavított - ítélete ellen a II. rendű alperes részéről 39. és 43., valamint az I. és III. rendű alperesek részéről 42. sorszám alatt előterjesztett fellebbezések folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti.

Fellebbezett rendelkezését részben megváltoztatja, és a II. rendű alperes, valamint az I. rendű alperes és a III. rendű alperesi jogelőd között 2011. március 7. napján létrejött adásvételi szerződés semmisségének megállapítása iránti keresetet elutasítja.

A III. rendű alperest a felperesnek az I. és II. rendű alperesekkel egyetemlegesen fizetendő elsőfokú perköltség térítése alól mentesíti és megállapítja, hogy a felperes és a III. rendű alperes egymás viszonylatában az elsőfokú eljárásban felmerült költségeit maga viseli.

Az I. és a II. rendű alperesek által a felperesnek egyetemlegesen fizetendő elsőfokú perköltség összegét 21.103.000 (huszonegymillió-százháromezer) forintra leszállítja.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja azzal a kiegészítéssel, hogy az I. és a II. rendű alperes 2010. június 19. napján kelt nyilatkozatával a felperes és az I., valamint a II. rendű alperesek között érvényes adásvételi szerződés nem jött létre, az elsőfokú ítéletben felsorolt ingatlanokra az I. és a II. rendű alperes tulajdonjogot nem szerzett. Az I. és a II., valamint a III. rendű alpereseket annak tűrésére kötelezi, hogy az ingatlan-nyilvántartásba a felperes tulajdonjogát, az I. rendű alperes és a III. rendű alperesi jogelőd tulajdonjogának egyidejű törlése mellett visszajegyezzék.

Kötelezi az I. és a II. rendű alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg 15 nap alatt a felperesnek 6.350.000 (hatmillió-háromszázötvenezer) forint másodfokú perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a III. rendű alperesnek 1.250.000 (egymillió-kettőszázötvenezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes végleges keretében a következők megállapítását kérte: a Ptk. 255. § (2) bekezdésében írt tilalomba ütközik, ezért érvénytelen a 2009. június 10-én közjegyzői okiratba foglalt vételi jogot alapító szerződés alapján az I., II. rendű alperesek vételi jog gyakorlása és az azzal létrehozott ingatlan adásvételi szerződés; tévedés jogcímén érvénytelen a 2009. június 10-én közjegyzői okiratba foglalt vételi jogot alapító szerződés 6.3. pontja; az I., II. alpereseknek az ingatlanok tulajdonjogának megszerzésére irányuló 2010. július 19-i vételi jogot gyakorló nyilatkozata a Ptk. 214. § (1) bekezdése, 213. § (1) bekezdése, 374. § (1) bekezdése, valamint 375. § (1), (4) bekezdése alapján hatálytalan és nem hozta létre az adásvételi szerződést; a vételár, mint lényeges tartalmi elem hiányában - tekintettel a Ptk. 218. § (1) bekezdésében, 205. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra - a vételi jogot gyakorló nyilatkozatokkal nem jött létre érvényesen az adásvételi szerződés. Kérte továbbá, hogy a bíróság kötelezze e megállapítások tűrésére a III. rendű alperest, és állapítsa meg, hogy a II. rendű alperes eladó, valamint az I., III. rendű alperes vevők által 2011. március 7-én kötött ingatlan adásvételi szerződés lehetetlen szolgáltatásra irányul, ezért a Ptk. 227. § (2) bekezdése alapján semmis. Keresetet terjesztett elő a Ptk. 237. § (1) bekezdése, az 1997. évi CXLI. (Inytv.) 62. § (1) bekezdés a) pontja alapján az előbbi keresetek jogkövetkezményeként az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot visszaállítására is, és kérte a földhivatal megkeresését az I-III. rendű alperesek tulajdonjogának törlése, a felperesi tulajdonjog visszajegyzése érdekében.

A kereset ténybeli alapjául előadta, hogy a felperes (korábbi elnevezése: T. Kft.), valamint az I., II. rendű alperesek által kötött és a módosításokkal együtt 2009. június 5-én egységes szerkezetbe foglalt hitelkeret szerződés alapján az I., II. rendű alperesek 42 millió euró hitelkeretet bocsátottak a felperes rendelkezésére. Az L. Kft. mint eladó, valamint az I. és II. rendű alperes mint vevők között a felperes által felvett hitel biztosítékaként 2009. június 5-én vételi jogot alapító szerződés jött létre a H. belterület ... helyrajzi számú ingatlanok 1/1 tulajdoni illetőségére, valamint az ... helyrajzi számú ingatlan 28/32 tulajdoni illetőségére. A szerződések hátterében az állt, hogy az I., II. rendű alperesek finanszírozásával a felperes megvásárolta a H, ... utca 1. szám alatti szállodakomplexum üzemeltetéséhez szükséges ingatlanokat és egyéb eszközöket tulajdonló L. Kft. 100 %-os üzletrészét, majd a céltársaság beolvadt a felperesi társaságba. Az I. rendű alperes, mint általános ügynök 2010. július 19-én azonnali hatállyal felmondta a hitelkeret szerződést és felszólította a felperest a tőke- és kamattartozás megfizetésére. Ugyanezen a napon az I., II. rendű alperes - az ingatlanok vételárát összesen nettó 33.177.000 euró összegben megállapítva - a vételi jogát is gyakorolta és a vételárba beszámította a felperes hiteltartozását. A tulajdonjog bejegyzése érdekében még aznap benyújtásra került a földhivatalhoz a vételi jogot gyakorló nyilatkozat, a földhivatal pedig annak alapján 2010. július 20-án bejegyezte az ingatlan-nyilvántartásba az I., II. rendű alperesek tulajdonjogát. A felperes az elszámolást 2010. július 26-án kapta meg, az ingatlanok értékbecslése azonban csak jóval később került a birtokába.

A felperes álláspontja szerint a vételi jogot gyakorló nyilatkozat hatálytalan, mert annak kézbesítése nem a hitelkeret szerződésben megállapított értesítési címre történt. Az opciós szerződés 6.3. pontjában opciós vételárként piaci árban állapodtak meg és meghatározták azt az eljárást, amely alapján a vételárat összegszerűsítik. A szerződés e rendelkezését megszegve az I. rendű alperes az értékbecslők kiválasztása során nem biztosította a felperes részére a választás lehetőségét, így nem került sor az opciós szerződés szerinti vételár meghatározására. Az alperes érdemi védekezésében foglaltakra figyelemmel a felperes előadta: a felek által aláírt 2009. június 5-én kelt magánokirat közjegyzői okiratba foglalásáról állapodtak meg és az alperes érdemi védekezésének előterjesztéséig abban a hiszemben volt, hogy a két okirat tartalma azonos. Sem a közjegyzői okirat aláírását megelőzően, sem az aláíráskor nem volt tudomása arról, hogy az opciós szerződés 6.3. pontja a magánokirathoz képest eltérő tartalommal került közokiratba foglalásra. Hangsúlyozta: nem volt szándéka ilyen tartalommal szerződni, törvényes képviselője nem értesült arról, hogy az alperesek szerződésmódosítást kezdeményeztek, mert a felperes részéről már a tárgyalásra felhatalmazottak által visszautasításra került az alperes ajánlata. A közjegyzői okirat aláírásakor törvényes képviselője tévedésben volt, ezért a felperes a közjegyzői okiratba foglalt opciós szerződés 6.3. pontját a Ptk. 210. § (1) bekezdése alapján, tévedés jogcímén megtámadta. Hivatkozott arra is, hogy az opciós jog gyakorlásának lehetősége csak a felmondás közlését követő napon nyílt meg és csak ezt követően lehetett volna kérni a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzését. Az opciós jog felmondással egyidőben történt gyakorlása és a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésének kezdeményezése a Ptk. 255. § (2) bekezdésében írt jogszabályi tilalomba ütközik. Az I., II. rendű alperesek nem válhattak az ingatlan jogszerű tulajdonosává, ezért a II. rendű alperes nem ruházhatta át a tulajdonjogot az I. és III. rendű alperesre, az erre kötött adásvételi szerződés lehetetlen szolgáltatásra irányul, így a Ptk. 227. § (2) bekezdése alapján semmis.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!