Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37477/2009/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 70/B. § (1) bek., (1) bek., 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 1. §, 4. §, 8. §, 11. §, 15. §, 16. §, 19. §, 21. §, 23. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fekete Ildikó, Patyi András

Kfv.IV.37.477/2009/6.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kiss Zoltán ügyvéd által képviselt Önkormányzat Polgármesteri Hivatala felperesnek az Egyenlő Bánásmód Hatóság /1539 Budapest, Pf. 672./ alperes ellen közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2009. március 12. napján kelt 8.K.34.408/2008/2. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 4. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 8.K.34.408/2008/2. számú ítéletét, továbbá az alperes 2008. szeptember 10. napján kelt EBH/819/4/2008. számú határozatát hatályon kívül helyezi.

Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 60.000 /hatvanezer/ forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

A feljegyzett kereseti és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Kulturális Ökológiai és Jogvédő Egyesület ügyvezetője - mint bejelentő - beadvánnyal fordult az alpereshez, mert - álláspontja szerint - a felperes megsértette az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény /a továbbiakban: Ebtv./ 4. § b/ pontját, valamint 21. § a/ pontjában foglalt egyenlő bánásmód követelményét.

Az alperesi hatóság a 2008. szeptember 10. napján kelt EBH/819/4/2008. számú határozatával megállapította, hogy a felperes megsértette az egyenlő bánásmód követelményét azzal, hogy a 2008. március 17. napján jogi előadói álláshelyek betöltésére közzétett pályázati felhívásában a lakhelyet - mint előnyben részesítési kritériumot - indokolatlanul az egyenlő bánásmód követelményével ellentétes módon szerepeltette; ezért határozatában megtiltotta az egyenlő bánásmód követelményébe ütköző magatartás jövőbeni tanúsítását.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését, az alperes új eljárásra kötelezését kérte.

Előadta, hogy a sérelmezett előnyben részesítési kritériumot valóban nyilvános - elektronikusan is hozzáférhetővé tett, három fő jogi előadói álláshely betöltésére meghirdetett - álláshirdetésben alkalmazta, azonban lényeges, hogy a hirdetésben mindössze előnyben részesítés szerepelt, amely nem alkalmazási feltétel; azaz a munkára felvételből nem zárja ki a nem lakos jelentkezőket, amint azt a gyakorlat is mutatta.

Álláspontja szerint abban az esetben lett volna elmarasztalható, ha a lakosok csoportja ezen előnyben részesítési ok alapján kedvezőtlenebb bánásmódban részesült volna; mivel ez nem történt meg, így - a felperes szerint - az alperes határozata tévesen hivatkozik az Ebtv. 8. § t/ pontjára.

Hangsúlyozta, hogy nem alkalmazott egyetlen munkavállalóval szemben sem hátrányos megkülönböztetést abban a tekintetben, hogy lakos-e, vagy nem; tehát az alperes határozata megalapozatlan, és nem felel meg az indoklásként hivatkozott jogszabályi rendelkezéseknek. Állította, egyértelműen téves az alperes azon hivatkozása, mely szerint az Alkotmány 70/B. § /1/ bekezdésében foglalt munkához való jog gyakorlásában befolyásolta volna az álláshirdetés szövege az esetleges jelentkezőket.

Emellett becsatolta a belügyi közlönyben és elektronikus oldalon is megjelent több olyan álláshirdetés másolatát, amelyben előnyben részesítik a kiíró székhelyén lakókat.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte és elutasította azt.

Ítéletének indokolásában az Ebtv. 1. §-ára, 4. § b/ pontjára, 8. § t/ pontjára, 11. § /1/ és /2/ bekezdésére, 15. § /5/ bekezdésére, 16. § /1/, /2/ és /3/ bekezdésére, 19. § /1/, /2/ bekezdésére, 21. §-ára és 23. §-ára hivatkozott.

Kifejtette, hogy az alperesi hatóság az Ebtv. 15. § /5/ bekezdése szerint hivatalból indított eljárást a felperessel szemben, miután az egyesületi bejelentést közérdekű bejelentésként kezelte. Álláspontja szerint a bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy helytállóan jutott-e az alperes arra a következtetésre, hogy a megjelent pályázati felhívás szövege sértette az egyenlő bánásmód követelményét.

Leszögezte az elsőfokú bíróság, hogy nem vitás, miszerint a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény, a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény rendelkezései, valamint az Alkotmánybíróság és az Európai Bíróság esetjoga is lehetővé teszi az előnyben részesítést; azonban az elsőfokú bíróságnak az alperessel egyező jogi álláspontja szerint csak az általános és a különös feltételek megléte esetén jogszerű az előnyben részesítés, korlátja éppen a megkülönböztetés tilalma.

Hivatkozott az elsőfokú bíróság az Ebtv. 23. §-ában foglaltakra és e körben kifejtette, hogy a perbeli esetben a felperes az előnyben részesítési kitétel kikötésének alapjául nem nevezett sem törvényt, sem kormányrendeletet, illetve kollektív szerződést; csupán arra hivatkozott, hogy az általa az ösztöndíj keretein belül támogatott volt ösztöndíjasok figyelmének felhívását is szolgálta az alperesi hatóság által kifogásolt pályázati felhívás, azonban a pályázati kiírás szövegéből egyértelműen megállapítható, hogy nem szerepelt benne az, hogy az ösztöndíjban korábban részesült volt támogatottaknak nyújtana előnyt a felperes; az álláshirdetés szövege kifejezetten csak a hódmezővásárhelyi lakhellyel rendelkező jelentkezőket részesítette előnyben.

Az elsőfokú bíróság sem tartotta kizártnak, hogy bizonyos meghatározott foglalkozások tekintetében speciális követelmények támaszthatók legyenek; a perbeli esetben azonban - álláspontja szerint - nem ilyen speciális feltétel, hanem az előnyben részesítés kritériuma képezte a hatóság vizsgálatának tárgyát, és bár a pályázati kiírás valóban nem eredményezett hátrányos megkülönböztetést, ez azonban nem jelenti azt, hogy a felhívás nem volt diszkriminatív.

Osztotta az elsőfokú bíróság az alperes azon érvelését, mely szerint a felperes azzal, hogy előnyben részesítési feltételként szerepeltette a lakhelyet, az azonos helyzetben lévő helyi és nem helyi lakosok között lakhelyükkel összefüggésben tett különbséget.

Hangsúlyozta az elsőfokú bíróság, hogy az a tény, hogy csupán egyetlen lakos nyújtotta be a pályázati kiírásra jelentkezését, nem jelenti azt, hogy a munkakörre esetlegesen jelentkezőket nem befolyásolta volna a pályázati kiírás előnyben részesítési feltétele.

Természetesen az előnyben részesítés önmagában nem jelent hátrányos megkülönböztetést, főként, ha annak az adott jogviszonnyal közvetlenül összefüggő jogszerű indoka van, azonban a felperes ilyen ésszerű és jogszerű indokot nem jelölt meg sem keresetlevelében, sem pedig a per során.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint az alperes a határozathozatalhoz szükséges mértékben eleget tett tényállás-tisztázási kötelezettségének, minden, az ügyben jogilag releváns tényt, körülményt feltárt, a bizonyítékokat a maguk összességében értékelte, és helytállóan jutott arra a következtetésre, hogy a felperes a jogi előadói álláshelyek betöltésére közzétett pályázati felhívásában megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, miután indokolatlanul szerepeltette a lakhelyet, mint előnyben részesítési kritériumot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!