Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.4.100 A felmondás (felmentés) rendeltetésellenes, ha a munkáltató a jognyilatkozatát a munkavállaló (közalkalmazott, köztisztviselő) helyesnek bizonyult szakmai véleménye következményeként teszi meg [Mt. 4. §].

A felperes keresetében az alperes 2003. november 26-án kelt felmentő intézkedése jogellenességének megállapítását, és az eredeti munkakörében való továbbfoglalkoztatása elrendelése mellett elmaradt illetménye és nem vagyoni kár megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével, amelyet kiegészítő ítéletével kiegészített, a felperes keresetét elutasította.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint az alperes a referens munkakörben dolgozó felperes közszolgálati jogviszonyát a Kormány által elrendelt létszámcsökkentés indokával szüntette meg. A felperes rendeltetésellenes joggyakorlás és hátrányos megkülönböztetés miatt minősítette jogellenesnek a felmentést.

A munkaügyi bíróság megítélése szerint a felperes nem tudta kétséget kizáróan bizonyítani a felmentés jogellenességét. Az alperes igazgatója és a felperes közötti szakmai nézeteltérések fennállását megállapította, a felmentéssel való okozati összefüggést azonban nem találta bizonyítottnak.

A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság részítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy az alperes a felperes közszolgálati jogviszonyát a 2003. november 26-án kelt felmentéssel jogellenesen szüntette meg, és elrendelte a felperesnek a felmentés előtti munkakörében való foglalkoztatását.

A másodfokú bíróság egyetértett a hátrányos megkülönböztetést kizáró elsőfokú ítéleti következtetéssel, a perbeli bizonyítékok alapján azonban megállapította az alperes rendeltetésellenes joggyakorlását. Értékelte - egyebek között - azt a körülményt, hogy a felperest vezetői munkakörbe a korábbi igazgató nevezte ki, akivel jó volt a munkakapcsolata, továbbá a felperes is pályázott a jelenlegi igazgató ellenében; a szakmai kritikájának hangot adott, a bejelentése alapján folytatott felügyeleti vizsgálat ezek alaposságát jórészt igazolta. Kiemelte, hogy az alperes igazgatója is elismerte a felperessel fennálló ellentéteket, a bizalomvesztést.

A jogerős részítélet hatályon kívül helyezése, és a munkaügyi bíróság kiegészített ítélete helybenhagyása iránt az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Jogszabálysértésként a Pp. 221. § (1) bekezdése, a 206. § (1) bekezdése és a 164. § megsértését jelölte meg. Álláspontja szerint a felperes a keresetében, sem a fellebbezésében nem jelölte meg a rendeltetésellenes joggyakorlást alátámasztó tényeket, és ezek hiányát a másodfokú bíróság sem észlelte. Nem állapított meg tényállást, a bizonyítékokat nem mérlegelte, ítélete iratellenes, és sérti a bizonyítási teher szabályait. Az ítéletből hiányolt több tényállási elemet, szerinte a másodfokú bíróság által felsorolt körülmények önkényesen kiragadottak, ezért nem alkalmasak a rendeltetésellenesség alátámasztására. Sérelmezte a felperes és az igazgató közötti ellentét bizonyított szakmai jellegének figyelmen kívül hagyását, a felperes szakképzettségével kapcsolatos, valamint a létszámleépítésnél a felperes személye kiválasztására vonatkozó alaptalan megállapításokat. Álláspontja szerint a személyi ellentét, a bizalmatlanság és az antipátia - amelyek a perben egyébként nem nyertek bizonyítást - nem adhatnak alapot a rendeltetésellenes joggyakorlás megállapítására, ezért a jogerős ítélet ellentétes az MK 95. számú állásfoglalással is.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős részítélet hatályában való fenntartását kérte, kifejtette az alperes igazgatójával kialakult ellentéte részleteit és okait.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Alapvető követelmény, hogy a munkaviszonyban álló felek a jogaik gyakorlása és a kötelezettségeik teljesítése során úgy járjanak el, hogy az megfeleljen nemcsak a jogszabály kifejezett előírásának, hanem a jogszabályi rendelkezés céljának, rendeltetésének is. A rendeltetésszerűség objektíve vizsgálandó, a jogalany vétkessége a következmények szempontjából közömbös. Ezzel összefüggésben emelte ki az Mt. 4. §-ához fűzött miniszteri indokolás, miszerint szükségtelen - és nem is lehetséges - tényállásszerűen felsorolni azokat az elkövetési magatartásokat, a lehetséges eseteket, amikor a jogszabályban biztosított jogosítvány alanya joggyakorlásának rendeltetésellenessége, a jog adta lehetőség túllépése megvalósul [Mt. 4. § (1) és (2) bekezdés].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!