Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2004.1098 A tagsági viszony fennálltán alapuló jogvitát érdemben kell eldönteni [1989. évi II. tv. 10. §].[1]

Az I. r. felperes tagsági viszonya az alperesnél 1999. március hóban, míg a II. és III. r. felpereseké 1999. november 30-án szűnt meg. A felperesek 2000. szeptember 27-én kérték tagfelvételüket az alperesnél. Az alperesi vadászklub 19/2000. (IX. 8.) számú klubtanácsi határozata azt rögzítette, hogy bizonyos feltételek teljesítése esetén az alperes próbaidős tagként 2000. december 1. napjával tagjai sorába felveszi a felpereseket. Az alperes 2001. szeptember 10-én kelt döntésével a felperesek tagfelvételi kérelmét semmisnek tekintette, mert nevezettek az alperes többszöri felhívása ellenére sem igazolták a tagfelvételhez szükséges feltételeket.

E határozat megsemmisítése iránt a felperesek nyújtottak be keresetet, melyben arra hivatkoztak, hogy az alperes korábban említett határozata szerinti feltételeket teljesítették, így fizették a tagdíjat, rendszeresen jártak vadászatokra, tehát rendes, esetleg próbaidős tagnak minősülnek.

Az elsőfokú bíróság végzésével a pert megszüntette. Indokolása szerint a felperesek által felülvizsgálni kért határozat tulajdonképpen a tagfelvételi kérelmet elutasító határozat volt, azonban ez ellen csak az egyesület tagja nyújthat be keresetet, míg a felperesek nem tekinthetők tagnak. A pert tehát nem a jogszabályban erre feljogosított személyek indították, így a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasításának, illetve a per megszüntetésének volt helye.

A végzés ellen a felperesek éltek fellebbezéssel, kérve az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatását, és a felperesek rendes tagságának visszaállítását.

Az alperes észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének hatályában történő fenntartását (helyesen helybenhagyását) kérte.

A felperesek fellebbezése az alábbiak szerint alapos.

Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény (a továbbiakban: Etv.) 10. §-ának (1) bekezdése alapján a társadalmi szervezet valamely szervének törvénysértő határozatát bármely tag - a tudomására jutástól számított 30 napon belül - a bíróság előtt megtámadhatja. Jelen ügyben a felperesek egy olyan alperesi döntést támadtak keresetükben, mely közvetlenül tagsági viszonyukkal, tagkénti minősítésükkel volt kapcsolatos. Az elsőfokú bíróság végzésében e tagsági viszony fennállta tárgyában lényegében érdemi döntést hozott, egyúttal azonban a pert végzéssel szüntette meg. Abban az esetben azonban, amikor a per tárgya éppen a társadalmi szervezetnél való tagsági viszony fennállta, vagy annak hiánya, - a Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint - nem végzésben, hanem az ügy érdemében hozott ítélettel kell a bíróságnak a döntését meghoznia. A Pp. 130. §-ának (1) bekezdése g) pontja ugyanis abban az esetben alkalmazható, ha nyilvánvaló, miszerint a pert nem a jogszabályban erre feljogosított személy indította. Jelen ügyben azonban ez a kérdés nem volt nyilvánvaló, így a g) pontot illetően a bíróságnak - helyesen - vizsgálódást kellett lefolytatnia.

A kifejtett indokokra tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a Pp. 258. §-ának (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot utasította a per további tárgyalására és újabb határozat hozatalára. (Legf. Bír. Kpkf. IV. 37.794/2002. sz.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2005.19 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.