Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 153/1999/18 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: K and H Alapkezelő Kft.

Vj-153/1999/18

Vj-153/1999/18

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a dr. Riesz Tamás és a dr. Dankó István Péter ügyvédek (1075 Budapest, Madách I. u. 13-14.) által képviselt K & H Alapkezelő Kft. (1075 Budapest, Károly krt. 3/7. eljárás alá vont ellen fogyasztók megtévesztésének megállapítására indult eljárásban - tárgyaláson - meghozta a következő

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont azon tájékoztatása, hogy "ráér a későbbiekben - akár évek múltán is - befektetési jegyeit, vagy annak egy részét visszaváltani, mivel befektetése ez idő alatt is növekszik", alkalmas a fogyasztók megtévesztésére.

Az eljárás alá vonttat 1.000.000.-Ft azaz Egymillió Ft bírsággal sújtja, melyet köteles a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557 sz. bírságbevételi számlájára a határozat kézhezvételét követő 30 napon belül megfizetni.

A határozat felülvizsgálatát - a határozat kézhezvételét követő 30 napon belül - a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalhoz benyújtandó keresetben kérheti az eljárás alá vont, melynek a bírság befizetésére halasztó hatálya van.

Indoklás

I.

A Gazdasági Versenyhivatal hivatalból indított eljárást, mivel a tudomására jutott információk alapján valószínűsíthető volt, hogy az eljárás alá vont által 1998. januárjában a Profit Plusz Tőkegaranciás Értékpapír Befektetési Alapnak, a Profit Nyíltvégű Értékpapír Befektetési Alapba történő beolvadásakor a beolvadó alap befektetési jegy tulajdonosainak a befektetési jegyek átalakítására vonatkozóan adott tájékoztatása sértheti a Tpvt. III. fejezetében található fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolására vonatkozó tilalmakat.

Az eljárás alá vont elsősorban az eljárás megszüntetését, másodsorban a bírság kiszabásának mellőzését kérte. Arra hivatkozott, hogy a befektetőknek volt választási lehetőségük a futamidő végén felvehették befektetett tőkéjüket, amit a befektetők 51 %-a meg is tett, vagy úgy, hogy a nyíltvégű alap befektetőivé válnak. A beolvadással kapcsolatosan az alapkezelő 1998. január 7-én az alapkezelők számára előírt hirdetményi helyeken Hirdetményt tett közzé, amelyben tájékoztatta a befektetőit a beolvadásról, a beolvadás miatt szükségessé vált alapszabály-módosításairól, illetve a nyíltvégű alapkezelési szabályzatába történő betekintés lehetőségéről. A befektetők nem csupán egy levél tartalmára alapozva hozták meg döntésüket. Az esetleges bírság esetén kérte figyelembe venni, hogy a magatartás csekély számú fogyasztót érintett, kizárólag 3200 befektetőt. A levél kiadása óta közel két év eltelt, az akkori vezetők már nem dolgoznak az alapkezelőnél. Ezen kívül a befektetőket is pénzügyileg negatívan érintené az ügy. Az esetleges elmarasztaló határozat az összes többi az alapkezelő által kezelt befektetési alapokra is negatívan hatna.

II.

A Versenytanács lefolytatott bizonyítási eljárás, az eljárás alá vont előadása és az általa becsatolt okiratok, valamint a vizsgálati jelentés alapján a következő tényállást állapította meg.

Az Állami Értékpapír Felügyelet 1993. június 14-én keltezett határozatával engedélyezte, hogy a K & H Befektetési Alapkezelő Értékpapír- és Ingatlanbefektetési Alapkezelési tevékenységet folytasson.

Az alapkezelő az ország egész területéről gyűjtött befektetői tőkékből befektetési alapokat hozott létre. Ezek egyike a PROFIT Plusz Tőkegaranciás Értékpapír Befektetési Alap, amelyet egy nappal a futamidő lejárta előtt 1998. január 30-án az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet (továbbiakban: ÁPTF) engedélyével 1998. január 30-án összevont a Profit Nyíltvégű Értékpapír Befektetési Alappal. Az ÁPTF 110.031-5/97. számú határozatában, amely 1997. december 29-én kelt, kimondja, hogy a felügyelet a PROFIT Plusz Tőkegaranciás Értékpapír Befektetési Alapot az összevonás napjával törli a zárt végű alapok listájáról. Ezen a napon a letétkezelő köteles megállapítani az Alap nettó eszközértékét, valamint egy jegyre jutó nettó eszközértékét, a PROFIT Nyíltvégű Értékpapír Befektetési Alap kezelési szabályzatában meghatározott értékelési elvek szerint.

A befektetési jegyek cseréjének alapja a két alap egy jegyre jutó nettó eszközértékének hányadosa volt. A befektetési jegyek technikai cseréjét 1998. január 30-át követő első munkanaptól kell lebonyolítani. Az összevonásról az alapkezelő hirdetményt köteles megjelentetni mindkét alap hirdetményi lapjaiban. A beolvadásról, a két alap befektetési jegyeinek cserearány elvéről a nyíltvégű alap befektetési politikájáról az eljárás alá vont 1998. január 7-én az előírt hirdetményi helyeken (Napi Gazdaság, Magyar Hírlap, Magyar Tőkepiac) hirdetményt tett közzé, amely azt is tartalmazta, hogy amennyiben a befektető fel kívánja venni befektetésének értékét, úgy visszaváltási díj ellenében megteheti, mivel a nyíltvégű alap befektetési jegyei folyamatos forgalmazás során visszaválthatók a befektetési jegyek cseréjének költségét az alapkezelő viseli.

A PROFIT Plusz Tőkegaranciás Alap befektetőinek a beolvadással kapcsolatban választási lehetőségük nem volt, a beolvadás automatikusan megtörtént, az a befektető aki nem kívánta befektetését a nyíltvégű alapban folytatni 1998. február 2-án az első banki munkanapon felvehette tőkéjét.

Ezzel a lehetőséggel az eljárás alá vont nyilatkozata szerint a új befektetések tulajdonosainak 51 %-a élt.

Eljárás alá vont 1998. január 13-án minden PROFIT Plusz Befektetési Jegy tulajdonos részére névre szóló levelet küldött. Ebben a beolvadás bejelentése mellett közli, hogy a PROFIT Plusz alap futamideje 1998. január 31-én lejár azonban az alapkezelő szeretné befektetéseivel tovább gyarapítani a befektető megtakarításait. Ennek érdekében felidézi, hogy milyen előnyökkel jár, ha befektetési jegyeit a befektető nem váltja vissza rögtön a lejáratkor, hanem a pénzének a kezelését továbbra is a Befektetési Alapkezelő Kft-re bízza. Megemlíti, hogy az elmúlt három évben a piaci kamatoknál magasabb hozamot tudott elérni befektetéseivel PROFIT Plusz Alap és a PROFIT Nyíltvégű Alap esetében is, mint az új befektetés révén a befektetett összeg 30 %-ának erejéig adókedvezményt is vehet igénybe a befektető. "Amennyiben el akarja kerülni a visszaváltás napjaiban esetlegesen kialakuló sorban állást, abban az esetben ráér a későbbiekben - akár évek múltán is - befektetési jegyeit, vagy annak egy részét visszaváltani, mivel befektetése ez idő alatt is növekszik a nettó eszközértéknek megfelelően".

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!