Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosításáról szóló T/359. számú törvényjavaslat indokolása

Az Alkotmány 2010. július 6-i módosítása

Lásd: a Magyar Közlöny 2010. július 6-i számát.

Az Országgyűlés, mint alkotmánymódosító hatalom a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény (a továbbiakban: Alkotmány) 19. § (3) bekezdés a) pontjában meghatározott hatáskörében eljárva a következő törvényt alkotja:

1. §

Az Alkotmány 61. § helyébe a következő rendelkezés lép:

"61. § (1) A Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van a szólásszabadsághoz, továbbá a közérdekű adatok megismeréséhez, illetőleg terjesztéséhez.

(2) A Magyar Köztársaság elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, valamint az állampolgárok megfelelő tájékoztatáshoz fűződő jogát és a demokratikus közvélemény kialakításához fűződő érdekét.

(3) A Magyar Köztársaságban közszolgálati médiaszolgáltatás működik közre a nemzeti önazonosság és az európai identitás, a magyar, valamint a kisebbségi nyelvek és kultúra ápolásában, gazdagításában, a nemzeti összetartozás megerősítésében, illetőleg a nemzeti, etnikai, családi, vallási közösségek igényeinek kielégítésében. A közszolgálati médiaszolgáltatást az Országgyűlés által választott tagokkal működő autonóm közigazgatási hatóság és független tulajdonosi testület felügyeli, céljainak megvalósulása felett pedig az állampolgárok egyes, törvényben meghatározott közösségei őrködnek.

(4) A közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény, valamint a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól rendelkező törvény, továbbá a médiaszolgáltatások felügyeletéről szóló törvény elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges."

2. §

E törvény kihirdetése napján lép hatályba.

INDOKOLÁS

ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Az 1990 óta változatlan 61. § által használt fogalmak jelentős része mára elavult, és alkalmatlan a modern médiapiaci folyamatok alaptörvényi szintű szabályozására. Ugyanakkor a sajtószabadság biztosítása mellé indokolt felvenni a sokszínűség védelmét, illetve a polgárok megfelelő tájékoztatáshoz fűződő jogát is, ami a sajtószabadság mellé társuló kötelezettség, azaz a médiától alkotmányosan elvárt, közérdekű feladat. A közszolgálati médiaszolgáltatás kiemelt fontossággal bír a demokratikus társadalmi berendezkedésben. Ennek érdekében e javaslat által a közszolgálati média alkotmányos intézménnyé válna, amelynek fenntartása állami kötelezettség. A javaslat külön szól a közszolgálat felügyeletéről is, amelyet három pillérre helyez.

Korábban politikai alkuk eredményeképpen határozták meg a különböző kétharmados szabályozási tárgyköröket. A javaslat ezek közül csak a leginkább indokolt tárgyköröket őrizné meg, és írna elő kötelező kétharmados szabályozást. A jogalkotó döntése alapján természetesen az alkotmányi elvárásokon túl is elfogadható további, a 61. §-t érintő kétharmados törvények léte.

RÉSZLETES INDOKOLÁS

Az Alkotmány 61. § (1) bekezdéséhez

A javaslat szóhasználata visszatér a magyar történelmi hagyományhoz, és a "véleménynyilvánítás szabadsága" helyett a "szólásszabadság" kifejezést használja, de annak tartalmán, illetve - elsősorban az alkotmánybírósági gyakorlat által meghatározott - korlátozási lehetőségein nem változtat. A közérdekű adatok megismerése és terjesztése szintén kiemelt fontosságú alapjog, amely változatlan megfogalmazásban szerepel a szövegben.

Az Alkotmány 61. § (2) bekezdéséhez

A javaslat alapján a sajtó szabadsága mellett annak sokszínűsége is védelmet élvez, amely elsősorban a sajtót, illetve a médiaszolgáltatásokat figyelemmel követő polgárok érdekeinek védelmét szolgálja. A médiapiacnak, illetve bizonyos esetekben az azt felügyelő hatóságoknak biztosítaniuk kell a médiatartalmak széles választékát.

A polgárok tájékoztatáshoz fűződő joga, illetve a demokratikus közvélemény kialakításához fűződő érdekük védelme a modern demokratikus államok megfelelő működésének egyik legfontosabb alapfeltétele. Az államnak e jogot, illetőleg érdeket védenie és biztosítani kell, ha meg kívánja teremteni annak a lehetőségét, hogy a közös ügyekben a döntések a polgárok aktív részvételével szülessenek.

Az Alkotmány 61. § (3) bekezdéséhez

A közszolgálati médiaszolgáltatás - amely fogalmilag tágabb is lehet, mint a jelenlegi rádiós és televíziós műsorszolgáltatás - kiemelkedő közösségi érdek, a nemzeti, kisebbségi, európai kultúra megőrzése és fejlesztése, a demokrácia működtetése, a különböző közösségi igények kielégítése céljából.

A javaslat meghatározza a felügyelet és az ellenőrzés alapvető formáit is, amely három pilléren nyugszik (ennek részleteit a médiára vonatkozó szabályozás bontja ki). E három pillér: a független tulajdonosi testület, a felügyeletet gyakorló autonóm hatóság, illetve az állampolgárok egyes, a szabályozás által meghatározott közösségei.

Az Alkotmány 61. § (4) bekezdéséhez

A javaslat alapján a jövőben az Alkotmány értelmében három szabályozási tárgykör igényel kötelezően kétharmados országgyűlési többséget: a korábbihoz hasonlóan ilyen a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény, a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól, illetve a médiaszolgáltatások - ideértve mind a közszolgálati, mind a magántulajdonban álló médiát - felügyeletéről rendelkező törvény. A közszolgálat esetében ezen nem pusztán a hatósági, hanem a tulajdonosi felügyeletet, illetve a társadalmi kontrollt is érteni kell.

Tartalomjegyzék