Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2003.10.469 I. A közúti veszélyeztetés bűntettét valósítja meg, aki a városi forgalomban az alapvető közlekedési szabályoknak utcákon, kereszteződésben való szándékos, sorozatos és erőszakos megszegésével a közlekedés más részvevőit vészfékezésre, hirtelen kormánymozdulatra kényszerítéssel közvetlen veszélynek teszik ki [Btk. 186. § (1) bek.].

II. Nem bűnhalmazat, hanem egy bűncselekmény valósul meg, ha az elkövető a közúti közlekedés szabályainak megszegésével ugyanazon alkalommal több személy életét vagy testi épségét teszi ki közvetlen veszélynek [Btk. 12. §, 186. § (1) bek.].

A városi bíróság a 2000. június 1. napján hozott ítéletével a terheltet 3 rb. közúti veszélyeztetés bűntette miatt - mint visszaesőt - halmazati büntetésül 8 hónapi börtönre és a közügyektől 1 évi eltiltásra ítélte.

A terheltnek 1987-től van "B" kategóriára érvényes vezetői engedélye, amelyet azonban korábban bevontak és nem kapott még vissza.

Többször volt büntetve garázdaság, rongálás, ittas járművezetés, lopás, jármű önkényes elvétele miatt.

Utoljára a Bíróság 1996. április 23-án jogerőre emelkedett ítéletével 2 rb. társtettesként elkövetett zsarolás és más bűncselekmény miatt 3 év 6 hónapi börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte. A terhelt büntetéséből 1997. július 6-án szabadult feltételes kedvezménnyel.

1999-ben újabb büntetőeljárás indult ellene.

1999. október 14-én M. városban négy rendőr járőrszolgálatot látott el egy Volkswagen Transporter típusú gépkocsival, amelybe megkülönböztető hangjelzés volt beszerelve, valamint az oldalán és a hátán "Szolgálunk és védünk" felirat volt elhelyezve. A járőrözésük során 13 óra 35 perckor a Sz. B. és az U. út kereszteződésében az egyik rendőr-tanú észlelte, hogy a V. út felé halad a CLT 644 frsz.-ú BMW típusú személygépkocsi és mivel tudta, hogy ezen személygépkocsi vezetője nem rendelkezik vezetői engedéllyel, valamint a kocsi műszakilag is problémás, ezért meg akarták állítani és követni kezdték. A terhelt által vezetett gépkocsi a V. u. 30. számú házhoz kanyarodott be, ahol megállt és a terhelt a személygépkocsiból kiszállt. A járőrök a terhelti gépkocsi mögé érve szintén megálltak és az egyik tanú a lehúzott ablakon kihajolva kiszólt a terheltnek, hogy álljon félre. A terhelt a rendőri felszólításnak nem tett eleget, beült az autójába és nagy sebességgel elhajtva menekülni kezdett. A rendőrök a terhelt által vezetett gépkocsi után hajtottak. A terhelt a D. utcába balra kikanyarodott, majd az utca végén, a forgalomirányító jelzőlámpa piros jelzése ellenére jobbra kanyarodott a Sz. útra.

Ott kb. 60 km/óra sebességgel haladva a belső forgalmi sávban közlekedő Skoda Octavia típusú H. taxi és a mellette, a külső forgalmi sávban haladó Skoda Favorit típusú gépkocsival közlekedő tanuló vezető közé befurakodott, ezért a taxi gépkocsinak át kellett húzódnia a szembejövő forgalmi sávba. Ezután a terhelt hirtelen jobbra, a B. utcába úgy kanyarodott, hogy az egyenesen haladó tanuló vezető elébe vágott, aki emiatt hirtelen fékezésre kényszerült és le is fulladt a járművével.

Ezt követően a terhelt a G. útra jobbra kikanyarodott, onnan a P. útra nem balra nagy ívben, hanem a szembejövő forgalmi sávban hajtott, mivel az ő forgalmi sávjában a jelzőlámpa piros jelzése miatt egy másik gépkocsi állt. A P. útról a terhelt balra a K.-ra, onnan lehaladva pedig jobbra, ismételten a G. útra kanyarodott. Eközben az intézkedni kívánó rendőrök folyamatosan követték, azonban a terhelt ennek ellenére nem állt meg, hanem tovább menekült. A G. úton a Cs. kapu irányába hajtott tovább, ahol a kórház előtti útszakaszon a piros jelzésen áthaladva az I. út kereszteződésében úgy kanyarodott jobbra, hogy a járdaszigetet ismét balról, a szembejövő sávban kerülte meg.

A terhelt a T. és K. utcát összekötő utcáról a T. útjára úgy kanyarodott, hogy egy szemből érkező, sötétkék Mercedes típusú személygépkocsi vezetőjét hirtelen fékezésre kényszerítette és a vezetőnek el kellett rántania a kormányt, hogy a balesetet elkerülje. Ezt követően a terhelt az egyik zsákutcába befordult, itt megállt és a kocsiból kiszállva szaladni kezdett, azonban az intézkedő rendőrök utolérték és megbilincselték.

A terhelt a menekülési útvonalán nagy sebességgel, helyenként 100 km/óra sebességgel közlekedett, három alkalommal haladt át a forgalomirányító fényjelző készülék tilos jelzésén, azonban ekkor személyek nem voltak a környezetében. A KRESZ 3. § (1) bekezdés c) pontjában írt gondos vezetés követelményének, továbbá a 29. § (1) bekezdésében és a 31. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezések megszegésével a Skoda Octavia, a Skoda Favorit és a Mercedes típusú személygépkocsi vezetőjét, illetve az autóban ülő személyeket közvetlen veszélynek tette ki.

A másodfokú bíróság a 2001. november 5. napján hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a terheltet az ellene 4 rb. közúti veszélyeztetés bűntette miatt emelt vád alól felmentette.

A másodfokú bíróság annak érdekében, hogy az elsőfokú ítélet megalapozottsága tárgyában állást tudjon foglalni, bizonyítást rendelt el, amelynek keretében ismételten meghallgatta az elsőfokú eljárás során már kihallgatott és a személyi adatainak zártan kezelését kérő 1. és 2. számú tanúkat. A tanúk meghallgatását követően a másodfokú bíróság arra a meggyőződésre jutott, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást a bizonyítás anyagával összhangban állóan a Be. 239. § (2) bekezdésében írt hibáktól, hiányosságoktól mentesen állapította meg.

A másodfokú bíróság ítéletének indokolása szerint az elsőfokú bíróság helyesen következtetett arra, hogy a terhelt az ítéletben megjelölt közlekedési szabályokat megszegte és e szabályszegések következtében a tanuló vezető és a taxit vezető személyek közvetlen veszélybe kerültek.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet jogi indokolását kiegészítve rámutatott arra, hogy a terhelt szabályt szegő magatartása a közvetlen veszély előállásának releváns okát képezte, illetőleg az adott helyzetben látnia kellett a közvetlen veszély beállásának lehetőségét és erre ő képes is volt.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint azonban abban a kérdésben, hogy az előre látott káros eredmény vonatkozásában vagyis a közvetlen veszély bekövetkezésében milyen volt a terhelt pszichikus viszonya, nem lehet egyértelmű következtetést levonni. Indokolása szerint: "az eljárás során meghallgatott tanúk megnyugtatóan nem tudtak információt adni arra nézve, hogy I. J. terheltnek az említett gépkocsivezetőket érintően volt-e reális alapja az abban való bizakodásra, hogy a veszélyhelyzet nem jön létre avagy sem. E kérdést kizárólag az adott közlekedési szituációban résztvevő érintett gépkocsivezetők meghallgatása útján lehetett volna tisztázni." Minthogy ezek a személyek nem voltak felderíthetők, "az ellentmondó rendőri nyilatkozatok tartalma alapján nem lehetett kétséget kizáró módon bírói bizonyossággal állást foglalni abban a kérdésben, hogy a terheltet a cselekménye elkövetése során bekövetkezett veszélyhelyzetet érintően bűnös közömbösség, avagy könnyelmű bizakodás vezette."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!