1069/1994. (VII. 29.) Korm. határozat
a Kormány kabinetjeiről
1. a) A Kormány a társadalompolitika elvi jelentőségű kérdéseinek megvitatására, ezek kezelésével és kidolgozásával kapcsolatos javaslatok meghatározására, valamint a halaszthatatlan kormányzati döntést igénylő eseményekkel összefüggésben szükséges sürgős intézkedések előkészítésére és koordinálására Kormánykabinetet létesít. A Kormánykabinet feladatköre más - döntéselőkészítő vagy döntéshozó - szerv feladat- és hatáskörét nem érinti.
b) A Kormánykabinet
- vezetője:
a miniszterelnök
- tagjai:
a belügyminiszter,
a külügyminiszter,
a pénzügyminiszter
- állandó meghívott:
a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára és a miniszterelnök kabinetfőnöke.
c) A Kormánykabinet folyamatosan figyelemmel kíséri a Bős-Nagymaros Projekttel kapcsolatos hágai Nemzetközi Bíróság ítéletét követő magyar-szlovák tárgyalásokat, előkészíti a tárgyalások eredményességét, a megállapodás megkötését elősegítő döntéseket, koordinálja végrehajtását. A Bős-Nagymaros témával összefüggő napirendekhez az állandó meghívottak a b) pontban foglaltakon túl[1]
a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter,
a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter,
a Miniszterelnöki Hivatal e feladattal megbízott politikai államtitkára.
d) A Kormánykabinet működési feltételeiről, valamint titkársági és ügyviteli feladatainak ellátásáról a Miniszterelnöki Hivatal gondoskodik.[2]
1/A. a) A Kormány az Európai Unióhoz való csatlakozás stratégiai jelentőségű kérdéseinek megvitatására, a nemzeti stratégiák és intézményrendszer meghatározásával kapcsolatos javaslatok kidolgozására, az integrációval összefüggésben szükséges döntések előkészítésének irányítására és végrehajtásának koordinálására Európai Integrációs Kabinetet létesít. Az Európai Integrációs Kabinet feladatköre más szerv feladat- és hatáskörét nem érinti.[3]
b) Az Európai Integrációs Kabinet
- vezetője:
a miniszterelnök,
- tagjai:[4]
a belügyminiszter,
a földművelésügyi miniszter,
az igazságügyminiszter,
az ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter,
a külügyminiszter,
a pénzügyminiszter,
a miniszter a feladat- és hatáskörét érintő ügy vonatkozásában,[5]
- állandó meghívott:
az Integrációs Stratégiai Munkacsoport vezetője,
a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára.
c) Az Európai Integrációs Kabinet tevékenységét - az Európai Integrációs Tárcaközi Bizottság mellett - Integrációs Stratégiai Munkacsoport (a továbbiakban: Munkacsoport) segíti.
ca) A Munkacsoport feladata az európai integráció témakörében koordinált stratégiai kutatómunka szervezése és megvalósítása. A Munkacsoport a feladatait az Európai Integrációs Kabinet részére és megbízásából teljesíti. Működéséről az Európai Integrációs Kabinetnek rendszeresen beszámol.
cb) A Munkacsoport vezetőjét, helyetteseit és tagjait a miniszterelnök kéri fel és bízza meg.
cc) A Munkacsoport a munkatervét, ügyrendjét és a rendelkezésére álló pénzügyi források felhasználására vonatkozó részletes költségvetési tervét e határozatban foglaltak alapulvételével maga állapítja meg. Munkatervét és költségvetését az Európai Integrációs Kabinet hagyja jóvá.
d) Az Európai Integrációs Kabinet és a Munkacsoport működési feltételeiről, valamint titkársági és ügyviteli feladatainak ellátásáról a Miniszterelnöki Hivatal gondoskodik.
2. a) A Kormány a gazdaságot érintő koncepcionális kérdések véleményezésére, illetőleg gazdaságpolitikai döntéseinek előkészítésére Gazdasági Kabinetet létesít. A Gazdasági Kabinet megtárgyalja a Kormány számára készített gazdasági tárgyú, valamint költségvetési kötelezettségvállalást, illetőleg a folyó évi költségvetéstől eltérést eredményező előterjesztéseket.[6]
A Gazdasági Kabinet összehangolja az államháztartási reformmal összefüggő feladatok végrehajtását, továbbá állást foglal:[7]
- a gazdaság, illetőleg államháztartás reformjára vonatkozó koncepcionális kérdésekről, e területeken a további munkálatok menetéről és módjáról;
- a központi költségvetés általános tartalékának felhaszálásáról;
- a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott összeg erejéig a Kormány kezességvállalásáról;
- a nemzetközi pénzügyi intézmények finanszírozásával megvalósuló gazdasági programok előkészítéséről;
- a központi költségvetési szerv ingatlanra vonatkozó vagyonkezelői jogának átruházásából származó bevétel felhasználásáról.
A Gazdasági Kabinet üléséről a Kormányt a soron következő ülésén tájékoztatni kell, s a Kabinet állásfoglalását jóváhagyás céljából a Kormány elé kell terjeszteni. A Kormány hatáskörébe tartozó ügyekben az állásfoglalás alapján a Kormány határozatot hoz.
Ha a Gazdasági Kabinet véleményét, állásfoglalását igénylő előterjesztést a Kormány további előkészítésre, átdolgozásra vagy kiegészítésre visszaadta, azt a Gazdasági Kabinetnek ismételten meg kell tárgyalni.
b) A Gazdasági Kabinet
- vezetője:
a pénzügyminiszter
- titkára:
a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára
- tagjai:
a földművelésügyi miniszter,
az ipari és kereskedelmi miniszter,
a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter,
a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter,
a munkaügyi miniszter,
a népjóléti miniszter,
a privatizációért felelős miniszter.[8]
- állandó meghívott:[9]
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke,
a Központi Statisztikai Hivatal elnöke,
a Magyar Nemzeti Bank elnöke,
a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági ügyekben illetékes helyettes államtitkára,
c) A Gazdasági Kabinet működési feltételeiről, valamint titkársági és ügyviteli feladatainak ellátásáról a Pénzügyminisztérium gondoskodik.
d)[10]
3. a) A Kormány a nemzetbiztonsággal kapcsolatos feladatainak összehangolására, az állam- és közbiztonság védelmével összefüggő döntéseinek előkészítésére, valamint e tárgykörökben a kormányzati intézkedést igénylő aktuális kérdések megvitatására és megoldásuk elősegítésére Nemzetbiztonsági Kabinetet létesít.
b) A Nemzetbiztonsági Kabinet
- vezetője:
a belügyminiszter
- titkára:
a Belügyminisztérium politikai államtitkára
- tagjai:
a honvédelmi miniszter,
a külügyminiszter,
a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő miniszter
- állandó meghívott:
a miniszterelnök kabinetfőnökének helyettese.
c) A Nemzetbiztonsági Kabinet működési feltételeiről, valamint titkársági és ügyviteli feladatainak ellátásáról a Belügyminisztérium gondoskodik.
4. A Kormánykabinet, az Európai Integrációs Kabinet, a Gazdasági Kabinet, valamint a Nemzetbiztonsági Kabinet (a továbbiakban együtt: Kabinet) ülésén a Kabinet tagját a Kabinet ügyrendjében meghatározott vagy az általa felkért másik tag helyettesítheti. Ha a Kabinet vezetője az ülésen való részvételben akadályoztatva van, a Kabinet valamelyik tagját kéri fel helyettesítésre. A miniszterelnököt az Európai Integrációs Kabinet ülésén a belügyminiszter helyettesíti. Az állandó meghívottat indokolt esetben kinevezett helyettese helyettesítheti. Az Európai Integrációs Kabinet ülésén a Kabinet tagját kivételesen a politikai államtitkár is helyettesítheti.[11]
5. A Kabinet ülésén a vezetőn, a tagokon és az állandó meghívottakon kívül más személy csak a Kabinet vezetőjének engedélyével vehet részt. A Gazdasági Kabinet ülésén a miniszter távollétében a politikai államtitkár, illetőleg a közigazgatási államtitkár tanácskozási joggal részt vehet.[12]
6. A Kabinet ülésére meg kell hívni azt a minisztert, illetőleg azon országos hatáskörű államigazgatási szerv vezetőjét, akinek feladatkörét a tárgyalt napirend érinti. A Kabinet vezetője az ülésre meghívhatja azt, akinek jelenlétét a napirend tárgyalásánál indokoltnak tartja. A meghívottak az ülésen tanácskozási joggal vesznek részt.
7. A Kabinet a döntéselőkészítés keretében az előterjesztést átdolgozásra visszaadja, további egyeztetésre utalja, valamint meghatározza az előkészítéssel összefüggő egyéb feladatokat. Az előkészítéssel kapcsolatos állásfoglalása a tagjaira - ideértve a Kabinet vezetőjét is - kötelező.
8. A Kabinet az általa tárgyalt előterjesztések kapcsán állást foglal az ügyek érdemében, ennek keretében a Kormány részére véleményt nyilvánít, illetőleg döntési javaslatot tesz.
9. A Kabinet az állásfoglalásait szótöbbséggel hozza. Az állásfoglalást a vita után a Kabinet vezetője mondja ki.[13]
10. A Kabinet üléséről az állásfoglalás lényegét is tartalmazó emlékeztető készül. Az emlékeztetőbe - döntésre alkalmas módon - be kell építeni az esetleges ellenvéleményt és annak indokolását is.
11. A Kabinet vezetője a Kabinet állásfoglalásáról, valamint az ezzel kapcsolatos ellenvéleményről a Kormány ülésén beszámol.
12. A Kabinet az ügyrendjét az e határozatban foglaltak, valamint a Kormány ügyrendjének alapulvételével maga állapítja meg; a működésével összefüggő titkársági feladatokat titkára, a Kormánykabinet esetében a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára és az Európai Integrációs Kabinet esetében a Külügyminisztérium Integrációs Államtitkárságának vezetője látja el.[14]
13. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba.
Lábjegyzetek:
[1] Beiktatta az 1115/1997. (XI. 14.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1997.11.14.
[2] Jelölését módosította az 1115/1997. (XI. 14.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1997.11.14.
[3] Beiktatta az 1006/1996. (II. 7.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1996.02.07.
[4] Megállapította az 1005/1997. (I. 22.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1997.01.22.
[5] Beiktatta az 1045/1998. (IV. 3.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1998.04.03.
[6] Módosította az 1030/1995. (IV. 13.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1995.04.13.
[7] Beiktatta az 1018/1996. (III. 5.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1996.03.05.
[8] Módosította az 1103/1996. (X. 16.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1996.10.16.
[9] Módosította az 1015/1995. (III. 1.) Korm. határozat 4. pontja. Hatályos 1995.03.01.
[10] Hatályon kívül helyezte az 1018/1996. (III. 5.) Korm. határozat 3. pontja. Hatálytalan 1996.03.05.
[11] Módisította az 1045/1998. (IV. 3.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1998.04.03.
[12] Módosította az 1018/1996. (III. 5.) Korm. határozat 5. pontja. Hatályos 1996.03.05.
[13] Módosította az 1030/1995. (IV. 13.) Korm. határozat 3. pontja. Hatályos 1995.04.13.
[14] Módisította az 1045/1998. (IV. 3.) Korm. határozat 2. pontja. Hatályos 1998.04.03.