Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.21310/2013/6. számú precedensképes határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása (ÖRÖKLÉSI szerződés érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 629. §, 656. §] Bírók: Gyöngyné dr. Kovács Gabriella, Kiss Gábor, Orosz Árpád

A határozat elvi tartalma:

A végrendeleti tanú aláírásával szemben az a követelmény, hogy a tanú a rá jellemző, szokásos aláírást alkalmazza, és a személye magából az okiratból kiunjon, külön bizonyítás nélkül. 1959. IV. Tv. 629. § (1) b), 1959. IV. Tv. 656. §

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság P.89075/2011., Fővárosi Törvényszék Pf.631728/2013/4., *Kúria Pfv.21310/2013/6.*

***********

Pfv.I.21.310/2013/6. szám

A Kúria az Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Kéri András ügyvéd) által képviselt felperesnek a dr. Dézsi-Péterfy Ferenc János ügyvéd által képviselt alperes ellen öröklési szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 1.P.89.075/2011. számon folyamatban volt, majd a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság 43.Pf.631.728/2013/4. számú jogerős ítéletével befejezett perében az említett számú másodfokú határozat ellen a felperes által 67. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson - meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 43.Pf.631.728/2013/4. számú jogerős ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000 (Ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget. A le nem rótt 222.600 (Kettőszázhuszonkettőezer-hatszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából irányadó, a jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint az örökhagyó 2010. május 3. napján hunyt el.

Az örökhagyó tulajdonát képezte a perbeli magánlakás megjelölésű, 53 m² alapterületű ingatlan, amely az alperes elidegenítési és terhelési tilalmi jogával és T.M. törvényes örökös holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelt.

Az örökhagyó hagyatékáról a 1996. március 11. napján kelt öröklési szerződéssel rendelkezett. A szerződést a felek úgy kötötték meg, hogy az akkor még kiskorú alperes helyett teljesítési segédként édesanyját, T.M.-t - az egyébként törvényes öröklésre jogosultat - nevezték meg. A vállalt ellenszolgáltatások fejében a felek abban állapodtak meg, hogy a fenti ingatlant és az abban lévő valamennyi ingóságot az alperes örökölje azzal, hogy a teljesítési segéd holtig tartó haszonélvezeti jogot örököljön.

A szerződést saját kezűleg írta alá az örökhagyó, az alperes, T.M., az alperes törvényes képviselője és teljesítési segéd, valamint tanúként dr. F.I. (egyben szerződést szerkesztő ügyvéd), és dr. B.A.. A szerződéskötéskor az örökhagyó ügyei viteléhez szükséges belátási képessége megtartott volt.

A hagyatéki eljárásban a közjegyző az örökhagyó hagyatékából az öröklési szerződéssel érintett ingatlant az alperesnek adta át 15/24 tulajdoni arányban teljes hatállyal, 9/24 tulajdoni arányban ideiglenes hatállyal.

A felperes mint törvényes öröklésre jogosult az öröklési szerződést nem fogadta el és kérte az eljárás során az örökrész részére történő átadását 9/24 tulajdoni arányban törvényes öröklés címén.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az öröklési szerződés érvénytelen elsődlegesen azzal az indokkal, hogy a szerződésen szereplő tanúk aláírása olvashatatlan. E körben hivatkozott az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 629.§ (1) bekezdés b) pontjában foglaltakra, valamint a régi Ptk. 656.§-ában foglaltakra. Másodlagosan kérte az öröklési szerződés érvénytelenségének a megállapítását ara hivatkozással, hogy azt nem az örökhagyó írta alá saját kezűleg, míg harmadlagos kereseti kérelmében arra hivatkozott, hogy amennyiben a szerződést az örökhagyó írta alá, úgy - akkor - az aláírás időpontjában az örökhagyó ügyei viteléhez szükséges belátási képessége hiányzott a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezése nélkül.

Az alperes a kereset elutasítását kérte azzal az indokolással, hogy az öröklési szerződés az akkor hatályos Ptk. rendelkezéseinek megfelelt, azt az örökhagyó írta alá a tanúk együttes jelenlétében és a belátási képessége teljes birtokában.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

Indokolásában kifejtette, hogy a lefolytatott bizonyítási eljárás során az volt megállapítható, hogy az öröklési szerződést a tanúk e minőségük feltüntetésével maguk is aláírták, a tanúként aláíró és egyben szerződést szerkesztő ügyvéd, dr. F.I. szignója és ügyvédi bélyegzője elkülönült a tanúkénti aláírásától, és bár maga az aláírás nehezen olvasható, de az megállapítható, hogy azt tanúkénti minőségében írta alá.

A beszerzett igazságügyi írásszakértői vélemény alapján az elsőfokú bíróság azt állapította meg, hogy az öröklési szerződést az örökhagyó írta alá, a beszerzett igazságügyi orvosszakértői vélemény alapján pedig arra a következtetésre jutott, hogy a szerződéskötéskor az örökhagyó rendelkezett belátási képességgel.

Az elsőfokú bíróság a perköltség viseléséről a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3.§ (2) bekezdés a) pontja alapján rendelkezett, és marasztalta a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 141.351 forint perköltséget.

Az ítélet ellen a felperes a keresete teljesítése iránt, az alperes a perköltség felemelése iránt nyújtott be fellebbezést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!