Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.403/2015/7. számú precedensképes határozata hivatali visszaélés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 305. §] Bírók: Csák Zsolt, Csere Katalin, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

Hivatali visszaélés valósul meg, ha a terhelt rendőri mivoltát hangoztatva, az ügyintézőben félelmet keltve követeli ismerőse részére gyámhatósági iratok szabályellenes kiadását.

***********

KÚRIA

Bfv.I.403/2015/7.szám

A Kúria Budapesten, a 2015. év július hó 13. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A hivatali visszaélés bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben a terhelt és védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Kaposvári Törvényszék B.560/2013/44. számú ítéletét, valamint a Pécsi Ítélőtábla Bf.I.62/2014/12. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Kaposvári Törvényszék a 2014. június 17. napján kihirdetett B.560/2013/44. számú ítéletével a terheltet bűnösnek mondta hivatali visszaélés bűntettében [Btk. 305. § c) pont]. Ezért őt egy év - végrehajtásában kettő évi próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre ítélte. A szabadságvesztést a végrehajtás elrendelése esetén börtönben kell foganatosítani, ebben az esetben a terhelt a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra. A bíróság a terheltet kötelezte a felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

A terhelt és védője által bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt Pécsi Ítélőtábla a 2014. december 2. napján jogerős Bf.I.62/2014/12. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: a terhelttel szemben szabadságvesztés helyett háromszáz napi tétel, napi tételenként egyezer forint, összesen: háromszázezer forint pénzbüntetést szabott ki, melyet meg nem fizetése esetén szabadságvesztésre rendelt átváltoztatni. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt a Be. 416. § (1) bekezdés a) és c) pontjára hivatkozással terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, amelyben a megtámadott határozatok megváltoztatását, elsődlegesen bűncselekmény hiányában, másodlagosan bizonyítottság hiányában történő felmentését indítványozta.

Az anyagi jogszabálysértések körében a tényállás felderítetlenségére és iratellenességére hivatkozott. Sérelmezte a terhére rótt hivatali visszaélés bűntettében történt bűnösség megállapítását, mert - az alapeljárásban előterjesztett védekezését megismételve - vitatta, hogy hivatalos személyként lépett volna fel, mivel rendőr voltát és rangját nem közölte. Tanúk meghallgatását, szembesítések lefolytatását, valamint szakértő kirendelését indítványozta.

Végül kifogásolta a bíróság elfogultságát, mert a tényállás megállapítása során csak a vád bizonyítékait vette figyelembe. A bizonyítékok részletes értékelése útján, eseti döntésekre és az Alkotmánybíróság határozataira hivatkozott álláspontjának alátámasztására.

Eljárási szabálysértésként sérelmezte, hogy a vádiratot nem kapta meg, ezért a törvényes vád alapelve és - ehhez kapcsolódóan a tárgyalásra felkészülés lehetőségének hiányában - a fegyverek egyenlőségének elve is sérült. Hangoztatta a vádhatóság elfogultságát; azt, hogy az elővezetésével kapcsolatos fellebbezésének elbírálása elmaradt.

Végül kifogásolta az ítéletek jogi indokolásának hiányát, amivel az eljárt bíróságok indokolási kötelezettségüket is megszegték.

A terhelt védője által előterjesztett felülvizsgálati indítvány "kiegészítésében" új felülvizsgálati okra [Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára] alapítottan, a BH 2014.68. számú eseti döntésre hivatkozva utalt arra, hogy a terhelt tényállásban leírt magatartása nem alkalmas a hivatali visszaélés bűncselekményének megállapítására, ezért felmentését indítványozta.

Megismételte, hogy a vádirat kézbesítése elmaradt, ennek igazolására okirati bizonyítékokat mellékelt, és az Emberi Jogok Európai Bírósága döntéseire utalással fejtette ki a vádirat kézbesítésének elmaradásával kapcsolatos álláspontját.

Mindemellett azt is sérelmezte, hogy az eljárt bíróság a terhelt részére nem csak a vádiratot nem kézbesítette szabályszerűen, hanem a Be. 43. § (5) bekezdésében írt tájékoztatási kötelezettségének sem tett eleget, egyben megismételte az elővezetéssel összefüggő fellebbezés elbírálásának elmaradását. Vélekedése szerint a terhelt orvosszakértői vizsgálaton történő részvételének biztosítása érdekében, jogszerűtlenül került sor az elővezetésre, ezért az így beszerzett bizonyítási eszközök sem használhatók fel.

A Legfőbb Ügyészség BF.592/2015. számú átiratában a felülvizsgálati indítványt a tényállás felderítetlenségét és iratellenességét, a bizonyítás hiányosságait kifogásoló és egyes eljárási szabálysértésekkel összefüggő részében a törvényben kizártnak, az anyagi jogi és eljárásjogi törvénysértést sérelmező részében alaptalannak tartotta, és a megtámadott határozatok hatályában fenntartására tett indítványt.

A Kúria a felülvizsgálati indítványt - mivel azt nem az ügyész nyújtotta be a terhelt terhére - a Be. 424. § (1) bekezdése szerinti tanácsülésen bírálta el.

Ennek során - a Be. 423. § (4) bekezdésében írtaknak megfelelően - a felülvizsgálati indítványban megjelölt okokra volt figyelemmel; emellett tekintettel volt ugyanezen törvényhely (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt - és az indítványban nem hivatkozott egyéb - feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértésekre is.

Ilyen eljárási szabálysértést azonban nem észlelt.

Az eljárási szabálysértésekre történő hivatkozást a Kúria részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak találta.

A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak akkor van helye, ha a bíróság a határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

A törvény tehát tételesen megjelöli azon feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértéseket, amelyek megvalósulása lehetőséget ad e rendkívüli jogorvoslati eljárás kapcsán a jogerős ügydöntő határozat megváltoztatására, illetve hatályon kívül helyezésére. A felülvizsgálati indítványban felsoroltak túlnyomó részben a felülvizsgálat fentiekben idézett törvényi okainak körén kívül esnek.

Nem minősül abszolút hatályú eljárási szabálysértésnek az, hogy a terhelt részére az alapeljárásban nem kézbesítették a vádiratot. Ez a vád törvényességét sem érinti.

A vád törvényessége a vádirattal szemben támasztott azoknak a tartalmi követelményeknek a minimuma, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a büntetőeljárás bírósági szakasza meginduljon, s a bíróság az eljárást lefolytathassa [EBH2015.B.10]. A törvényes vád minimális tartalmi követelménye, hogy meghatározott személy pontosan körül írt, büntető törvénybe ütköző cselekménye miatt a bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezze. A vád tárgyává tett cselekmény körülírása pedig akkor pontos, ha a vádló indítványában ismertetett történeti tényállás hiánytalanul tartalmazza a bűncselekmény törvényi tényállási elemeinek megfelelő konkrét tényeket, az elkövetési magatartást, a cselekmény megvalósításának helyét és idejét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!