Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1978.3.118 Szülők és gyermekük, illetőleg közeli hozzátartozók által közösen végzett építkezés esetén, ha közöttük az együttes szerzésre irányuló egyező akarat fennáll és a szükséges anyagi eszközöket közös rendelkezésre bocsátották, jogi lehetőség nyílhat a Ptk. 571. §-a szerinti polgári jogi társaság létrejöttének a megállapítására.

Az alperesek házastársak voltak, a felperes a II. r. alperes anyja. A felperes és akkor még életben levő férje 1966-ban az alpereseknek ajándékozta 123 ?-öl alapterületű ingatlanát, amelynek a tulajdonjoga egyenlő arányban az alperesek nevére került. A szerződés értelmében az alperesek a telken épített lakóházban a felperesnek és házastársának lakást tartoztak biztosítani.

Az ajándékozás idején a telken vályogból készült egyszobás ház állott, amelyet az alperesek lebontottak és helyébe kétszobás családi házat építtettek. A ház alapozását a felperes és házastársa készítették el, a ház felépítését pedig T. M. kisiparos végezte. Az alperesek az OTP-től 65 800 Ft kölcsönt vettek fel és ebből vásárolták meg az építkezéshez szükséges anyagokat. Egyébként az építkezéshez felhasználták a korábbi ház bontásából származó, mintegy 12 924 Ft értékű anyagokat is. Az építkezési munkálatokban az I. r. alperes szülei és testvérei is részt vettek.

Az épület 1967-ben elkészült, és a házba az alperesek gyermekükkel, valamint a felperes a házastársával együtt beköltözött. A felperes férje 1969-ben meghalt.

Utóbb az alperesek között a viszony megromlott és a nevezettek házasságát a bíróság 1975-ben felbontotta.

A felperes ilyen előzmények után terjesztette elő keresetét, amelyben az ajándékozási szerződés érvénytelenségének megállapítását és az I. r. alperesnek az ingatlan eszmei 1/4 tulajdoni hányada értékének megfizetésére kötelezését kérte.

Az I. r. alperes a kereseti követelés jogalapját elismerte és 12 000 Ft megtérítését vállalta.

Az első fokú bíróság az I. r. alperest arra kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek 18 842 Ft-ot és ennek kamatát, valamint 1000 Ft perköltséget. Döntését azzal indokolta, hogy a felperes és az I. r. alperes között az ajándékozási szerződés nyilvánvalóan abban a feltevésben jött létre, hogy az alperesek házassága tartós lesz. Feltevésük azonban utóbb tévesnek bizonyult, mert a bíróság a felek házasságát felbontotta. A felperes tehát az ajándékozási szerződést a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának 96. számú állásfoglalásában foglaltak szerint a Ptk. 210. §-ának (3) bekezdése alapján megtámadhatta. Az eredményes megtámadás következtében az ajándékozási szerződés érvénytelen. Mivel az ajándékozási szerződés megkötése előtti helyzet, a telekre történt építkezés következtében és a korábbi épületből nyert építési anyag felhasználása folytán nem állítható helyre, az érvénytelenség következményeit a Ptk. 237. §-ának (2) bekezdése alapján kellett rendezni. Az alperesek a felperes és volt házastársa ajándékozása révén 37 684 Ft vagyoni előnyhöz jutottak, ebből tehát az I. r. alperes az ajándékozott érték 50%-át, vagyis 18 842 Ft-ot tartozik a felperesnek megfizetni.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet részben megváltoztatta, az I. r. alperest terhelő marasztalási összeget 33 806 Ft-ra, a perköltséget pedig 1500 Ft-ra emelte fel. Álláspontja szerint a peres felek és a felperes időközben meghalt férje között családi ház építése céljából építőközösséget létesítő társasági szerződés jött létre, amelyben a felek abban is megállapodtak, hogy a felperes és volt házastársa az új házban lakáshasználati jogot kap. Az adott esetben tehát megvalósult a polgári jogi társaságnak megfelelő gazdasági együttműködés, ezért a felek közötti jogviszonyt a Ptk. 209. §-ának (2) bekezdése értelmében a leplezett szerződés alapján a Ptk. 571. §-a szerint kell rendezni. A polgári jogi társaságban történő együttes szerzés minden társasági tag részére dologi igényt is keletkeztet, ennél fogva a felperes a vagyonszaporulat egyenlő elosztása mellett az ingatlan 1/4 részének megfelelő 33 806 Ft-ot követelhet az I. r. alperestől.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!