Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

18/2009. (III. 20.) HM utasítás

a Magyar Honvédség Civil-katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ alacsony készenlétű civil-katonai együttműködési csoportjai és lélektani műveleti csoportjai személyi állományának biztosításáról, rendelkezésre állásáról és felkészítéséről

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 52. § (1) bekezdésének f) pontja alapján a Magyar Honvédség Civil-katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ (a továbbiakban: MH CKELMK) alacsony készenlétű civil-katonai együttműködési csoportjai (a továbbiakban: CIMIC-csoportok) és lélektani műveleti csoportjai (a továbbiakban: PSYOPS-csoportok) személyi állományának biztosításáról, rendelkezésre állásáról és felkészítéséről az alábbi utasítást adom ki:

Általános rendelkezések

1. §

Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztérium Honvéd Vezérkar főnöke közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetekre, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemre (a továbbiakban: ZMNE), valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire terjed ki.

Az alacsony készenlétű csoportok személyi állománya és szervezete

2. §

(1) Az alacsony készenlétű CIMIC/PSYOPS-csoportok állományába jelentkező hivatásos és szerződéses katonáknak az alábbi általános követelményeknek kell megfelelniük:

a) a tisztek esetében STANAG 6001 szerinti 3333, zászlósok és tiszthelyettesek esetén STANAG 6001 szerinti 2222, vagy azzal azonos szintű nyelvismeret megléte;

b) a külföldi szolgálat ellátására vonatkozó egészségügyi és fizikai normák teljesítése;

c) legalább "B" típusú nemzetbiztonsági szakvélemény.

(2) A csoport 100%-os hadrafoghatósága érdekében állománykategóriánként az állomány minimum 25%-ának, de legalább l fő tiszt és 1 fő zászlós/tiszthelyettes rendfokozatú tartalékszemélynek a felkészítése szükséges.

3. §

Az MH missziós kontingensei és a NATO felajánlott készenléti szolgálatok számára közvetlen szakmai támogatás képességének kialakítása és fenntartása érdekében az alacsony készenlétű CIMIC/PSYOPS-csoportok állományába jelentkező hivatásos és szerződéses katonákat fel kell készíteni:

a) szakterülete érvényben lévő, NATO- és nemzeti doktrínái, irányelvei és szabályzói, az alkalmazási elvek, módszerek alkalmazására,

b) a misszió/készenléti szolgálat feladata, célja; sajátosságaiból következő szakmai feladatok, a szakmai támogatás (modulelemek) megvalósítására,

c) a készenlét fokozását követően végrehajtandó feladatok elvégzésére,

d) a műveleti területen található lehetséges célcsoportok etnikai, vallási, politikai, kulturális viszonyaira,

e) a lehetséges szakmai feladat végrehajtásához szükséges anyagi, technikai eszközök, berendezések, felszerelések készségszintű rendeltetésszerű felhasználására és karbantartására.

4. §

(1) Az alacsony készenlétű CIMIC-csoportok állománya csoportonként 7 főből, valamint l fő tiszt és 1 fő zászlós/tiszthelyettes rendfokozatú tartalék személyből áll a következők szerint:

a) l fő csoportparancsnok (őrnagy);

b) l fő hadműveleti tiszt (csoportparancsnok-helyettes) (százados);

c) 2 fő hadműveleti beosztott (hadnagy/főhadnagy);

d) 2 fő hadműveleti beosztott (zászlós/tiszthelyettes), egyben rádiókezelő és gépjárművezető;

e) l fő nyilvántartó (tiszthelyettes), egyben rádiókezelő és gépjárművezető.

(2) Az alacsony készenlétű PSYOPS-csoportok állománya csoportonként 4 főből, valamint l fő tiszt, 1 fő zászlós/tiszthelyettes tartalékszemélyből áll, a következők szerint:

a) l fő csoportparancsnok (százados);

b) l fő hadműveleti tiszt (csoportparancsnok-helyettes) (főhadnagy);

c) 1 fő hadműveleti beosztott (zászlós);

d) 1 fő hadműveleti beosztott (tiszthelyettes-főtörzsőrmester), egyben rádiókezelő és gépjárművezető.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott csoportok technikai eszközei csoportonként megegyeznek az MH CKELMK magasabb készenlétű csoportok állománytáblája szerint rendszeresített technikai eszközökkel és felszereléssel.

5. §

(1) Az alacsony készenlétű CIMIC/PSYOPS-csoportok állománya az MH ÖHP parancsnokának, az MH ÖHP Civil-katonai Kapcsolatok Főnökség (a továbbiakban: MH ÖHP CKKF) főnöke útján felterjesztett jelentkezés alapján kerül létrehozásra és fenntartásra.

(2) Az alacsony készenlétű CIMIC- és PSYOPS-csoportok állományának kiválasztását a feladat végrehajtására kijelölt szervezet vezetője - együttműködve az MH CKELMK parancsnokával - a 2. §-ban meghatározott követelmények figyelembevételével végzi el.

(3) A feladat végrehajtására kijelölt szervezet vezetője gondoskodik a szervezeténél végbemenő személyi mozgások esetén az általa kiállítandó CIMIC- és PSYOPS-cso-port folyamatos feltöltöttségéről, az állomány legalább 70 százalékos szakmai kiképzettségéről, valamint az újonnan beosztásba kerültek számára fél éven belül biztosítja a szakmai kiképzésen való részvétel lehetőségét.

(4) A feladat végrehajtására kijelölt szervezet vezetője felelős a személyi állomány létszámának igény szerinti biztosításáért, a személyi állományban bekövetkezett változások jelentéséért, illetve tájékoztatás megküldéséért

(MH ÖHP CKKF főnöke útján) az MH ÖHP parancsnoka felé.

(5) Az MH ÖHP által meghatározott igény alapján a feladat végrehajtására kijelölt szervezet vezetője végrehajtja a személyi állomány átadását az MH CKELMK részére.

6. §

A logisztikai biztosítás terén a csoportok részére az érvényben lévő missziós, illetve készenléti feladatokkal kapcsolatos szabályzók az irányadóak.

7. §

Az alacsony készenlétű CIMIC- és PSYOPS-csoportok állományába kijelölt személyek számára az állományba tartozásért külön pénzügyi juttatás nem adható, de konkrét feladat-végrehajtás során (gyakorlat, készenléti szolgálatellátás, külföldi misszió, tartós külföldi vezénylés) a vonatkozó mindenkori hatályos pénzügyi előírásokat kell alkalmazni.

Az alacsony készenlétű csoportok alkalmazása

8. §

(1) Az alacsony készenlétű CIMIC- és PSYOPS-csoportok alkalmazására eseti alapon kerül sor.

(2) A csoportok elsősorban az MH missziói CIMIC/ PSYOPS szakmai támogatásának végrehajtására és a különböző készenléti szolgálatok CIMIC/PSYOPS szakmai megerősítésére vehetők igénybe.

(3) A csoportok egyes tagjainak feladat-végrehajtásra történő aktivizálása a békeidőszaki átcsoportosítási tervben meghatározottak szerint, az MH ÖHP által meghatározott igény alapján, vezényléssel történik. Alkalmazás esetén a csoportok tagjai - az előzetes elgondolás szerint -6 hónapot töltenek műveleti területen.

Felkészítés, kiképzés

9. §

(1) Az alacsony készenlétű CIMIC- és PSYOPS-csoportok szakfelkészítése szakmai alapfelkészítésből, szakmai haladó felkészítésből, külföldi tanfolyamrendszerű szakmai felkészítésből, hazai és külföldi gyakorlaton való részvételből, valamint az alkalmazási készenlétre történő célfelkészítésből áll.

(2) A szakmai felkészítés irányelveinek kiadásárért az MH ÖHP CKKF főnöke felelős.

(3) A szakmai alapfelkészítést, a szakmai haladó felkészítést, a szinten tartó foglalkozást az MH CKELMK parancsnoka vezeti. A felkészítésekre a csoportok teljes állománya - a tartalékkal együtt - összevonásra kerül.

(4) A szakmai alapfelkészítés időtartama 60 óra. Az állomány cserélődését figyelembe véve az MH CKELMK parancsnoka évente megvizsgálja a további szakmai alapfelkészítés szükségességét.

(5) Szakmai haladó felkészítés évente 30 óra időtartamban kerül végrehajtásra. A felkészítés célja a magasabb ké-szenlétű csoportok alkalmazási tapasztalatai, más nemzetközi szakmai tapasztalatok (továbbképzések, konferenciák, tanfolyamok, gyakorlatok), az új vagy átdolgozott szakmai dokumentumok feldolgozása. Évente az egyik felkészítést úgy kell megtervezni, hogy annak egy része alapvetően illeszkedjen valamely dandár vagy a ZMNE gyakorlatához, amely során a CIMIC/PSYOPS-csoportok szakmai támogató funkciót gyakorolnak.

(6) A külföldi tanfolyamrendszerű szakmai ismeretet kiegészítő felkészítés, valamint hazai és külföldi gyakorlaton való részvétel az MH ÖHP CKKF tervei alapján kerül végrehajtásra.

(7) Az MH ÖHP CKKF főnöke által meghatározott kiképzési követelmények alapján az MH CKELMK parancsnoka szakfelkészítési programot készít, amelyet az MH ÖHP CKKF részére terjeszt fel jóváhagyásra. A felkészítések időpontját a kijelölt szervezetek vezetőivel együttműködve, javaslataikat figyelembe véve tervezik.

A jóváhagyott programot az MH CKELMK parancsnoka legalább 3 hónappal a felkészítés megkezdése előtt tájékoztatásra megküldi a kijelölt szervezetek részére.

(8) A kijelölt szervezetek vezetői biztosítják az alacsony készenlétű CIMIC- és PSYOPS-csoportokba kijelölt személyek terv szerinti felkészítésen való részvételét.

(9) Az alkalmazási készenlétre történő célfelkészítésre (maximum 5 nap időtartamban) az MH CKELMK parancsnoka külön tervet készít. A célfelkészítés fő célja az általános CIMIC és PSYOPS szakmai ismeretek felfrissítése és bővítése, célirányos hadszíntéri CIMIC- és PSYOPS-felkészülés, a csoport túlélését biztosító általános katonai felkészítés és az alkalmazásra kerülő állomány összekovácsolása, felmérése.

(10) A nyelvi követelmények teljesítése érdekében a kijelölt katonai szervezetek vezetői kiemelt feladatként kezelik a csoportban részt vevők nyelvi képzését.

Az alacsony készenlétű csoportok irányítása és vezetése

10. §

(1) A alacsony készenlétű csoportok szakmai irányítását az MH ÖHP CKKF főnöke gyakorolja. Az MH ÖHP

CKKF főnöke - a szakmai kérdések tisztázása érdekében - közvetlen munkakapcsolatot tarthat fenn a kijelölt szervezetek vezetőivel.

(2) Az MH CKELMK parancsnoka a CIMIC- és PSYOPS-csoportok személyi állományának kiválasztásával, felkészítésével, rendelkezésre állásával kapcsolatos kérdésekben közvetlen munkakapcsolatot tarthat fenn a kijelölt szervezetek vezetőivel.

Záró rendelkezések

11. §

Ez az utasítás a közzététele napján lép hatályba, egyidejűleg a Magyar Honvédség Civil-katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ kettős rendeltetésű, alacsony készenlétű civil-katonai együttműködési csoportjai személyi állományának biztosításáról, rendelkezésre állásáról és felkészítéséről szóló 111/2007. (HK 19.) HM HVKF intézkedés hatályát veszti.

Dr. Szekeres Imre s. k.,

honvédelmi miniszter

Tartalomjegyzék