Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Mfv.10420/2015/1. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 169. §] Bírók: Stark Marianna, Suba Ildikó, Tálné dr. Molnár Erika

Kapcsolódó határozatok:

Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.243/2013/60., Szekszárdi Törvényszék Mf.20002/2015/3., *Kúria Mfv.10420/2015/1.*, 3023/2017. (II. 17.) AB végzés

***********

Mfv.II.10.420/2015/3.szám

A Kúria a dr. Magyar Anikó ügyvéd által képviselt felperesnek ... alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 3.M.243/2013/60. szám alatt megindított és másodfokon a Szekszárdi Törvényszék 10.Mf.20.002/2015/3. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Szekszárdi Törvényszék 10.Mf.20.002/2015/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás szerint az alperes 2010. augusztus 3-tól 2011. május 2-ig állt munkaviszonyban a felperessel országos hatáskörű szervező-ügyvivő munkakörben. Munkakörének ellátásához a felperes személygépjárművet és telefont bocsátott az alperes rendelkezésére, a szükséges költségeket megelőlegezte, amellyel el kellett számolnia. Az alperes már a munkaviszony létesítését megelőzően is ellátott olyan feladatokat, amelyek később a munkakörébe tartoztak.

A felperes a keresetében 358.250,-forint kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest azzal az indokkal, hogy az elszámolási előlegként kifizetett összeggel nem számolt el, és ezzel a magatartásával kárt okozott.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, nem vitatta, hogy a megjelölt előleget felvette, ugyanakkor arra hivatkozott, hogy azzal teljes mértékben elszámolt.

A Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 3.M.243/2013/60. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította, a felperest perköltség, állam által előlegezett költség, valamint illeték megfizetésére kötelezte.

Az ítélet indokolása szerint a felperes által a kereseti kérelmének alátámasztására csatolt, általa készíttetett könyvszakértői vélemény nem alkalmas annak bizonyítására, hogy a kereseti kérelem megalapozott. A szakvélemény a felperes által előadottak alapján készült, az alperes által leadott elszámolások, számlák a Szekszárdi Járásbíróság előtt 2.B.234/2012. számon folyamatban lévő büntetőeljárásban keletkezett iratokhoz lettek csatolva. A szakvélemény a szakértő kompetenciájába nem tartozó megállapításokat tartalmaz, melyekre vonatkozóan a szakértő a meghallgatása során úgy nyilatkozott, hogy ezekben a kérdésekben elfogadta a felperes főtitkára által leírtakat. Mindezek alapján a felperes megbízásából készített szakvélemény nem alkalmas annak megállapítására, hogy az alperes az általa felvett előleggel elszámolt-e. A perben igazságügyi könyvszakértő kirendelése lett volna szükséges ahhoz, hogy a kereseti kérelem megalapozottságáról dönteni lehessen, felperes azonban ezt nem indítványozta, így nem bizonyította a kereseti kérelemben megjelölt mértékű károkozást.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Szekszárdi Törvényszék a 10.Mf.20.002/2015/3. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta azzal, hogy mellőzte a felperes illeték fizetésére kötelezését.

Az ítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást, és arra alapozva helytálló jogi álláspontot alakított ki.

A másodfokú bíróság elsődlegesen a felperesnek az első fokon eljárt tanács elnökének elfogultságát kifogásoló panaszát vizsgálta, és azt nem találta megalapozottnak. Utalt arra, hogy önmagában az a körülmény, hogy a tanácselnök rendelkezése alapján a felperes képviselője a tárgyalóteremben hol foglalt helyet, nem alapozza meg az elfogultságot, mint ahogyan az sem, hogy a felperesi bizonyítás körébe tartozó, folyamatban lévő büntetőeljárásban csatolt iratok beszerzésére felperest hívta fel a bíróság. Álláspontja szerint ez az eljárás „nem perrendszerű magatartás, azonban elfogultsági kifogást nem alapoz meg, különösen azért nem, mert az első fokon eljáró tanács elnöke utóbb megteremtette annak a lehetőségét, a büntetőbíróság írásbeli megkeresése útján, hogy az esetleges szakértői bizonyításhoz rendelkezésre álljanak a büntetőeljárás iratai”. Az elsőfokú bíróság elnökének igazgatási ügyben tett nyilatkozatának a megítélése pedig, kívül esik a perben bejelentett elfogultsági kifogás elbírálásán.

A jogerős ítélet indokolása az ügy érdemében utalt arra, hogy az elsőfokú bíróság a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 169. § (4) bekezdése alapján helyesen tájékoztatta a feleket a bizonyítási teherről és helytállóan hívta fel a felperest a szakértői bizonyítás szükségességére is, az a körülmény, hogy az alperes számára is biztosította a bizonyítási lehetőséget az ügy jellegéből adódik, ugyanis az alperes sem zárható el annak bizonyításától, hogy az elszámolás megtörtént a részéről. Az elsőfokú bíróság a felperest megfelelően tájékoztatta a bizonyítási teherről, így indokoltan vonta le az ítéletében az azzal összefüggő következtetést, hogy a felperes a bizonyítási kötelezettségét nem teljesítette. A felperes megbízásából készített szakvélemény csupán felperes előadásaként értékelhető, a kereseti kérelem alperes általi vitatása miatt a kereseti kérelem bizonyítottságát nem jelentheti. A felperes által megbízott szakértő kizárólag az általa rendelkezésre bocsátott adatokkal és feltételek szerint dolgozott. Az elszámolás pontos feltételeinek a tisztázatlansága is indokolttá tette azt, hogy az elsőfokú bíróság a szakértői bizonyítás szükségességére hívta fel a felperest. A perben a bíróság által elrendelt szakértői vizsgálat, mint bizonyítási eszköz tette volna lehetővé, hogy a bizonyítandó tényekre tekintettel történjen meg a vizsgálati szempontok és a tisztázandó kérdések meghatározása. Ezen túlmenően a felperes keresetében érvényesített tételek között az alperes munkaviszonyának létrejöttét megelőző időszakból származó tételek is szerepeltek.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében kérte az ítéletek hatályon kívül helyezését és „ a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalát”.

Előadása szerint amiatt, hogy az elsőfokú tanács elnöke ellen bejelentett elfogultsági kifogása nem lett szabályszerűen elbírálva, sérült az a joga, hogy az ügyét pártatlan bíróság tisztességes eljárásban bírálja el. Sérült a hatékony jogorvoslathoz való joga is azáltal, hogy a másodfokú bíróság „ mondvacsinált indokok” alapján állapította meg az első fokon eljárt bíró elfogultságát.

Az első fokon eljáró bíró saját negatív hozzáállását fejezte ki a felperessel szemben, amikor a képviselőjeként eljárt titkárt a hallgatóság soraiba ültette.

A másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta, hogy az elfogultsági kifogás tárgyában hozott 1.Mpk.50.037/2014/3. számú végzés ellen a Szekszárdi Törvényszék elnökéhez benyújtott és általa az elsőfokú bíróság elnökének továbbított panasz elbírálására nem került sor. Az elsőfokú bíróság elnöke a Pp. 16. § (1) bekezdésének kógens rendelkezését figyelmen kívül hagyta, amikor a kizárási indítványt nem terjesztette fel a Pécsi Ítélőtáblára más bíróság kijelölése végett, noha korábban maga nyilatkozott úgy, hogy kérte a kizárását a felperesi szakszervezettel kapcsolatos ügyekben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!