Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.8.246 Az Mt. 106. § (3) bekezdése nemcsak mérték, hanem ún. beosztási szabályt is tartalmaz.

A heti pihenőidő alkalmazása esetén a munkáltató köteles hetenként legalább 40 órát kitevő és 1 naptári napot magában foglaló megszakítás nélküli pihenőidőt biztosítani munkavállalója számára. A munkáltató ezen 40 órát kitevő pihenőidő biztosításával eleget tesz a heti pihenőidő kiadásával kapcsolatos kötelezettségének azzal, hogy a munkaidőkeret (elszámolási időszak) átlagában biztosítania kell e munkavállalói számára is a heti 48 óra pihenőidőt [A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 106. § (3) bekezdés].

A tényállás

[1] A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a felperesek mozdonyvezető munkakörben álltak munkaviszonyban az alperessel. A mozdonyvezető munkakör az ún. utazó szolgálatot ellátó munkakörcsaládhoz tartozott, ezen belül az alperes vezényelt vontatási utazói munkarendben foglalkoztatta a felpereseket, akik havi munkaidőkeretben végezték munkájukat.

A felperes keresete az alperes ellenkérelme

[2] A felperesek keresetükben elsődlegesen a 2014. decembertől a 2016. áprilisig terjedő időszakra rendkívüli munkavégzésre járó bérpótlék megfizetésére kérték kötelezni az alperest, másodlagosan annak megállapítását kérték, hogy az alperes jogellenesen foglalkoztatta őket, amikor nem jelölte ki és nem biztosította számukra a minimális 42 óra heti pihenőidőt. Érvelésük szerint a Kollektív Szerződés 47. § 4. pontja akként rendelkezett, hogy minden héten legalább egy naptári napot magában foglaló megszakítás nélküli 42 óra pihenőidőt kell biztosítani számukra a munkaidő beosztás során, és a munkaidőkeret átlagában legalább 48 óra heti pihenőidőben kell részesülniük. Állításuk szerint a munkáltató több alkalommal nem jelölte ki és nem osztotta be a minimális heti 42 óra pihenőidőt, és ezekben az esetekben pihenőnapjukon végeztek rendkívüli munkaidőben munkát, mely időszakra pótlék illette volna meg őket.

[3] Kereseti kérelmüket arra alapították, hogyha a jogellenes foglalkoztatás feltételeit a bíróság megállapítja, azonban a marasztalás feltételei nem állnak fenn, a pihenőidőhöz való joguk megóvása érdekében szükséges a megállapító rendelkezés meghozatala.

[4] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és a felperesek költségekben való marasztalását kérte. Arra hivatkozott, hogy a Kollektív Szerződés a törvényben foglalt szabályoktól eltérően rendelkezik a heti pihenőnap és a heti pihenőidő intézményéről, az Mt. rendelkezéseitől kedvezőbb előírást tartalmazva. Lehetősége volt arra, hogy a heti pihenőidő kiadását nem az adott naptári héten teljesítse, mivel munkaidőkeretben foglalkoztatta a felpereseket. Az általánostól eltérő munkarend és az egyenlőtlen munkaidőbeosztás lényege, hogy a munkaidő és pihenőidő nem azonos naptári napon és naptári héten kezdődik és fejeződik be.

[5] Másodlagosan arra hivatkozott, hogy amennyiben a bíróság megállapítja, hogy nem az Mt., illetve a Kollektív Szerződés rendelkezéseinek megfelelően került kiadásra a heti pihenőidő, tényleges munkavégzés hiányában abból okszerűen és logikusan nem következik a rendkívüli munkavégzés megállapítása. Kidolgozta, hogy a felperesek - általa vitatott igénye - helyessége esetén milyen mértékű további díjazásra váltak volna jogosulttá. A felperesek elsődleges kereseti kérelmüket ennek megfelelően módosították.

[6] A per során a IV. rendű felperes keresetétől elállt, ezért vonatkozásában a bíróság a per megszüntette.

Az első- és másodfokú bíróság határozata

[7] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg az I. rendű felperesnek 167 410 forintot, a II. rendű felperesnek 76 892 forintot, a III. rendű felperesnek 69 994 forintot, az V. rendű felperesnek 218 853 forintot, a VI. rendű felperesnek 115 205 forintot és késedelmi kamatát.

[8] Ítélete indokolásában kifejtette, hogy havi munkaidőkeret alkalmazása esetén egyenlőtlenül is be lehet osztani a munkaidőt, a munkáltatónak nem szükséges az "hét", illetve "nap" külön meghatározása. Megállapította, hogy a perrel érintett időszakban a munkaidőkeret átlagában az alperes biztosította a felperesek számára a pihenőidőt, és a felperesek csupán az alperes által elismert mértékű pihenőnapon végzett munkájukért váltak jogosulttá a juttatásra.

[9] Az alperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a felperesek keresetét elutasította és mellőzte az alperes marasztalását.

[10] Határozata indokolásában kifejtette, hogy mivel havi munkaidőkeret alkalmazása esetén a munkáltatónak a munkaidőkereten belül kell a munkavállaló munkaidő-beosztását elkészítenie, ezért a heti pihenőidőre vonatkozó törvényi szabályozástól eltérően a munkaidő, pihenőidő beosztását a munkáltatónak nem kell naptári hétre, illetve naptári napra elvégeznie. Az elsőfokú bíróság is ezt a jogi indokot fejtette ki jogi indokolásában, azonban tévesen vonta le azt a következtetést, hogy a felperesek pihenőidőben végeztek munkát, és ezért rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésért további díjazás illeti meg őket. Az alperes egy vélelmezett álláspont alapján modellezte, hogy milyen összeg illethetné meg a felpereseket, követelésük jogalapját azonban mindvégig vitatta. Megállapította, hogy a munkáltató a felperesek egyenlőtlen munkaidő-beosztásából következően a munkaidőkereten belül a naptári időszaktól eltérően vette figyelembe a felpereseknek járó pihenőidőt. Az adott esetben azt kellett megvizsgálni, hogy a Kollektív Szerződés által előírt heti pihenőidőt a munkaidőkeret átlagában kiadta-e a munkáltató. Mindez a perben nem volt vitatott, így alaptalannak találta a felperesek igényét. Megállapította, hogy a munkáltató a felperesek részére a heti 48 óra pihenőidőt a munkaidőkeret átlagában biztosította, így további díjazásra csak rendkívüli munkavégzés esetén tarthattak volna igényt.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[11] A jogerős ítélet ellen a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, melyben kérték, hogy azt a Kúria helyezze hatályon kívül és a kereseti kérelmüknek megfelelően marasztalja az alperest bérpótlék megfizetésére, illetve szükség esetén helyezze hatályon kívül, a másodfokú bíróságot utasítsa új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára. Érvelésük szerint a jogerős ítélet sérti a Pp. 206. § (1) bekezdését, 213. § (1) bekezdését és 221. § (1) bekezdését, továbbá a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 6. §-át, 87. §-át és 106. §-át.

[12] Álláspontjuk szerint az elsőfokú eljárásban bizonyítást nyert, hogy volt olyan időszak a naptári heteket figyelembe véve, mikor a felperesek a ki nem jelölt, illetve ki nem adott pihenőidőben munkát végeztek. A másodfokú bíróság ítéletének rendelkező része a teljes keresetet elutasította, határozata indokolásában azonban a felperesek másodlagos megállapítási keresete elutasításának nem adta indokát, sértve ezzel a Pp. 213. § (1) bekezdését.

[13] A törvényszék figyelmen kívül hagyta az alperes Kollektív Szerződésére, valamint az annak részét képező helyi függelék szabályaira vonatkozó bizonyítási indítványukat, illetve az Mt. 87. §-a hatályos szövegének a perben irányadó rendelkezéseit is, és erre ítéletében még utalást sem tett. Álláspontjuk szerint a munkaidőkeret átlagára vonatkozó "mérték szabály" a perbeli esetben is csak kisegítő norma a heti referencia-időszakhoz képest.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!