Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Törvényszék M.70252/2020/11. számú határozata végkielégítés tárgyában. Bíró: Kőrösi Gábor

Kapcsolódó határozatok:

*Szegedi Törvényszék M.70252/2020/11.*, Szegedi Ítélőtábla Mf.40034/2021/9., Kúria Mfv.10149/2021/10., 3200/2023. (V. 5.) AB határozat, Kúria Kpk.39044/2023/3., Kúria Mfv.10080/2023/6.

***********

SZEGEDI TÖRVÉNYSZÉK

6726 Szeged, Fő fasor 16-20.

Pf.: 408. Telefon: 06-62-795-010

3.M.70.252/2020/11.

A Szegedi Törvényszék a Dr. Hovánszki Arnold Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd Dr. Hovánszki Arnold (1012 Budapest, Várfok u. 7-9. A/1/1.) által képviselt Felperes1 felperesi cím. szám alatti lakos felperesnek - a Dr. Kókai Judit ügyvéd (2801 Tatabánya, Győri út 6/A. fsz.4.) által képviselt alperes. Cím2. szám alatti székhelyű alperes ellen - végkielégítés különbözet és egyéb iránt indított perében meghozta a következő

ítéletet

A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek

- 6.731.200.-(Hatmillió-hétszázharmincegyezer-kétszáz) Ft végkielégítés-különbözetet és ezen összeg után 2020.07.01. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező kamatát,

- 477.600.(Négyszázhetvenhétezer-hatszáz) Ft felmondási időre járó munkabérkülönbözetet és ezen összeg után 2020.07.01. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező kamatát,

- 915.528.-(Kilencszáztizenötezer-ötszázhuszonnyolc) Ft perköltséget.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a magyar államnak - különb felhívásra - 432.528.-(Négyszázharminckétezer-ötszázhuszonnyolc) Ft eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt van helye fellebbezésnek, amelyet írásban, 3 példányban, az elektronikusan kapcsolatot tartó fél által írásban elektronikus úton - a Szegedi Törvényszékhez intézve - lehet benyújtani a Szegedi Ítélőtáblához.

A jogi képviselő nélkül eljáró fél fellebbezését az elsőfokú bíróságon az erre a célra meghatározott ügyfélfogadási időben szóban is előadhatja, az általa előadott fellebbezésben a fellebbezés alapjául szolgáló jogszabálysértés feltüntetése során mellőzhető a jogszabályhelyre hivatkozás.

A jogi képviselővel eljáró fél által jogi képviselő nélkül, továbbá az elektronikus úton kapcsolatot tartó fél által nem elektronikus úton; vagy elektronikus úton, de nem az E-ügyintézési törvényben és a végrehajtási rendeleteiben meghatározott módon előterjesztett fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet elleni fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri; a bíróság azt indokoltnak tartja; vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező fél tárgyalás tartását a fellebbezésben kérheti.

Indokolás

Tényállás

[1] Az alperes a felperes 1995. január 12. napjától fennálló munkaviszonyát 2020. július 01. napján kezdődő 90 nap felmondási idővel 2020. szeptember 28. napjával felmondással megszüntette.

Ennek indokolása szerint a munkáltató átszervezés végrehajtásáról döntött, a felperes által betöltött pozíció megszüntetésre kerül.

[2] Az alperes a felperes részére felajánlott másik munkakört, amely a végzettségének, személyi kompetenciájának szempontjából alacsonyabb besorolású volt, ezért azt a felperes nem fogadta el.

[3] Alperes, mint az ZRT munkáltatói jogutódja a felperes vonatkozásában a kollektív szerződés KSZ és az kollektív szerződés1 (KSZ1) hatálya alá tartozik.

[4] A felperes távolléti díja 477.600.-Ft.

A felperese keresete, az alperes ellenkérelme

[5] A felperes keresetében kérte, hogy kötelezze a bíróság azt alperest 5.731.200.-Ft elmaradt végkielégítéskülönbözet, 1.000.000.-Ft úgynevezett kiegészítő végkielégítés, valamint 477.600.-Ft felmondási időre járó munkabérkülönbözet megfizetésére.

A felperes a felmondás jogszerűségét nem vitatta, azonban arra hivatkozott, hogy az alperes által az Mt. alapján részére megfizetett hat havi végkielégítésen felül a felperest további 12 havi végkielégítés illeti meg, a kollektív szerződés2 (a továbbiakban KSZ2) 7. fejezet 7.1 és 7.2 pontja alapján.

[6] Az kollektív szerződés1 (a továbbiakban KSZ1) alapján a felperes úgy ítéli, hogy ezen helyi kollektív szerződés 3. számú mellékletének III/3. pontja alapján a felperes jogosult úgynevezett alapjóléti keret kétszeresének megfelelő mértékű kiegészítő végkielégítésre.

[7] A KSZ2 7. fejezetének 5.1 pontja alapján a felperes - figyelemmel arra, hogy az 5.1 pont alapján minden olyan munkavállaló, aki legalább 20 éves munkaviszonnyal rendelkezik jogosult 120 napos felmondási időre és mivel a felperes pusztán 90 napos felmondási időre járó munkabérét kapta meg - jogosult további 30 nap felmondási időre járó munkabérkülönbözetre.

[8] Az alperes ellenkérelmében a felperes keresetének elutasítását és perköltségben való marasztalását kérte, érvelése szerint a perben nem a kollektív szerződés megkötése időpontjának, hanem annak van jelentősége, hogy az alperes mikor vált köztulajdonban álló munkáltatóvá. Hivatkozása szerint egy átmeneti rendelkezés kizárólag a hatálybalépés időpontjában az adott rendelkezés hatálya alá tartozó jogviszony tekintetében értelmezhető, a hatálybalépést követően, azaz a jövőben bekövetkező tényállásokra már nem rendelkezik az Mth. A hivatkozott rendelkezésekből és ehhez fűzött indokolásból nem olvasható ki olyan jogalkotói törekvés, mely a jövőben, tehát a hatálybalépést követően bekövetkező tényállások esetében is érvényesíteni kívánta volna az átmeneti rendelkezést, hiszen amennyiben a jogalkotó az Mth. 11. § (1) bekezdésének hatályát az Mt. hatálybalépést követően köztulajdonúvá váló munkáltatóra is ki kívánta volna terjeszteni, azaz az általános szabályhoz képest a jövőben bekövetkező tényállásokra is eltérést akart volna engedni, erre önálló szabályt kellett volna alkotnia és ezt az Mt.-ben kellett volna elhelyeznie. Az a körülmény, hogy a hatálybalépést követően az Mt. 204. § hatálya alá kerülő munkáltatóra nincs sajátos rendelkezés, arra utal, hogy ezt a tényállást a jogalkotó nem kívánta kivenni az általános szabály hatálya alól, amiről egyébként, ha ez lett volna a szándéka, magában a jogszabályban, az Mt.-ben kellett volna rendelkezni. A jogalkotói szándék az Mth. szabályainak megalkotásával kizárólag arra irányult, hogy a hatálybalépéskor köztulajdonban álló munkáltatónál korábbi felmondásra és végkielégítésre vonatkozó megállapodást hagyja érintetlenül. Ebből következően az alperes köztulajdonában álló munkáltatóvá válásának időpontjában a KSZ2 felperes által hivatkozott rendelkezései az Mt. 27. § (1) bekezdése alapján érvénytelenné váltak, a felperes jogviszonyának megszüntetésekor ezek nem alkalmazhatóak, így a felperes a kollektív szerződések érvénytelen rendelkezései alapján az alperessel szemben nem érvényesíthet igényt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!