Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Bfv.947/2014/5. számú precedensképes határozata lopás vétsége tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 423. §, 426. §] Bírók: Belegi József, Márki Zoltán, Somogyi Gábor

A határozat elvi tartalma:

A törvényes vád hiányára, az indokolási kötelezettség megszegésére, valamint a rendelkező rész és az indokolás teljes ellentétére alapított felülvizsgálati indítvány nem vezethet eredményre, ha ténylegesen az indítvány kizárólag a bíróság bizonyíték-értékelő tevékenységét és a megállapított tényállást támadja.

***********

KÚRIA

Bfv.III.947/2014/5.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év november hó 24. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A lopás vétsége miatt az I. rendű terhelt és társa ellen folyamatban volt büntetőügyben az I. rendű és a II. rendű terheltek védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Győri Városi Bíróság B.10/2009/42. számú, illetőleg a Győri Törvényszék 3.Bf.456/2011/16. számú határozatait e terheltek vonatkozásában hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Győri Városi Bíróság a 2011. október 6-án kelt B.10/2009/42. számú ítéletével az I. rendű és a II. rendű terhelteket bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett lopás vétségében [1978. évi IV. törvény - a továbbiakban korábbi Btk. - 316. § (1) bekezdés és (2) bekezdés I. fordulata]. Ezért az I. rendű terheltet 180 napi tétel pénzbüntetésre ítélte. A pénzbüntetés egy napi tételének összegét 1.000 forintban állapította meg és úgy rendelkezett, hogy az így kiszabott 180.000 forint pénzbüntetést meg nem fizetése esetén 180 napi fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre kell átváltoztatni. A II. rendű terheltet - mint többszörös visszaesőt - 8 hónapi börtönbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette.

Az I. és II. rendű terheltek, valamint védőjük fellebbezése alapján eljárva a Győri Törvényszék a 2013. november 11-én kelt és jogerős 3.Bf.456/2011/16. számú végzésével az elsőfokú határozatot mindkét terheltet érintően helybenhagyta azzal, hogy a terheltek a bűncselekményt bűnsegédként követték el, és a II. rendű terhelt a próbaidő tartama alatt pártfogó felügyelet alatt áll.

Az ügyész felülvizsgálati indítványa nyomán, a II. rendű terhelt vonatkozásában a Kúria a 2014. április 22. napján meghozott Bfv.III.90/2014/6. számú ítéletével a jogerős ítéletet annyiban változtatta meg, hogy a szabadságvesztés végrehajtásának próbaidőre való felfüggesztésére és a pártfogó felügyeletre vonatkozó rendelkezését mellőzte, továbbá megállapította, hogy a II. rendű terhelt a szabadságvesztésből feltételes szabadságra nem bocsátható.

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a II. rendű terheltet a Tatabányai Városi Bíróság a 12.B.517/2000/159. számú, illetve a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság a 2002. január 31-én jogerős 5.Bf.686/2001/6. számú határozataival lopás bűntette és más bűncselekmények miatt - mint visszaesőt - 2 év 6 hónapi börtönbüntetésre és 3 évi közügyektől eltiltásra ítélte. E büntetését a terhelt 2008. szeptember 7. napján töltötte ki.

Ezt követően a Debreceni Városi Bíróság a 39.B.1409/2005/21. számú, illetve a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság a 2007. március 27. napján jogerős 2.Bf.547/2006/6. számú határozataival lopás bűntette és más bűncselekmények miatt 1 év 2 hónapi börtönbüntetésre és 3 évi közügyektől eltiltásra ítélte. A terhelt e büntetését 2009. november 7. napján töltötte ki.

Az I. és II. rendű terhelt - az ismeretlenül maradt társukkal együtt - 2007. december 27. napján 12 és 13 óra közötti időben a sértett lakásánál megjelentek, és közülük ketten a lakásba takarítás ürügyén bekéredzkedtek. Míg a sértett a fürdőszobában vizet engedett nekik, őt szóval tartották, az addig a lakáson kívül maradt társuk a be nem zárt ajtón át a lakásba bejutott, és az egyik szobában lévő szekrényből jogtalanul eltulajdonított különböző ékszereket, 14 tábla csokoládét és 25 ezer forint készpénzt. A lopással összesen legalább 138.420 forint kár keletkezett, amely nem térült meg.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. és II. rendű terheltek védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt.

Ennek indokai szerint az alapügyben a bíróságok törvényes vád hiányában jártak el, indokolási kötelezettségüknek nem tettek eleget, továbbá az elsőfokú ítélet rendelkező része az indokolással teljes mértékben ellentétes.

Az eljárás során több fényképtabló került felhasználásra, mert a nyomozati iratok között elfekvő példányon a II. rendű terhelt neve be van karikázva, a védő részére kiadott másolaton viszont az nem látszik. Nem került tisztázásra, hogy az eljárás során melyik fényképtablót használták, ki és mikor karikázta be a II. rendű terhelt nevét, és az ekként alkalmas volt-e a felismerő tanúk befolyásolására. A védő álláspontja szerint pusztán ennek felmerülése is kizárta volna a felismertetés eredményének bizonyítékként való értékelését, így annak felhasználása a Be. 78. § (4) bekezdését is sérti.

Ugyanúgy kétséges Sz. Gy.-né tanú későbbi felismerése is, mert ő korábban az elkövetőt a II. rendű terhelttől alapvetően eltérő személyleírással jelölte meg. Á. M.-né tanú elmondása szerint a bekarikázott személyt ismerte fel, de itt sem derül ki, hogy a bekarikázást ki és mikor - a felismerés előtt vagy után - végezte el. E körülményeket a bíróság sem tisztázta. A felismertetésre bemutatások nem garantálták a befolyástól való mentességet, többszöri megismétlésük alkalmatlanná tette azokat eljárási céljaik elérésére. Ezt csak a valóság eltorzításával lehetett feloldani, ezért ellentétes az indokolás az ítélet rendelkező részével.

A védői álláspont szerint orvosi szakkérdésben foglalt állást a bíróság akkor, amikor köztudomású tényre hivatkozással oldotta fel az ellentétet a sértett megállapított memóriazavarai és a sértettre vonatkozó felismerésének elfogadása között. Szakértői véleményre lett volna szükség annak kapcsán is, hogy a tanú - állapota folytán - egyáltalán tanúként meghallgatható volt-e.

Tévedett továbbá a bíróság, amikor annak ellenére fogadta el a sértett vallomását, hogy korábban nem ismerte fel a terheltet, és ennek alátámasztásául Á. M.-né tanú - a korábban írtak szerint ugyancsak kétséges - vallomására hivatkozott.

A másodfokú bíróság ugyancsak tévedett, amikor a védő kérése ellenére nem tűzött ki tárgyalást, és annak indokát sem adta. Megalapozatlan tényálláshoz egyébként sincs kötve a másodfokú bíróság, így - észlelve az ún. "abszolút eljárási szabálysértéseket" is - az elsőfokú ítéletet hatályon kívül kellett volna helyeznie, de a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján felmentő ítéletet kellett volna hoznia.

Ezt követően részletesen kifejtette, milyen ellentmondásokat lát az elfogadott tanúvallomásokban.

Álláspontját abban összegezte, miszerint az elsőfokú bíróság indokolása a rendelkező résszel ellentétes, iratellenes, megkérdőjelezhető bizonyítékokból helytelen logikai következtetésekkel újabb helytelen következtetésekre jut, indokolási kötelezettségének nem tesz eleget, hibás minősítéssel állapít meg bűnösséget. A tényállást kellően nem derítette fel, az ellentétes előadásokat, tényeket egymással kellően nem vetette össze, az ellentmondásokat nem tisztázta, és az így tévesen megállapított tényekből további tényekre helytelenül következtetett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!