Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10605/2010/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 54. §] Bírók: Földényi Gyuláné, Stark Marianna, Tálné dr. Molnár Erika

Kapcsolódó határozatok:

Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.584/2009/13., *Kúria Mfv.10605/2010/4.*

***********

Mfv.II.10.605/2010/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Martinecz Gergely ügyvéd által képviselt felperesnek a ... jogtanácsos által képviselt alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt az Egri Munkaügyi Bíróságnál megindított és a 6.M.584/2009/13. számú ítélettel befejezett perében az említett számú jogerős határozat ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Legfelsőbb Bíróság az Egri Munkaügyi Bíróság 6.M.584/2009/13. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek

- tizenöt nap alatt - 30.000 (Harmincezer) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költséget, valamint az államnak - felhívásra - 52.500 (Ötvenkettőezer-ötszáz) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

Az Egri Munkaügyi Bíróság a felperes keresetének helyt adó, 6.M.584/2009/13. számú jogerős ítéletével az alperes ... számú 500.000,- forint munkavédelmi bírság megfizetésére vonatkozó másodfokú határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte.

A megállapított tényállás szerint az egyéni vállalkozó felperes s.-i telephelyén raktáros-udvaros munkakörben 2003. április 1-jétől alkalmazta a targoncavezetői képesítéssel is rendelkező F. B. munkavállalót. A telep vezetője B. F., helyettese Cs. I. volt. A felperes e.-i székhelyéről telefonon tartotta a kapcsolatot a telephelyen dolgozó munkavállalókkal.

F. B. 2008. június 12-ére a felperestől azt a feladatot kapta, hogy a magtisztító berendezés csigájának védőburkolatát szerelje le, amelyhez mindenekelőtt az azt rögzítő csavarokat kellett eltávolítani. Az erőgépet körülbelül 1,50 méter magasságban körbefutó karbantartó padló vette körül, amelyről azonban a magasabban levő csavarok nem voltak elérhetők. A munkavállaló a feladatot ezért a helyszínen található targonca villájára elhelyezett, magasba emelt raklapon állva végezte. A munka során a targonca megbillent, F. B. ennek következtében a raklapról leesett, és súlyos koponyasérülést szenvedett.

Az alperes a munkavállaló 2008. június 12-én bekövetkezett balesetét munkabalesetnek minősítette, és a ... szám alatt hozott elsőfokú határozatával a munkavédelmi ellenőrzés alapján a felperest 500.000 forint munkavédelmi bírsággal sújtotta. A határozat indoklása szerint a felperes a munkáltatót terhelő ellenőrzési kötelezettségének elmulasztásával a munkavállalók egészségét, testi épségét súlyosan veszélyeztette, amely súlyos balesethez vezetett. A vizsgálat feltárta azt is, hogy a munkavállalók magasban végzett feladataikat már többször végezték a targonca emelővillájával megemelt raklapon állva. A munkáltató nem győződött meg arról, hogy a munkakörülmények megfelelnek-e az egészséges és biztonságos munkavégzési követelményeknek, és a munkavállalók megtartják-e a biztonsági előírásokat.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az ... számú határozatával az elsőfokon hozott határozatot helybenhagyta.

A felperes a jogerős közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt benyújtott keresetében a közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését kérte.

Sérelmezte, hogy az alperes kizárólag a sérült munkavállaló tanúvallomása alapján, egyoldalúan állapította meg a tényállást, az azzal ellentétes tanúvallomásokat indoklás nélkül hagyta figyelmen kívül, és a baleset bekövetkezésének körülményei tekintetében nem tisztázta az ellentmondásokat.

Hivatkozása szerint a munkavállalót megfelelő utasításokkal látta el, a feladat elvégzése annak egyszerűségéből adódóan veszélyt nem jelentett, speciális eszköz használatát nem igényelte, ezért a munkafolyamat fokozott ellenőrzése sem volt indokolt. F. B. megszegte a munkáltató által kiadott utasítást, miszerint a karbantartó állványról elérhető csavarokat szerelje ki, a művelethez a targonca használatára pedig nem volt szükség. A munkavállaló azonban a korábbi kifejezett tiltása ellenére - önkényesen - az emelővillára helyezett raklapról kívánta a munkáját befejezni.

A munkaügyi bíróság bizonyítást folytatott le a tényállás tisztázása érdekében, ismételten meghallgatta a közigazgatási eljárásban is meghallgatott tanúkat, a felperest, továbbá B. F., és Cs. I. munkavállalókat is. A munkaügyi bíróság a sérült részben ellentmondó vallonmásai alapján arra a következtetésre jutott, hogy a tanú szavahihetősége kétséges, ezért vallomását a bizonyítékok köréből kirekesztette.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 2. § (2) bekezdése, az Mvt. 54. § (7) bekezdés b) pontjának összevetéséből arra következtetett, hogy a munkáltató számára életszerűtlen és kivitelezhetetlen lenne a munkavállalói folyamatos, közvetlen, személyesen, vagy megbízottja által történő ellenőrzése, ilyen törvényi előírásra az alperes sem hivatkozott. A sérültnek adott egyszerű munkafeladat közvetlen ellenőrzése szükségtelen volt, különösen az adott telephelyen, ahol a munkavállalók létszáma csekély volt, és a munkavállalók jellemzően telephelyen kívüli mezőgazdasági munkát végeztek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!