Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10283/2014/1. számú precedensképes határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 89. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

A határozat elvi tartalma:

Rendeltetésellenes a jogviszony megszüntetés, ha a táppénzes állomány lejártát követően munkára jelentkező felperesnek a munka felvételét nem engedélyezték, a portán több órán keresztül várakoztatták, vele a kapcsolatfelvételtől elzárkóztak és a vezérigazgató-helyettes állítása szerint is sérelmezték, hogy 2 hónapot táppénzes betegállományban töltötte.

***********

Mfv.I.10.283/2014/11.

A Kúria a dr. Peszlen Zoltán ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Rácz Réka ügyvéd által képviselt alperes ellen munkaviszony megszüntetés jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 18.M.4877/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 59.Mf.636.194/2013/5. számú közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2015. március 4. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 59.Mf.636.194/2013/5. számú közbenső ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek - tizenöt napon belül - 10.000 (tízezer) forint és 2.700 (kettőezer-hétszáz) forint áfa felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárás illetéke az államot terheli.

I n d o k o l á s

A felperes a keresetében a munkáltatói rendes felmondás jogellenességének megállapítását, és az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását kérte eredeti munkakörébe történő visszahelyezésének mellőzésével. Hivatkozása szerint a felmondás indoka nem valós, továbbá az alperes rendeltetésellenes joggyakorlást tanúsított.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 18.M.4877/2010/32. számú ítéletével a keresetet elutasította, és a felperest perköltség és illeték viselésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes pszichológus, pszichológia szakos tanár, pedagógia, munka- és szervezetpszichológia szakos képzettséggel, valamint munkapszichológia szakterületen szakértői engedéllyel rendelkezett. Az alperesnél történt foglalkoztatását megelőzően olyan munkáltatóknál dolgozott, ahol feladatát képezte a munkakör értékelési és javadalmazási rendszer, továbbá a javadalmazási szabályzat kialakítása.

A felperes 2009. március 23-án létesített határozott időre szóló jogviszonyt az alperesnél emberi erőforrás gazdálkodási és fejlesztési munkatárs munkakör ellátására. A 2010. január 4-én kelt munkaköri leírásban foglaltak szerint az E.E.E.G.F. szervezeti egységben látott el ún. HR generalista feladatokat. Felelősségi körébe tartozott az alperesnél működő főbb rendszerek - egyebek között teljesítményértékelés, munkaköri kézikönyv - kialakítása és működtetése, a szabályzatok elkészítése, és végrehajtásának figyelemmel kísérése.

2010. július 2-án az alperest ellenőrzés alá vonták, és arról tájékoztatták a munkavállalókat, hogy a társaság igazgatóját és felügyelőbizottságát visszahívták, új vezérigazgatóvá O.F.-t nevezték ki. Ugyanezen a napon az alperes más munkavállalók mellett a felperes jogviszonyát is közös megegyezéssel kívánta megszüntetni, ezt azonban a felperes nem fogadta el. A korábban kiírt, 2010. július 5-étől kezdődő szabadságát vette igénybe, időközben azonban keresőképtelen állományba került, és 2010. szeptember 13-án vált ismét munkaképessé.

Az alperesnél átszervezést követően 2010. július 30-án új szervezeti és működési szabályzat (SzMSz) lépett hatályba. A korábbi E.E.G.F.O. feladatait a gazdasági igazgatóságba integrált B.M.SZ.O. vette át, melynek hatáskörei bővültek a korábban kiszervezett bérszámfejtési feladatokkal.

A felperes keresőképtelensége megszűnését követő első munkanapján a munkahelyén megjelent, azonban a portán több órán keresztül várakoztatták, majd ZS.P. vezető jogtanácsos átadta részére a munkavégzési kötelezettsége alóli felmentésről szóló okiratot. B.I. vezérigazgató-helyettes közölte, hogy az osztály komolyabb bér- és személyügyi feladatokat is el fog látni, a felperesnek pedig ehhez nincs végzettsége, a feladatait N.P. is el tudja végezni. A felperessel történő személyes konzultációtól elzárkózott.

A 2010. szeptember 17-én kiadott eseti vezérigazgatói utasítás arról rendelkezett, hogy a B.M.SZ. Osztályon a jövőben kizárólag felsőfokú bér- és társadalombiztosítási ügyintézői végzettséggel, vagy bérszámfejtési/javadalmazási területen szerzett, legalább egy éves tapasztalattal rendelkező munkavállaló foglalkoztatható. Ezért az alperes a felperes munkaviszonyát a 2010. szeptember 17-én kelt rendes felmondással szüntette meg működési körrel összefüggő okra hivatkozással. Rögzítette, hogy a B.M.SZ. Osztály feladatköre az SzMSz 2010. július 30-ai módosítása folytán jelentős mértékben megváltozott. Kiemelt hangsúly helyeződik a bér- és társadalombiztosítási adminisztrációs feladatokra, az ehhez a munkáltató által előírt végzettséggel, tapasztalattal pedig a felperes nem rendelkezik.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az alperes az SzMSz-szel B.I. tanúvallomásával bizonyította, hogy szerkezeti átalakítás történt, a korábban a felperest foglalkoztató osztály feladatait a gazdasági igazgatóságba integrált B.M.SZ. Osztály vette át, melynek tevékenységi köre a bér- és társadalombiztosítási számítási feladatokkal bővült. Tény, hogy korábban egy külső cég végezte ezeket a munkákat, melyeket fokozatosan átvett az új osztály, 2011-től pedig már saját maga látta el. Mindezzel igazolta, hogy a megváltozott feladatok alapján új elemként előtérbe került a bér- és társadalombiztosítási számfejtési feladatok ellátásához szükséges szakismeret. A felperes maga sem állította, hogy bér- és társadalombiztosítási ügyintézői végzettséggel rendelkezne.

A felperes a felmondás indokolásának szövegéből kiragadva, a bérszámfejtési résztől elkülönítve értékelte a javadalmazási területen szerzett tapasztalatait, és erre alapítva kívánta a felmondás valóságát támadni. A vezérigazgatói utasítás konkrétan bérszámfejtési, javadalmazási területen szerzett tapasztalatokat ír elő, valamint a rendes felmondás indoka is az ilyen irányú gyakorlat hiányát tartalmazza. Mindezt a felmondás teljes szövegének együttes értelmezésével lehetett megállapítani, és rögzíthető volt, hogy az alperes az új feladatok ellátásához nélkülözhetetlen szakirányú ismeretek hiányát értette és fejezte ki a bérszámfejtési, javadalmazási terület használata során. Ezt támasztotta alá B.I. tanúként tett nyilatkozata is.

A tanú ugyancsak elmondta, hogy az alperesnél a HR tevékenység a korábbi értelemben véve már nincs, ezért feleslegessé vált a felperes munkaköre, ami a munkaköri leírásban foglalt feladatokban, "interjúztatásban", képzések szervezésében, pályáztatásban, személyiségfejlesztő tréningek tartásában merült ki. Sz.K.I.A. tanúvallomása szerint sem tekinthető a felperes korábbi munkatapasztalata az utasításban foglaltak szerint megfelelőnek, hiszen a tanú is a toborzást, teljesítményértékelést és a prémium számítási feladatokat hangsúlyozta, amely eltér a bérszámfejtési és társadalombiztosítási ügyintézéshez szükséges tapasztalatoktól.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!