Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Gfv.30249/2014/8. számú precedensképes határozata választottbírósági ítélet érvénytelenítése tárgyában. [1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 55. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) XXIV. cikk (1) bek.] Bírók: Csőke Andrea, Lakatosné Dr. Gerzson Nóra, Török Judit

A határozat elvi tartalma:

Nem minősül fogyasztói szerződésnek az üzletrész adásvételi szerződés. 1994. LXXI. Tv. 55. § (1) c), 1994. LXXI. Tv. 55. § (2) b), 1959. IV. Tv. 685. § d), 1959. IV. Tv. 685. § e)

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.42808/2013/1., Fővárosi Törvényszék G.42808/2013/24., *Kúria Gfv.30249/2014/8.*, 3108/2016. (VI. 3.) AB végzés

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Gfv.VII.30.249/2014/8. szám

A Kúria mint felülvizsgálati bíróság a dr. Litresits András ügyvéd által képviselt I. rendű és II. rendű felpereseknek a dr. Szőnyi Marcell ügyvéd által képviselt alperes ellen választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránt a Fővárosi Törvényszék 9.G.42.808/2013/24. számú jogerős ítélete ellen a felperesek által 26. sorszámon előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felpereseket egyetemlegesen, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek 635.000 (hatszázharmincötezer) Ft felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi továbbá a felpereseket egyetemlegesen, hogy az illetékfeljegyzési joguk folytán le nem rótt 3.500.000 (hárommillió-ötszázezer) Ft felülvizsgálati eljárási illetéket az államnak felhívásra fizessék meg.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperesek tulajdonában állt a P. Kft, melynek üzletrészeire 2008. április 4-én - hosszas előzetes egyeztetést követően - adásvételi szerződést kötöttek, s ennek alapján az alperes lett a társaság 100 %-os tulajdonosa. Az adásvételi szerződés 14.2. pontjában a felek megállapodtak, hogy a szerződéssel kapcsolatban felmerült vitás kérdésben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett állandó Választottbíróság jár el.

Az adásvételi szerződés 3.1. pontja szerint a vételár két elemből épült fel:

a) Előzetes ellenérték (1.521.000.000 Ft), melyet 2008 áprilisában az alperes teljes egészében megfizetett a felperesek részére.

b) Halasztott ellenérték, mely 3 részből állt. Az első halasztott ellenérték egy előre rögzített és feltételesen megfizetett összeg volt - 255.000.000 Ft -, míg a halasztott ellenérték 2-t és halasztott ellenérték 3-at a társaság üzleti eredményei alapján kellett kiszámítani az adásvételt követő 2. és 3. évben. A halasztott ellenérték a társaságnak az átruházást követő időszak üzleti teljesítményén alapuló, ún. earn-out mechanizmust hozott létre, a halasztott ellenérték 2., 3. korrekciós vételár fizetésként szolgált a felperes eladók részére. Miután az alkalmazandó adójogszabályok alapján az alperesek kötelesek voltak a halasztott ellenérték 2., 3-ból várható bevételeik után már 2009 májusában árfolyamnyereség-adót fizetni, ehhez nyújtott forrást a vevő a 255.000.000 Ft megfizetésével azzal a feltétellel, hogy ha a halasztott ellenérték 2., 3. megfizetésére nem kerül sor, akkor az ezek adóvonzataként kifizetett összeget vissza kell fizetniük az eladóknak. Az alperes a 255.000.000 Ft-ot 2009. május 15-én megfizette a felpereseknek.

Az adásvételi szerződéssel egyidejűleg megkötött munkaszerződés szerint a II. r. felperes 3 éves határozott időtartamra - két másik személlyel együtt - ügyvezetője lett a társaságnak, munkaviszonya 2011. április 4-én szűnt meg.

A társaság tevékenysége a 2009-2010-es évben veszteséges volt, ezért a halasztott ellenérték 2., 3. összege 0 volt. 2011. február 11-én az alperes levélben közölte a felperesekkel, hogy a halasztott ellenérték 2., 3. alapján nem volt köteles utólagos fizetést teljesíteni a felpereseknek, ezért az adásvételi szerződés 7.1. (bb) pontjának megfelelően a felperesek kötelesek lesznek 255.000.000 Ft-ot az alperes részére 2011. augusztus 31-ig visszafizetni.

A felperesek 2011. szeptember 19-én írásban megerősítették, hogy a halasztott ellenérték 2., 3. összege 0 volt, álláspontjuk szerint azonban ez az alperes felróható, gondatlan üzletvitelének az eredménye. Az alperes szándékos, felróható magatartásával meghiúsította az adásvételi szerződés 3.10-3.11 pontjaiban foglaltak teljesülését.

Az alperes (választottbírósági felperes) keresetében kérte a Választottbíróságtól, hogy egyetemlegesen kötelezze a felpereseket (választottbírósági alpereseket) 255.000.000 Ft és annak 2011. szeptember 1-től a kifizetés napjáig esedékes kamatai és az eljárási költség megfizetésére.

Keresetét a szerződés 7.1. (bb) alpontjában foglaltakra alapította.

A választottbírósági alperesek kérték a kereset elutasítását és a választottbírósági felperes marasztalását az eljárás költségeiben.

Kifejtették, hogy az adásvételi tárgyalások során a választottbírósági felperes ígéretet tett az üzleti eredmény növelésére, melyet - többek között - úgy kívánt elérni, hogy a társaság valamennyi beszállítójával újratárgyalja az árkondíciókat azok javítása érdekében, azonban az ígéretek nem teljesültek. Az újratárgyalt árkedvezmények következtében a társaság lényegesen előnytelenebb pozícióba került, mint korábban volt, a beszállítói kedvezményeket elvesztette, és két kulcsfontosságú munkatárs munkaviszonya is megszűnt a választottbírósági felperes utasítására. A választottbírósági felperes negatív hatású üzleti döntései hiúsították meg tehát a halasztott ellenérték 2., 3. kifizetését. A választottbírósági felperes a feltétel meghiúsulását maga idézte elő, ezért erre jogot nem alapíthat.

Kérték, a Választottbíróság kötelezze a választottbírósági felperest, hogy a közte és a II. r. választottbírósági alperes közötti levelezést csatolja be, valamint tanúbizonyítási indítványt terjesztettek elő a választottbírósági felperes által folytatott tárgyalások, a kedvezőtlen megállapodások és ezeknek a társaság eredményességére gyakorolt hatása megállapítása érdekében (a tanúvallomások egy részét közjegyzői okiratba csatoltan is benyújtották).

Viszontkeresetet is előterjesztettek 290.000.000 Ft értékben arra hivatkozva, hogy a választottbírósági felperes megszegte a társaság üzletmenetének bővítésére tett azon vállalásait, amellyel az alpereseket a társaság eladására rávette, és amelyre a választottbírósági alperesek az eladás során hagyatkoztak. A választottbírósági felperes kötelezettségszegése miatt maradt el a halasztott ellenérték 2, 3 fizetése, mely 290.000.000 Ft-ot tesz ki.

Másodlagosan kérték annak a megállapítását, hogy az adásvételi szerződés 7.1. (bb) alpontja érvénytelen a választottbírósági alperesek felperes általi megtévesztése miatt (Ptk. 235. §). A választottbírósági alperesek ugyanis mint jelentős feltételre és tényre hagyatkoztak a választottbírósági felperes bővítéssel kapcsolatos kötelezettségvállalásaira.

A választottbírósági felperes kérte a választottbírósági alperesek elsődleges és másodlagos viszontkeresetének elutasítását, állítva, hogy azoknak sem jogi, sem ténybeli alapja nincs. A szerződés tartalmazza a felek üzletrész adásvételre vonatkozó teljes megállapodását, melyet maga a szerződés is rögzít 19.2. pontjában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!