Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.21291/2014/6. számú precedensképes határozata megállapítás iránti per tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 123. §] Bírók: Baka András, Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Kovács Zsuzsanna

A határozat elvi tartalma:

Megállapítás iránti keresetnek nincs helye, ha az alperessel szemben marasztalás kérhető.

***********

Pfv.IV.21.291/2014/6.szám

A Kúria a dr. Huszár Zsuzsanna ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Bálint Tünde Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Bálint Tünde ügyvéd) által képviselt alperes ellen egyezség létrejöttének megállapítása iránt a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság előtt 15.P.II.22.322/2013. szám alatt megindított és a Fővárosi Törvényszék 43.Pf.631.789/2014/3. számú jogerős ítéletével befejezett perében az alperes által 9. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

ítéletet:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az alperesnek 100.000 (százezer) forint másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes néhai .. köteles részre jogosult gyermeke, az alperes pedig az örökhagyó részbeni végrendeleti örököse gyermeke. Az örökhagyó hagyatékából a találmánya után járó díjakat az alperes örökölte. A felperes a Fővárosi Bíróság előtt pert kezdeményezett a kötelesrész kiadása iránt. A Fővárosi Ítélőtábla 1.Pf.21.865/2010/7. számú - az elsőfokú ítéletet részben megváltoztató - ítéletével kötelezte a jelen per alperesét és az örökhagyó házastársát a felperest megillető kötelesrész kiadására. Ennek során a kötelesrész alapjául - egyebek mellett - a .. tájékoztatása szerint általa visszatartott találmányi díjként 25.886.040 forint összeget vett figyelembe.

2010. szeptember 14-én ebben az eljárásban megtartott tárgyaláson a peres felek jogi képviselői egyezően úgy nyilatkoztak, hogy a jelenleg nem ismert és a jövőben esedékessé váló találmányi díjak 1/4 tekintetében a felperes, míg 3/4-e tekintetében az alperes jogosult, és ezen arányosítás mellett igénylik a jövőben a ..-től a találmányi díjak kifizetését.

A Fővárosi Bíróság 26.P.22.012/2007/43. számú kiegészítő ítéletével elutasította a felperes keresetét, amely a nem ismert és jövőben esedékessé váló találmányi díjak 1/4 részére vonatkozott. A kiegészítő ítélet indokolása szerint a felperes követelése olyan még nem ismert és a jövőben esedékessé váló követelés, ami olyan vagyonrészre vonatkozik, ami a II. r. alperes vagyonában jelenleg nincsen. A II. r. alperesnek is csak várománya van arra az esetre, amikor a ..-nél realizálódik a díj. Az elsőfokú bíróság utalt arra, hogy a felek a tárgyalási jegyzőkönyvben egyező nyilatkozatot tettek a találmányi díjak megoszlásának aránya, illetve részükre való kifizetése tekintetében.

Az elsőfokú bíróság jelen perben meghozott ítéletével elutasította a felperes keresetét, amelyben annak megállapítását kérte: a tárgyaláson a felek között egyezség jött létre abban a kérdésben, hogy az örökhagyót megillető, 2010. szeptember 14. napján összegszerűségében még nem ismert, valamint a jövőben esedékessé váló találmányi díjak 1/4 része a felperest, a további része pedig az alperest illeti.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes kötelesrész iránti igénye elbírálást nyert, így kizárólag az vizsgálható, hogy a kötelesrész iránti igénytől függetlenül a peres felek között létrejött-e egyezség a találmányi díjak 1/4 része vonatkozásában. E körben kifejtette, hogy a felperes keresetében hivatkozott nyilatkozatot a peres felek képviselői azon peres eljárásban a kötelesrész alapja és összege, illetve annak kielégítése tekintetében tették meg. Nyilatkozataik nem célozták egy újabb kötelem létrehozását, és nem is eredményezték azt. A felperes nyilatkozata sem irányult újabb kötelem létrehozására, csupán kötelesrészi igények kielégítését kívánta azáltal biztosítani, hogy a találmányi díjak 1/4 részére tartott igényt. A felperes osztályos egyezség kötésére nem volt jogosult. Anyagi és eljárásjogi egyezség sem jött létre a felek között, mivel annak feltétele a Ptk. 240. § (3) bekezdése alapján már meglevő kötelmi jogviszony, ami a jelen perben nem állt fenn, utóbbi pedig a Pp. 148. § (1) és (3) bekezdése szerinti bírósági jóváhagyás hiányában. Nem álltak fenn a Pp. 123. §-ában foglalt feltételek sem, mivel az alperes az általa megfizetendő köteles részt teljesítette.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy a felek között azon megállapodás jött létre 2010. szeptember 14-én, miszerint az akkor még nem ismert és jövőben esedékessé váló találmányi díjak 1/4-e tekintetében a jogosultság ..t, míg 3/4-e tekintetében a jog ..t illet. Ezen arányosítás mellett igénylik a jövőben a ..-től az esedékes díjakat. A jogerős ítélet indokolásában a Pp. 123. §-a alapján kifejtette, hogy az alperes magának a jognak a meglétét vitatta, ez, és a kötelesrész tárgyában hozott határozatok a felperes jogvédelmét megalapozták. A másodfokú bíróság a nyilatkozat megítélése tekintetében egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy az egyezségnek sem anyagi jogi, sem eljárásjogi értelemben nem tekinthető. A 2010. szeptember 14-én tett nyilatkozatok nem kötelesrész tárgyában születtek, hanem a jövőbeni találmányi díjra, az abból fakadó részesedésre vonatkoztak, amely tárgyban a felek között korábban jogviszony nem volt. Így nem volt olyan kötelem sem, amelynek a Ptk. 240. § (3) bekezdése szerinti módosítására e jognyilatkozatokkal került sor. Helytálló volt az a megállapítás, hogy a Pp. 148. § (3) bekezdése szerinti jóváhagyás hiányában ítélet hatályú megállapodás sem született a találmányból fakadó díjkövetelés jövőbeni megosztása tárgyában. Egyetértett azzal is a másodfokú bíróság, hogy sem a 26.P.22.012/2007/34. számú ítélet, sem az ezt kiegészítő ítélet nem teremt ítélt dolgot a jövőbeni találmányi díjak megosztása tekintetében, mert bár .. örökhagyó hagyatékának részét maga a találmányból fakadó díjkövetelés joga képezte, nem maga a díj, a Fővárosi Bíróság nem magáról a jogról, hanem pusztán a már esedékessé vált díjak tekintetében a kötelesrész kiadásáról rendelkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!