Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.8.204 I. A büntethetőség elévülését az ismeretlen tettes személyének felkutatása érdekében foganatosított büntetőeljárási cselekmény is félbeszakítja [Btk. 32. § b) pont, 33. § (1) bek. b) pont, 35. § (1) bek.].

II. A fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett elsőfokú ügydöntő határozat ún. rövidített indokolásában a történeti tényállás leírásának mellőzésére csak felmentő ítélet esetében kerülhet sor. - A történeti tényállás megállapításának mellőzése az eljárást megszüntető végzésben az indokolási kötelezettség - feltétlen hatályon kívül helyezéshez vezető - megsértése [Be. 259. § (1) bek., 373. § (1) bek. III/a) pont, 428. § (2) bek.].

Az M.-i Városi Bíróság a J. Zs. I. r., M. J. II. r., T. Z. III. r. és B. I. L. IV. r. terheltek ellen közokirat-hamisítás bűntette miatt indult büntetőeljárást végzésével megszüntette.

A végzés ellen fellebbezést nem jelentettek be, az a kihirdetés napján jogerőre emelkedett. Ezért a bíróság - a Be. 259. § (1) bekezdését alkalmazva - rövidített formában indokolta a határozatát, s az indokolásban a történeti tényállás rögzítését is mellőzte.

Az indokolásban az alkalmazott jogszabályok között a Be. 267. § (1) bekezdés c) pontját, valamint a Btk. 32. § b) pontját, és a Btk. 33. § (1) bekezdés b) pontját hívta fel. Megállapítható a határozatból, hogy a büntetőeljárás megszüntetése a büntethetőség elévülése miatt történt.

A jogerős végzés ellen a megyei főügyészség a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozva felülvizsgálati indítvánnyal élt, a végzés hatályon kívül helyezése és a városi bíróság új eljárásra utasítása érdekében.

Kifejtette, hogy az anyagi jog szabályainak megsértésével szüntette meg elévülés címén a bíróság az eljárást, mivel az elévülés bekövetkezéséhez szükséges, a törvényben előírt idő a bűncselekmény elkövetésétől számítva még nem telt el.

A bűncselekmény elkövetésének időpontja 2001. szeptember 17. napja, mert ekkor került sor arra, hogy a cégnyilvántartásba történő bejegyzés érdekében a hamis tartalmú magánokiratot a cégbíróságra benyújtották. A városi bíróság azért szüntette meg az eljárást, mert a terheltek első gyanúsítotti kihallgatására az ettől számított három év elteltével került sor, így a bűncselekmény ekkor már elévült és ezzel a terheltek büntethetősége megszűnt.

A főügyészség szerint ez az álláspont téves. Az ügyben a nyomozást 2004. július 13. napján rendelték el, és ez az eljárási cselekmény a Be. 35. § (1) bekezdésére figyelemmel a bűncselekmény elkövetésének napján kezdődő elévülést félbeszakította. Az elévülést félbeszakító eljárási cselekményt ugyanis a törvényi rendelkezés szerint az elkövető - és nem a terhelt - ellen kell foganatosítani, így az akár ismeretlen személy is lehet. Ezért az elévülés még nem következett be egyik terhelt esetében sem.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt fenntartotta.

A felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint megalapozott:

A megtámadott határozat annak ellenére nem tartalmazza a történeti tényállást, hogy annak mellőzését a Be. 259. § (1) bekezdése rövidített indokolás alkalmazása mellett is csak felmentő ítélet esetén teszi lehetővé. Így abból nem állapítható meg, hogy a terheltek a terhükre rótt bűncselekményt mikor követték el, ahogy az sem, hogy a bíróság álláspontja szerint az elévülés mikor következett be, így a terheltek büntethetősége mikor szűnt meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!