13/2017. (VIII. 17.) LÜ utasítás
az alügyészek szakmai képzéséről
A legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény 112/A. § (3) bekezdésében, valamint az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az ügyészségi alkalmazottak érdekképviseleti szervei és az Ügyészségi Alkalmazottak Országos Tanácsa véleményének figyelembevételével - a következő utasítást adom ki:
1. § (1) A legfőbb ügyész, az ügyészek és más ügyészségi alkalmazottak jogállásáról és az ügyészi életpályáról szóló 2011. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Üjt.) 112/A. § (1) bekezdésében előírt továbbképzési kötelezettség az alügyészi kinevezés napján kezdődik.
(2) Szünetel a képzési kötelezettsége annak az alügyésznek, aki nem áll ténylegesen ügyészségi szolgálati viszonyban [Üjt. 155. § (2) bekezdés].
2. § (1) A továbbképzés továbbképzési időszakokban történik.
(2) Egy továbbképzési időszak tartama 1 év. A képzési kötelezettség szünetelésének időtartamával a továbbképzési időszak meghosszabbodik.
3. § (1) A továbbképzési kötelezettség teljesítéséhez a továbbképzésre kötelezett belső, illetve külső továbbképzésen vesz részt, illetve a Mellékletben felsorolt egyéb tevékenységet végez.
(2)[1] Belső továbbképzés a Legfőbb Ügyészség Személyügyi és Továbbképzési Főosztályának Továbbképzési Osztálya által szervezett, évente legalább egynapos, de legfeljebb egyszeri ötnapos továbbképzés, illetve a főügyészségek által szervezett egynapos továbbképzés, illetve az Országos Kriminológiai Intézet (a továbbiakban: OKRI) által szervezett egynapos szakmai program.
(3) A munkáltatói jogkör gyakorlója által szervezett továbbképzés programját a képzés időpontja előtt 15 munkanappal be kell mutatni a Továbbképzési Osztálynak.
(4) Külső továbbképzés
a) a Továbbképzési Osztály által minősített elméleti továbbképzési tanfolyam és
b) nemzetközi szervezetek vagy a külföldi igazságügyi képzési intézmények (különösen EJTN, ERA, EIPA) által szervezett, a Legfőbb Ügyészség Nemzetközi és Európai Ügyek Főosztályának közreműködésével, pályáztatás céljából közzétett vagy résztvevő kijelölésére javasolt képzési program.
4. § (1) A 3. § (2) bekezdésében említett belső továbbképzésre a Továbbképzési Osztályon, a főügyészségen vagy az OKRI-nál kell jelentkezni.
(2) A 3. § (4) bekezdésében említett külső továbbképzésre való jelentkezés előtt 10 munkanappal az alügyész - a munkáltatói jogkör gyakorlójának javaslatával - jelzi a Továbbképzési Osztálynak, hogy mely szervezet által meghirdetett, milyen témájú és mekkora költséget jelentő tanfolyamra kíván jelentkezni, és indokolja azt is, hogy munkájában a tanfolyamon szerzett ismereteket hogyan tudja hasznosítani. A Továbbképzési Osztály ezek ismeretében tesz javaslatot a továbbképzésre jelentkezett alügyész tanfolyami részvételéről.
(3) A külső továbbképzésre vonatkozó előadói felkérést a képzés időpontja előtt 15 munkanappal be kell mutatni a Továbbképzési Osztálynak.
5. § (1) A továbbképzést pontrendszerben kell értékelni. A továbbképzési pontrendszert a Melléklet tartalmazza.
(2) A továbbképzésre kötelezett alügyésznek egy továbbképzési időszak alatt legalább 10 pontot kell teljesítenie.
(3) Az ügyészi munkához kapcsolódó tudományterületen a Magyar Tudományos Akadémia doktora (DSc) vagy PhD fokozattal rendelkező, illetve habilitált továbbképzésre kötelezett alügyésznek egy továbbképzési időszak alatt elegendő 5 pontot teljesítenie.
(4) Teljesítettnek kell tekinteni az adott időszakra vonatkozó továbbképzést, ha az alügyész a (3) bekezdésben meghatározott tudományterületen a továbbképzési időszak alatt szerzett tudományos fokozatot, illetve habilitált.
6. § (1) A Továbbképzési Osztály az általa és a főügyészség által szervezett tanfolyamot, és az azon való részvétel feltételeit az ügyészségi intraneten közzé teszi azzal, hogy az adott képzésen hány szabad résztvevői hely van, és a tanfolyamon hány továbbképzési pontot lehet szerezni.
(2) Az OKRI által szervezett szakmai programokat az OKRI a honlapján és az ügyészségi intraneten teszi közzé azzal, hogy az adott szakmai programon hány szabad résztvevői hely van.
7. § (1) A Továbbképzési Osztály az általa szervezett belső tanfolyam résztvevői számára, az OKRI az általa szervezett szakmai programok résztvevői számára a továbbképzési kötelezettség teljesítéséről igazolást állít ki.
(2) A továbbképzésben részt vevő alügyész - a továbbképzést végző intézménytől kapott igazolás, illetve saját jelentése alapján - gondoskodik a képzés útján szerzett pontok igazolásáról és a munkáltatói jogkör gyakorlójának történő bemutatásáról.
(3) A munkáltatói jogkör gyakorlója - a Legfőbb Ügyészségen a Továbbképzési Osztály vezetője - figyelemmel kíséri a továbbképzésre kötelezett továbbképzéseken való részvételét, és gondoskodik a Persona személyügyi nyilvántartásban történő rögzíttetéséről.
8. § Ez az utasítás 2017. szeptember 1-jén lép hatályba.
9. § (1) Az utasítás rendelkezéseit a hatálybalépését követően megkezdett képzésekre kell alkalmazni.
(2) Az utasítás hatálybalépésének időpontjában már kinevezett alügyész esetében az Üjt. 112/A. § (1) bekezdésében megjelölt továbbképzési kötelezettség az utasítás hatálybalépésének napján kezdődik.
Dr. Polt Péter s. k.,
legfőbb ügyész
Melléklet a 13/2017. (VIII. 17.) LÜ utasításhoz
Pontrendszer
1. Belső továbbképzésen való részvétel; legalább napi 4 óra esetén naponta 5 pont.
2. Kriminalisztikai tanfolyamon való részvétel; hetente 10 pont.
3. Szakirányú, a szakma gyakorlásához kapcsolódó felsőfokú, legalább két féléves posztgraduális képzésen való részvétel; tanulmányi évente 20 pont.
4. Jogi szaknyelvi tanfolyamon való részvétel; évente 10 pont.
5. Opponensi tevékenység szakirányú PhD dolgozat esetén; 20 pont.
6. PhD témavezetés a jelölt sikeres védése esetén; 30 pont.
7. Kozma Sándor pályázaton elért I. helyezés: 20 pont, II. helyezés: 15 pont, III. helyezés: 10 pont, részvétel: 5 pont.
8. Felsőfokú, illetve posztgraduális jogi képzésben folytatott oktatói tevékenység; tanulmányi félévente 20 pont.
9. Helyi, regionális, országos szakmai rendezvényen való legalább napi négy óra részvétel; naponta 5 pont. Amennyiben a helyi, regionális, országos szakmai rendezvényen való napi részvétel nem éri el a négy órát, de a teljes rendezvényen való részvétel eléri a négy órát; négy óránként 5 pont.[2]
10. Nemzetközi, idegen nyelvű szakmai rendezvényen való legalább napi négy óra részvétel; naponta 10 pont. Amennyiben a nemzetközi, idegen nyelvű szakmai rendezvényen való napi részvétel nem éri el a négy órát, de a teljes rendezvényen való részvétel eléri a négy órát; négy óránként 10 pont.[3]
11. Előadás tartása helyi, regionális, országos, nemzetközi szakmai rendezvényen; alkalmanként 10 pont.
12. Idegen nyelvű előadás tartása nemzetközi szakmai rendezvényen; alkalmanként 15 pont.
13. Külföldi vagy hazai kiadó által megjelentetett szakkönyv (ideértve az interneten való megjelenést is); társszerzőként, szerkesztőként: 30, szerzőként: 50 pont.
14. Külföldi vagy hazai kiadó által szerzőként vagy társszerzőként megjelentetett szakmai cikk vagy pályamű (ideértve az interneten való megjelenést is); 10 pont.
15. Külföldi szakmai tanulmányút egy adott téma tanulmányozására, beszámolóval igazolva; 10 pont.
16. Minősített és vizsgával záruló távoktatási programon történő részvétel; 10 pont.
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 58. §-a. Hatályos 2022.07.08.
[2] Megállapította a 14/2021. (XI. 18.) LÜ utasítás 2. §-a (lásd 2. melléklet). Hatályos 2021.11.26.
[3] Megállapította a 14/2021. (XI. 18.) LÜ utasítás 2. §-a (lásd 2. melléklet). Hatályos 2021.11.26.