Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20391/2010/8. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. §, 339. §, 349. §] Bírók: Besenyeiné dr. Varga Katalin, Havasi Péter, Udvary Katalin

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.III.20.391/2010/8.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd által képviselt felperesnek a felülvizsgálati eljárásban jogtanácsos által képviselt I.r., a jogtanácsos által képviselt II.r. alperesek ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt a Fővárosi Bíróság előtt 22.P.26.035/2007. szám alatt indított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 2.Pf.21.323/2009/4. számú kijavított ítéletével befejezett perében, az I.r. alperes által 34. sorszám alatt és a II.r. alperes által 33. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja azzal, hogy abból az I.r. alperes tekintetében a "szabálysértési őrizetben tartotta" szövegrészt mellőzi.

Kötelezi az I.r. alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 15.000 (Tizenötezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, míg a le nem rótt felülvizsgálati illetékeket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes 2006. október 23-án éjjel a K. tér felől hazafelé tartott a B. irányába, amikor a F. terén tüntető tömeg miatt, az események megtekintése érdekében a hídon átment a budai oldalra, majd visszatért, a híd pesti hídfőjénél azonban megállt és mellette elhaladt azoknak a rendőröknek egy része, akik a tüntetés résztvevőit a helyszín elhagyására szólították fel. Éjjel 1 óra 40 perc körül öt-hat rendőr külön felhívás nélkül a felperest ütlegelni kezdte, őt a földre teperték, kezét hátracsavarták és megbilincselték, illetőleg többször megrúgták. A II.r. alperes állományába tartozó rendőrök a felperest a rendőrségi szállítóautóhoz kísérték, majd 1 óra 50 perckor előállították. Az I.r. alperes állományában lévő rendőrök a bilincset levették, a felperes tisztálkodását lehetővé tették, majd az orvosi vizsgálatot követően, 4 óra 45 perckor intézkedtek a felperes kórházba szállításáról. A Kórházból a felperest 2006. október 27-én engedték ki. A kórházban megállapították, hogy a felperes a feje jobb oldalán és a háta bal oldalán zúzódást, hámfoszlásos bőrsérülést szenvedett, a bal oldalon eltört a 8., a jobb oldalon a 8. és 9. bordája, mindkét könyöknél, a csuklón és a jobb csípőn, valamint mindkét bokán és térden véraláfutásos, horzsolásos sérülések vannak. A felperes kezének erőszakos hátracsavarása miatt megsérült a bal hüvelykujja és a bal válla is. Vállsérülése és a kialakult poszttraumás stressz miatt 15%-os maradandó egészségkárosodást szenvedett. Bal vállának sérülése miatt a karját jelenleg sem tudja rendesen használni, emiatt 2007-ben műtéten esett át, a bal kézfejen kialakult fájdalmas hegesedés miatt pedig a felperesnek visszatérő fájdalmai vannak.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság a határozatával megszüntette a felperessel szemben rendzavarás szabálysértése miatt indult eljárást és a felelősségre vonást mellőzte. Megállapította, hogy a felperes megvalósította a rendzavarás szabálysértését, mert a tömegoszlatással érintett területen tartózkodott és azt felszólítás ellenére nem hagyta el, azonban az eltelt idő és a cselekmény tárgyi súlyának csekély volta miatt a büntetés kiszabását mellőzte. A felperes feljelentést tett a Nyomozóügyészségnél, az ügyészség azonban a nyomozást megszüntette, mert nem volt megállapítható az egyéni azonosításra alkalmas adatok hiányában, hogy a sérelmezett cselekményt ki követte el vele szemben.

A felperes a keresetében a Ptk. 84. § (1) bekezdés a) és c) pontja alapján, valamint a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése alapján kérte annak megállapítását, hogy az I.r. alperes megsértette a felperes személyes szabadságát és emberi méltóságát, a II.r. alperes pedig megsértette a felperes testi épségét, egészségét, személyes szabadságát és emberi méltóságát. Nem vagyoni kártérítésként az I.r. alperestől 500.000 forint, a II.r. alperestől 3.000.000 forint és ezeknek az összegeknek a 2006. október 23-ától járó törvényes mértékű késedelmi kamata megfizetését igényelte.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Hivatkoztak arra, hogy a Ptk. 349. §-a alapján a felelősség megállapítására azért nincs mód, mert a felperes a rendes jogorvoslatot nem merítette ki. Az I.r. alperes állította, hogy eljárásuk mindenben megfelelt a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (Rtv.) rendelkezéseinek és a felperesnek kárt nem okoztak. Az I.r. alperes vitatta a nem vagyoni kártérítés mértékét is.

A II.r. alperes arra hivatkozott, hogy miután a felperes a szabálysértést elkövette, ezért vele szemben az intézkedés nem volt jogellenes; nem volt bizonyított továbbá, hogy a bántalmazást a II.r. alperes állományába tartozó személyek követték el.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében kötelezte a II.r. alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1.500.000 forint nem vagyoni kártérítést, és az összeg után 2006. október 24-étől járó törvényes mértékű késedelmi kamatot, ezt meghaladóan pedig a keresetet elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az volt megállapítható, hogy a felperessel szemben a II.r. alperes állományában lévő rendőrök intézkedtek, az elfogás és az előállítás jogszerű volt, azonban a szükségesség és az arányosság követelményeit nem tartották be, ezért jogellenes eljárásuk miatt a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése alapján a II.r. alperes kártérítési felelőssége fennáll. Az orvosszakértői vélemény, a felperes személyes előadása és a tanúk vallomása, valamint a bírói gyakorlat figyelembevételével a nem vagyoni kárigényt 1.500.000 forintban tartotta megalapozottnak. Az I.r. alperes tekintetében az elsőfokú bíróság a kártérítési felelősség jogalapját azért nem állapította meg, mert a felperes előállítását jogszerűen végezték, a felperes bilincseit időben levették, kórházba szállításáról gondoskodtak. Az elfogástól a kórházba kerülésig eltelt háromórás időtartam önmagában nem sértette a felperes jogait.

A személyhez fűződő jogok megsértésének megállapítására irányuló keresetet az elsőfokú bíróság elutasította, mert álláspontja szerint a megállapítási keresetnek a Pp. 123. §-ában írt feltételei nem állnak fenn.

A felperes és a II.r. alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és megállapította: az I.r. alperes azzal, hogy a felperest 2006. október 24-én megalapozatlanul előállította és szabálysértési őrizetben tartotta, megsértette a felperes személyes szabadság védelméhez és emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát. Megállapította továbbá, hogy a II.r. alperes azzal, hogy 2006. október 24-én megalapozatlanul őrizetbe vette a felperest, valamint azzal, hogy indokolatlanul alkalmazott a felperessel szemben kényszerintézkedést, továbbá, hogy bántalmazta, megsértette a felperes személyes szabadság védelméhez, az emberi méltósághoz, a testi épséghez és egészséghez fűződő személyiségi jogát. Kötelezte az I.r. alperest, hogy 15 napon belül a felperesnek 300.000 forintot, valamint ennek a 2006. október 24-étől járó törvényes mértékű kamatát fizesse meg. A II.r. alperes által fizetendő nem vagyoni kártérítés összegét 2.500.000 forintra és járulékaira felemelte, egyebekben a per főtárgya tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!